14 Kasım 2018

E-Ticarete Yatırım Yapan Ünlüler

E-ticaret hızla büyümeye devam ederken yeni girişimler de işlerini büyütmek ve daha çok kullanıcıya ulaşmak için yatırımcı arayışı içindeler. Şirketlerin yeni yatırımcı alma konusunda son zamanlarda en çok tercih ettikleri kişiler ise şov dünyasının ünlü isimleri oluyor genellikle. Şov dünyasının ünlü simaları da bu sektörün gelişmekte olduğunu fark etmiş olacaklar ki, birçoğu, yeni girişimlere yatırım yapmakta ya da kendi e-ticaret şirketlerini kurma konusunda elleri açık davranıyor.

Özellikle kadın ünlülerin ağırlıklı olarak yatırım yaptığı e-ticaret sektöründe bu simaların en çok yöneldikleri alan ise yine kadınların en çok ilgi duydukları alanlardan biri olan moda ve tasarım ürünleri. Hollywood ünlülerinin yanı sıra yazımızın sonunda bir de Türk isim bulunuyor.

Jennifer Lopez

Teeology‘nin kurucu ortaklarından olan Jennifer Lopez, bu girişim ile e-ticaret sektörüne adım attı. 12 Temmuz 2012 tarihinde açılan Teeology hem erkek hem de kadınlar için son moda tişörtlerin tasarımını ve satışını yapıyor. Ünlü sanatçı ve tasarımcıların tasarımlarını kullanıcılarla buluşturan sitenin kurucu ortaklarından bir diğeri de moda tasarımcısı Erica Zohar. Teeology’deki tişörtlerin fiyatları ise 20 dolar civarında. Özel tasarlanan tişörtlerinse fiyatları 29 doları bulabiliyor.

Jennifer Lopez bu girişimi; “Teeology diğerlerinden farklı bir girişim. Burada kullanıcılar hangi tasarımları beğenip beğenmediklerini paylaşarak dizayn sürecine dahil olabiliyor” sözleriyle tanımlıyor.

Kim Kardashian

Kim Kardashian, Mart 2009’da kurulan Shoedazzle’ın baş moda stilistliğini yapmakta. Merkezi Kaliforniya’nın Santa Monica bölgesinde bulunan şirketin kullanıcıları her ay 39,95 dolar karşılığında Shoedazzle‘dan, seçtikleri bir çift ayakkabı ve bir takı ya da bir el çantası alıyordı; fakat Mart 2012 şirket daha da büyüyerek iç çamaşırı, gelinlik ve el çantaları da satmaya başladı ve aylık üyelik ücretini kaldırdı. Bu hamleyle daha çok kullanıcıya ulaşıp daha fazla satış yapmayı planlayan şirket, 2011 yılında 3 milyon kullanıcıya sahipken 2012 yılında kullanıcı sayısını dörde katlayarak 13 milyon kullanıcıya ulaştı.

Kasım 2009’daki ilk tur yatırımda Polaris Ventures’dan 7 milyon dolarlık yatırım alan şirket, Nisan 2010’da da Lightspeed Venture Partners’dan 13 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Son olarak Mayıs 2011’de Andreessen Horowitz’den 40 milyon dolarlık yatırım alan girişim, kuruluşundan 2011 Mayıs’a kadar 60 milyon dolarlık bir gelir elde etme başarısına ulaştı.

Justin Timberlake

Myspace’in hissedarlarından olan Justin Timberlake, müzik dünyası ve oyunculuktaki kariyerinin yanında geçtiğimiz aylarda yaptığı yeni bir girişim ile de gündeme gelmişti. E-ticaret sektörüne yönelen ünlü şarkıcının bu girişiminin adı HomeMint. Timberlake, eskiden müşterisi olduğu ünlü stilist Estee Stanley ile bu girişimi yapmak için bir araya geldiler. Eskiden moda tasarımcılığı yapan Stanley, iç mekan tasarımcılığına yönelerek bu projede yer aldı.

HomeMint, bir ev dekorasyon sitesi. Kullanıcılar kendi zevklerine göre bu siteden öneriler alıyor ve o ürünleri de satın alabiliyorlar. Sitenin amacı küçük şirketler ve sanatçılarla çalışıp düşük bir bütçeyle insanların evlerini dekore edebilmelerini sağlamak. Siteye girenler küçük bir testi cevaplıyor ve böylece o sorulara verdikleri cevaplar sayesinde kullanıcıların nelerden hoşlanıp hoşlanmadıkları ortaya çıkıyor ve kullanıcılara ona göre tavsiyeler veriliyor.

Jessica Alba

Ocak 2012’de kurulan Honest Company’nin kurucularından olan Jessica Alba da e-ticarete yatırım yapan ünlü Hollywood oyuncuları arasına girdi. Domain ismi olarak Honest.com‘u seçen şirket, çoğunlukla bebeklere yönelik sağlıklı ve kimyasal olmayan ürünlerin (bebek bezi, şampuan, deterjan vb.) satışını yapmakta. Bebekler ve aileleri için tamamen doğal ürünleri satmaya çalışan şirket, bu ürünleri uygun fiyatlarla kullanıcılara ulaştırarak her kesimden tüketiciye ulaştırmayı amaçlıyor. Bu ürünler çevre dostu ve sağlıklı olmalarının yanı sıra aynı zamanda oldukça şık da. Alba bu girişimiyle hem modayı hem de sağlıklı ürünleri bir araya getirmişe benziyor.

Şirket Mart 2012’de ilk tur yatırımda 27 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Bunun yanında şirket, gelirlerinin belli bir kısmını düzenli olarak bir hayır organizasyonu olan Baby2Baby.org adresine bağışlıyor. Bu organizasyon yılda 50 bin çocuğa ulaşıyor ve ihtiyacı olan ailelerin 12 yaş ve altındaki çocuklarına kıyafet ve diğer çocuk ürünlerini dağıtıyor.

Jessica Simpson

BeachMint‘in bir girişimi olan BeautyMint ile Jessica Simpson online alışveriş pazarına adım atan ünlüler arasına girmiş bulunuyor. Cilt bakım ürünlerinin satışının yapıldığı sitede, kullanıcılara 39,99 ya da 49,99 dolar karşılığında her ay cilt bakım ürünleri gönderiliyor. Güzellik ve yaşlandırmayı geciktirici ürünlerin de yer aldığı bu paketlerde 4 ya da 5 farklı ürün bulunuyor. Kasım 2011 yılında açılan site, 2011 Haziran’da 23,5 milyon gelir eden ve o zaman ki değerinin 150 milyon dolar olduğu tahmin edilen BeachMint’in bir girişimi.

BeautyMint ile cilt bakım ürünlerine yönelen şirketin internet sayfasına ilk 24 saat içinde 500.000’den fazla ziyaretçi gelerek büyük ses getirmişti. Bu ilginin oluşmasındaki başrol oyuncusu ise Jessica Simpson için şirketin yüzü demek yanlış olmaz.

Ashton Kutcher

Ashton Kutcher, teknoloji sitelerine yatırım yapmanın yanı sıra bazı e-ticaret şirketlerine de yatırım yapıyor. Kutcher’ın yatırım yaptığı teknoloji şirketleri arasında Skype, Foursquare ve Path gibi şirketler bulunuyor. İşin online alışveriş tarafında bulunanlardan biri de Airbnb. Geçtiğimiz günlerde Türkçe olarak da hizmet vermeye başlayan Airbnb‘de kullanıcılar kiralama hizmetlerinden, farklı bölgelerde kalacak yer arama gibi bir çok farklı seçenekten yararlanabiliyor. Bu uygulama ile değişik oteller ya da farklı mekanlar keşfederek o yerlerde konaklayan kullanıcılar değişik bir deneyim yaşama fırsatı buluyor. Ashton Kutcher, Airbnb’ye yatırım yapmasının yanı sıra ayrıca, global pazarlama ve marka konuları hakkında da danışmanlık yapıyor.

Ashton Kutcher’ın yatırım yaptığı bir diğer şirket ise Fab. 2011’in sonunda Menlo Ventures, First Round Capital, Baroda Ventures, SoftTech VC ve Ashton Kutcher’ında içinde bulunduğu yatırımcılar toplamda B Serisi’nde Fab’a 40 milyon dolar yatırım yaptılar. Şirketin 2011’deki geliri 20 milyon dolar civarındaydı. İlginç ve kullanışlı tasarım ürünlerini kullanıcılarla buluşturan Fab, Şubat 2012’de de Avrupa’daki kullanıcılara hizmet vermeye başlamıştı ve 2012’deki satışlarının %30’u da Avrupa‘dan yapıldığını açıklamışlardı.

Carmen Electra

Carmen Electra da e-perakendeciler arasına katılan bir diğer ünlü isim. Hollywood’daki oyunculuk çalışmalarının yanı sıra online alışveriş ile de ismini duyuran yıldız, Electrapole adındaki bir internet sitesi üzerinden striptiz direği satışı yapıyor.

Electrapole.com adresinden taşınabilir striptiz direği satışı yapan şirket, ünlü Hollywood oyuncusu Carmen Electra’nın tanıtımını yaptığı ve 90 kiloya kadar taşıma kapasitesi olan bu striptiz direklerini kullanıcılar isterlerse sabitleyerek de kullanabiliyor ve böylece direğin taşıma kapasitesini de artırma seçeneğine sahip oluyorlar. Sitede 110 Euro’dan satışa sunulan ürünler, striptiz dansına ilgi duyan kullanıcıların beğenisine sunuluyor.

Mary Kate & Ashley Olsen

BeachMint’in bir diğer girişimi olan StyleMint’in öne çıkan yüzleri ise Mary Kate ve Ashley Olsen. StyleMint için tişört tasarımı yapan Olsen kardeşler de bu girişimle beraber e-ticaret sektörüne el atanlar arasında. Temmuz 2011’de açılan sitede kullanıcılar, kendi tarzlarını yansıtmak için sitenin hazırladığı bir dizi soruyu cevaplıyor. Bu işlemden sonra kullanıcıların stillerine göre olan ürünler o kişilere tavsiye ediliyor. 29,99 dolardan başlayan fiyatlarla her ay kullanıcılara bir ürün gönderiliyor. Eğer kullanıcılar istemezlerse bu ürünü almak zorunda değiller.

Genç olmalarına rağmen moda dünyasında yaptıkları tasarımlarla öne çıkmayı başaran Olsen kardeşler, Stylemint’e de bu başarılı tasarımlarını taşıyarak hem adlarını hem de yaptıkları ürünleri daha geniş kitlelere sunup, e-ticaret sektöründe kendilerine yer edinmeye çalışıyorlar.

Arda Turan

100.000 TL’lik sermaye ile kurulan mücevher ve aksesuar ürünlerinin online olarak satışını yapan Lidyana.com‘a yatırım yapanlar arasında ünlü Türk futbolcu Arda Turan da yer alıyor. Haziran 2012’de Rus şirket ru-Net’ten de 6 milyon dolarlık bir yatırım alan Lidyana’nın kurucusu Hakan Baş, geçtiğimiz günlerde düzenlenen İPZ2012‘de yaptığı konuşmada, Arda Turan’la nasıl tanıştıklarından bahsederken ünlü futbolcunun bu sektöre girmeden önce “Bu işte para var mı?” sorusunu yönelttiğini söyledi. Hakan Baş’ın soruya olumlu yanıt vermesinin ardından ise, Atletico Madrid’te forma giyen milli futbolcu Lidyana’ya yatırım yapmayı kabul etti. Arda Turan’ın bu yatırım ile şirket hisselerinin %10,6’sına sahip oldu.

Güncelleme:

Ebru Şallı

Biz yalnızca Arda Turan e-ticarete yatırım yaptı diye biliyorken, Ebru Şallı’yı gözden kaçırmışız.

Sağlıklı yaşamak üzerine yaptığı TV programları ve yazdığı kitaplardan sonra Ebru Şallı kendi adını taşıyan ebrusallistore.com adresindeki web sitesinde geçtiğimiz Haziran ayından beri kitap, dvd, kozmetik ve fitness ürünleri satışında bulunuyor. Ebruli ismindeki pilates ürünlerinin büyük talep gördüğünü belirten Ebru Şallı belli bir konsept dahilinde kalarak farklı alanlarda beğeni ile iş yapmayı başarmış az sayıdaki Türk ünlüden biri olarak dikkat çekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*