17 Kasım 2018

E-Ticaret Stratejisiyle Başarıyı Yakalamanın 5 Yolu

e-ticaret strateji 1

Strateji olmadan hiçbir şey yapamazsınız. E-ticaret sitenizde satışları artırmak için uzun vadeli bir planlama yapmanız gerekiyor. Buna piyasa analizi, pazarlama, yatırım ve vizyoner bir bakış açısı da dahil. Öyleyse siteniz için en başarılı e-pazarlama sitesini nasıl oluşturur ve dükkanı açtıktan nasıl sonra para kazanmaya başlarsınız? 5 adımda anlatalım.

1. Müşterinizin beklentilerini aşın

Müşteriler yeni mağazadan alışveriş yapmaya çekinirler. Onlara kazıklanmayacaklarına dair güven vermelisiniz. Bunun en iyi yolu da güzel bir web sitesi tasarımıyla kaliteli bir alışveriş deneyimi sunmaktır. Sadece bu bile profesyonel olduğunuzu, işinizi bildiğinizi ve kendinize güvendiğinizi gösterir.

Siparişler gecikmesin, doğru teslim edilsin. Ürün hasarlı olmasın. Ürün bilgileri sayfanızda doğru verilsin, kartla farklı ödeme seçenekleri ile ödeme kolaylığı sağlansın, ürün incelemeleri sunulsun. Ayrıca ürün iadesini azaltan müşteri hizmetleri, online sohbet müşteri desteği ve ürün garantisi sağlansın.

İlgili yazı: E-ticaretin geleceği 2 saatte teslimat

2. Basit düşünün

Web siteniz ve mobil uygulamanızın sayfada gezinmeyi, ürün görmeyi, ürünle kampanyalar hakkında bilgi edinmeyi ve alışveriş etmeyi kolaylaştıran sade, kullanışlı bir tasarım olmasına dikkat edin. Sayfalarınız özellikle mobil mecrada hızlı yüklenmeli. Checkout süreci tek tıkla alışverişe müsait olmalı, sorunsuz ödemeye imkan tanımalı. Sayfanız kafa karıştırmamalı, satın al mesaj net ve anlaşılır olmalı.

e-ticaret strateji 5

 

3. Önce hangi şirketler neden batmış, ona bakın

Her ülke, her pazar, her hedef kitle farklıdır. Pazar araştırması derken sadece piyasaya odaklanmayın. Önce rakibiniz olabilecek hangi e-ticaret şirketleri neden batmış ona bakın. Bunun en büyük sebeplerinden biri hiçbir planlama yapmadan, stok-envanter akışı ve yönetimini, pazarlamayı dikkate almadan piyasaya atılmaları, ilk parayla hemen işleri büyütmeye çalışmalarıdır. Önceden planladığınız küçük adımlar atın.

İlgili yazı: Ana sayfada dönüşümü artırmanın 21 yolu

4. İş geliştirmek yetmez, uzmanlaşın

Her şeyi bilemezsiniz, her şeyden anlamazsınız. Her şeyi satamazsınız ve herkese satış yapamazsınız. Bu kadar basit ve günümüzün dijital dünyasında sizden başka kimsenin satmadığı bir şey bulmak zordur. Bu nedenle rakiplerinizden ürün, hizmet ve sunum kalitenizle farklılaşın. Yukarıdaki ilk 3 madde fark yaratmanız için ilk fırsatınızdır ama aynı zamanda niş ürünlere odaklanın. Örneğin oyuncak satmayın, aksiyon figürleri satın. Az seçenek, az ürün olmasa bile az sayıda kategori satışlarınızı artırır.

5. Sipariş ve dağıtımda farkı yakalayın

Ürünlerinizin yanında çapraz satış ve üst satış olarak ne veriyorsunuz. Paket ürünleriniz, kampanyalarınız hep fark yaratmak içindir. Aynı gün veya ertesi gün teslim garantiniz var mı? Ek ücret ödeyene özel kuryeniz ile gönderim yapabiliyor musunuz? Yapılan araştırmalar müşterinin artık istediği zaman, evde olduğu saatte teslimat yapan e-ticaret sitelerinden daha çok alışveriş ettiğini gösteriyor. E-ticarette hizmet bir bütündür. A/B testi yaparak size en kârlı seçeneklere odaklanın.

İlgili yazı: Online müşteri ürün teslimatında kaliteye bakıyor [Araştırma]Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Güzel tavsiyeler, fakat 5 tavsiye tabi ki yeterli değil 🙂

Fikrini söyle

*