16 Kasım 2018

E-Ticarete Atılmak İçin Gereken 10 Adım

e-ticaret 10 Adım 6

E-ticarete atılmak ilk bakışta kolaydır. Tek yapmanız gereken şeyin bir web sitesi açmak, ödeme kanalını belirlemek, stok yapmak ve lojistiği ayarlamak olduğunu düşünürsünüz. Ancak her işkolunda olduğu gibi bu işin de incelikleri var ve e-ticarete başlarken aşağıdaki 10 adımı atarsanız satışlarınızı artırarak daha başarılı olduğunuzu göreceksiniz.

 

1) Limited şirket kurun

Birlikten kuvvet doğar, işin özü bu. Çünkü ticaret hayatına yarım sermaye ile atılırsanız yüzde 50 başarı oranını yakalayamazsınız; aslında bir işe gereken parayı ayırmazsanız tümüyle başarısız olursunuz. Asgari 10 bin TL ve en az 1 ortakla kurulan limitet şirketler gereken sermayeyi bulmanızı kolaylaştırır. Aynı zamanda limitet şirket bir tüzel kişiliktir, şirket sahibi olarak bir anlaşmazlık durumunda sizi korur ve davalar size değil, personelinize veya şirkete açılır. Böylece kişisel varlıklarınızı korumuş olursunuz.

 

2) Bankada ticari hesap açın ve ticari kredi kartı alın

İş için ayrılan özkaynaklarınızı kişisel sermayenizden ayırmanız gerektiğini ne kadar vurgulasak azdır. Bu noktada kendinize ticari banka hesabı açabilir, ticari kredi kartı alabilirsiniz. Hesabınız olan bankalar kredi kartı ve ticari hesapta şirketinize indirimler dahil çeşitli kolaylıklar sağlayacaktır. Ticari kredi kartında dikkat etmeniz gereken şey kart limitinden önce faiz oranları olmalı. Her zaman en avantajlı bankayı ve kartı seçin. Unutmayın ticari kartınızı sık sık kullanacaksınız.

 

e-ticaret 10 Adım 3

 

3) Marka tescili yaptırın

Ticari marka olmazsanız kötü niyetli kişiler şirketinizin adını, logonuzu, ürün, hizmet ve markanızın ismini çalabilir / taklit edebilir. Ayrıca şirketinizde kendi geliştirdiğiniz ürünleri satıyorsanız (örneğin akıllı telefonlar için kendi katlanabilir güneş panelinizi geliştirdiyseniz) tüm orijinal kalemler için patent alın. Bu konuda hukuk müşaviri veya mali müşavirinizden destek alabilirsiniz.

 

4) Rekabeti kontrol edin ve fark yaratın

E-ticaret web sitenizi tasarlamadan önce hangi şirketlerle rekabet ettiğinize bakın, rakiplerin web sitelerini, kampanyalarını, ürünlerini, şartlar ve koşullarını inceleyin. En beğendiğiniz üç siteyi işaretleyin ve bu sitelerde beğendiğiniz noktaları not alarak web tasarımcınıza gönderin. Böylece tasarım sürecini hızlandırarak vakitten ve nakitten tasarruf edersiniz. Fark yaratayım derken sektöre, hedef kitleye ve müşterinize yabancı kalmayın. Rakiplerinizle ortak müşterekte birleştikten sonra farkınızı ortaya koyup rekabet gücünüzü artırmaya bakın.

 

e-ticaret 10 Adım 2

 

5) Doğru e-ticaret platformunu seçin

İnternette küçük ve orta ölçekli işletmeler için çok sayıda e-ticaret platformu ve alışveriş sepeti hizmeti bulunuyor. Peki işletmenize en uygun olan, sizin için en hesaplı olan seçenek hangisi? Bilginet, İdeasoft, Kobimaster gibi seçenekler arasından işletmeniz için en avantajlı olan çözümü seçmelisiniz. Ayrıca bir e-ticaret platformunun bütün özelliklerini kullanmak zorunda değilsiniz. Örneğin müşteri bağlılık programları arasından sadece ihtiyacınız olan özellikleri kullanabilirsiniz.

E-ticaret platformları hazır özellik paketleriyle, ödül ve bağlılık programlarıyla gelir ve bunlar genel ihtiyaçlar için optimize edildiğinden hazır şablonları baz alabilirsiniz. Ancak ister bir yazılımcı bularak kendi sitenizi özelleştirin ister şablonlarını bizzat kombine edin, şirketinize özel ayarlamalar yapmalısınız. Rakiplerinize karşı fark yaratmak için e-ticaret platformu ve bağlılık programlarını da özelleştirmeniz gerekiyor.

Bir e-ticaret platformunu seçmeden önce ücretsiz sürümünü deneyin. Ücretsiz sürümü yoksa o platformu kullanmayın. Neden şirketinizi denemeden riske atasınız? Deneme sürümü derken, e-ticaret platformunda sitenize kolayca ürün ekleyip ekleyemediğinize bakın. Ürünlerinizi eklediğiniz kadar kolay silebiliyor musunuz? Kolayca web sayfaları ekleyebiliyor musunuz? E-ticaret yazılımında SEO araçları var mı? Sosyal medya entegrasyonu (Facebook, Twitter, Pinterest) sunuyor mu? Son olarak şirketin ücret iade politikasına bakın ve e-ticaret yazılımını sonra satın alın.

 

e-ticaret 10 Adım 4

 

6) İyi bir tasarımcı, metin yazarı ve fotoğrafçı tutun

Hayatınızda bir kez olsun blog açıp site tasarımında tanıdığınızdan ücretsiz destek aldıysanız ne demek istediğimizi biliyorsunuz. Taşıma suyla değirmen dönmez; yarım kadroyla, ücretsiz olarak veya yarım ücretle iş yapılmaz. Sitenizin yarım kalmaması için güvenilir, çalışkan insanlarla çalışın. Yoksa siteniz aylarca açılmaz ve o sırada satacağınız ürünün modası geçerse büyük zarar edersiniz.

Ürününüz kadar sunum ve içerik de önemlidir. Müşterinin kolay kullanacağı, kolay anlayacağı ve hemen seveceği broşürlerle ürün tanıtım sayfaları oluşturun. SEO’nuzu yapın, insanları sitenize çekip satışları artıracak pazarlama kampanyalarını işini bilen adamlara yaptırın. Web sitesi tasarımına çok dikkat edin, sayfalar arasında gezinmeyi kolaylaştırın, sayfalar hızlı açılsın ve tek tıklamayla alışveriş yapılsın. Bu noktada sitenizi güzel görsellerle süsleyip müşteriyi angaje edin. E-ticarete atılacak ve para kazanacaksınız. Bunun için doğru yere harcamak kaydıyla birkaç yüz veya birkaç bin TL’yi gözden çıkarmaktan çekinmeyin.

 

7) Ürün tanımlarınızla müşteriyi sıkmayın, tersine SEO’ya hazır kelimeler seçin

İnsanlar sitenizi ziyaret ettikleri zaman önce ürün tanımlarına bakar ve arkadaşlarını haberdar ederler. Ürün tanımlarınız net ve kolay anlaşılır olmalı. Ağdalı, karmaşık ifadeler kullanmayın; satış fiyatı, taksitlendirme, ürün iadesi, ürün özellikleri ve garanti seçenekleriyle ilgili yanlış anlaşılacak cümlelerden kaçının. Potansiyel müşterinin gerçek müşteriye dönüşmesi ve markanızı çevresine tavsiye etmesi için beni aldatıyorlar diye düşünmemesi gerekiyor.

Her ürünü birkaç kelimelik bir başlıkla tanıtabilirsiniz (ideali üç kelime). Buna ek olarak ürün tanımlarına iyi seçilmiş kısa tanıtım videosu veya görsel de eklerseniz tamam olur. Bu bağlamda web sitenizi mobil ekranlar için de tasarlayın. Satış ve ürün sayfanızın, temanızın küçük akıllı telefon ekranlarında nasıl göründüğüne bakın. Tanıtım yazınız ekrandan taşmamalı, aşırı görsel kullanımı sayfaları boğmamalı. Müşteriler kafa karıştıran cafcaflı sayfaları sevmez, hele mobil ekranda karışık sayfadan hemen kaçarlar.

 

e-ticaret 10 Adım 5

 

8) Sitenize navigasyon kolaylığı getirin

Sitenizde gezinti kolaylığından yukarıda bahsettik ama bu yeterli değil. İstenen bilgiye 1-2 tıklamayla erişmeyi garantilemenin yanı sıra, müşterinin sevkiyat ve ürün iade bilgisi sayfalarına ulaşmasını da kolaylaştırmanız gerekiyor. E-ticaret web sitenizi yayına almadan önce güvendiğiniz arkadaşlarınızın sitenizi test etmesini ve eksiklerinizi saklamadan söylemesini sağlayın.

 

9) Firefox, Chrome gibi farklı browserlar ve mobil cihazları destekleyin

Açık söyleyelim, Android veya iPhone kullanıcıları sitenizi telefonda düzgün görüntüleyemiyorsa e-ticaret sitesi açmanın manası ne? Bugün Türkiye ile dünyada kullanıcıların yüzde 60’ı internete mobil cihazlardan giriyor ve bu oran her geçen gün artıyor. Bu yüzden sadece ana sayfanızın değil, tüm sayfalarınızın popüler tarayıcılarla web ve mobil işletim sistemlerinde düzgün açılması gerekiyor. Bu noktada Internet Explorer, Chrome, Firefox, Safari browserlarına ve iOS ile Android’e öncelik verin. Neyse ki e-ticaret platformları ve web sitesi temalarının büyük kısmı bu seçenekleri destekliyor. Ancak özelleştirilmiş sayfalardaki tüm ayarların doğru görüntülendiğine dikkat etmeniz gerekiyor.

 

men_women_meeting_computer

 

10) Sitenizi açmadan önce tanıtımını yapın

E-ticarete kimseye haber vermeden atılmayı düşünmüyorsunuz herhalde. Markanız için Facebook sayfanızı, Twitter hesabınızı açın (kurumsal hesap kullanın, medya satın alma ve sosyal reklamlarla tanıtımınızı yapın). Buna ek olarak Facebook ve Twitter’da düzenleyeceğiniz kulaktan kulağa pazarlama kampanyalarıyla sitenizin açılacağını birkaç hafta önceden hedef kitleye duyurun. Organik gösterimler için içerik pazarlamaya, müşteriyle alakalı, orijinal içerik üretmeye yoğunlaşın.

 

Bonus tavsiye

Şu ana kadar web sitenize odaklandığınızdan aklınıza gelmemiş olabilir ama stok yapmayı unutmayın. Satacağınız ürünleri stoklayın ve satışa sunmaya hem kanuni hem ticari olarak hazır olun. Sitenizi işletmek için eleman tutacaksanız 2 aylık maaşları verecek ve en az bir ay stok yapacak paranız olduğundan emin olun. Şirketlerin yüklü vergi ödediği Türkiye’de yaşadığınızı unutmayın; işi yarım bırakıp işten ayrılan personel dahil her şeye hazırlıklı olun ve mümkünse borç almadan şirket açın. E-ticaret hayatınızda başarılar dileriz.

Listemizde eksikler mi var? E-ticarete atılmak için kendi tavsiyelerinizi hemen aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. merhaba çok güzel yazı olmuş tamda e ticaret sitesi kurmak isterken bize yol gösterdiniz teşekkkürler

Fikrini söyle

*