18 Kasım 2018

E-Ticaret ve Sosyal Medya Pazarlaması Trendleri 2015 [İnfografik]

e-ticaret sosyal medya pazarlaması - Kopya

Dünya’da sosyal medya kullanıcılarının sayısı hızla artıyor. Facebook, Instagram ve Youtube gibi genele hitap eden sosyal ağların dışında Twitter, Pinterest ve Linkedin gibi doğrudan hedef kitleye ulaşmayı kolaylaştıran göreli niş ağların kullanıcı sayısı da yükselişe geçiyor. Ancak e-ticaret için asıl önemli olan soru şu:

Facebook, Twitter, Pinterest ve Instagram’a satın al düğmelerinin gelmesiyle birlikte, online müşteri mobil web sitesinden mi alışveriş ediyor yoksa hindistan mı alışveriş ediyor?

E-ticaret mobil ticarete dönüşüyor

Türkiye’de kullanıcılar e-ticaret sitelerine hafta içi cepten giriyor ve hafta sonu tablet, laptop ve masaüstünden alışveriş ediyor. Ancak sosyal ağ pazarlamasında mobil cihaz kullanıcıları Facebook’un mobil web sayfasını değil de mobil uygulamasını kullanıyor.

Bu da yarın öbür gün Facebook satın al düğmesi Türkiye’ye geldiğinde online alışverişin desktoptan mobile kayacağını gösteriyor.

2015 trendleri yaklaşan 2016’nın habercisi

Öte yandan, Facebook ve Google arama motoru algoritmaları artık medya satın almayı değil, sosyal medya pazarlamasında orijinal içerik üreten ve üstüne medya satın alma yapan e-ticaret siteleriyle markaları ödüllendiriyor.

Bu da Türkiye’deki e-ticaret sitelerinin sadece bugünkü online müşteriyi değil, yurt dışı ticaretle birlikte 2016 yılındaki online müşteriyi de hesaba katması gerektiğini gösteriyor. E-ticaret için 2015 sosyal medya pazarlaması trendlerini gösteren güncel infografiği aşağıda inceleyebilirsiniz. Ancak unutmayın hangi sosyal ağı nasıl kullanacağınız e-ticaret sitenizin hedef kitlesine göre değişiyor:

Sosyal medya pazarlaması 2015 -1Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*