15 Kasım 2018

E-Ticareti Kökten Değiştirecek 4 Yeni Teknoloji

Yeni yeni kendini göstermekte olan beş teknoloji, önümüzdeki birkaç yıl içinde tüketicilerin ürünlere ulaşmasının yeni yollarını ve ürünleri kendi zevklerine göre şekillendirmenin önünü açabilir.

Mobil bilgisayarlar, kripto para birimleri, otonom araçlar ve 3D baskı teknolojilerinin hepsi, tüketicilerin nasıl, ne zaman ve neden internetten alışveriş yapacakları konularında yeni açılımlar sağlayabilir.

1. Mobil bilgisayarlar

akıllı saat

Tabletler ve cep telefonları herkesin çantasında bulunurken mobil teknolojileri yeni ortaya çıkan bir teknoloji olarak görmek garip gelebilir. Özellikle dünya çapındaki e-ticaret erişiminin %37’sinin mobil cihazlardan geldiği düşünülürse. Ama mobil bilgisayarlar hala hızla gelişiyorlar ve işlevsellik ile form faktörü konularında daha önlerinde çok yol var.

Mobil cihazların şu anda %99,99’u, farklı boyutlardaki dikdörtgen şekilliler. Ancak Google Glass, Pebble, Samsung ve LG gibi firmaların önderliğini yaptığı akıllı saatler, hatta otomobil bilgisayarları, daha önlerinde çok yol ve fırsatlar olan yeni yeni keşfedilmeye başlanmış form faktörleri. Bu yeni nesil mobil bilgisayarlar, tüketicinin alışveriş süreç ve alışkanlıklarını değiştireceği gibi, hangi platformdan hangi ürünleri almak isteyebileceğini de değiştirecektir.

 

2. Kripto para birimleri

BitCoin

Bitcoin ilk kripto para birimi ve en çok bilineni. Şimdilik büyük e-ticaret odakları, bu tür para birimlerinin değerlerinin aşırı oynak olduğu için kullanmaya pek sıcak bakmıyorlar. Ancak bir kredi kartı ile satıştaki riskleri taşımamaları ve çok daha düşük değişim oranları ile, değer dalgalanmaları belli bir seviyeye oturduğunda, kripto para birimlerinin önünde parlak ve uzun bir gelecek var.

Para biriminin kendisi şifreli olduğu için, dolandırıcılık, en azından şu an var olan teknolojiler ile, mümkün değil. Bu, özellikle milyonlarca müşterisi olan uluslararası çalışan e-ticaret siteleri için çok büyük bir avantaj.

 

3. Otonom araçlar

amazon-drone

Google ve Amazon bazı pilot bölge olarak seçilmiş coğrafyalarda aynı gün içinde ürünü ulaştırma hizmetleri üzerine denemeler yapıyorlar. Bu aynı gün içinde ürün ulaştırma, internet perakendesinin geleceğini kökten değiştirebilir.

Doğal olarak aynı gün içinde teslimin önündeki en büyük engel, masraflar. Arabaya bir şöförü oturtup, birisi her sipariş verdiğinde aynı gün içinde evine kadar gidip paketi bırakmak oldukça pahalı.

Bu masrafları azaltmanın yollarından birisi, otonom araçlar. İnsan müdahalesi gerektirmeden ürünün teslimi için en kısa ve etkin yolu kendi kendine bulacak, ürünü teslim edip tekrar geri dönebilecek helikopter-robot-drone karması otonom araçlar, günler süren ürün teslim süresini saatlere indirerek e-ticaret anlayışımızı da değiştirecek. Aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririz.

 

4. 3D baskı

3d baskı

Amazon, 3 boyutlu baskı yapabilen yazıcılarla oluşturulan ürünleri sattığı yeni mağazasını duyurdu bile. Amazon’un bu yaklaşımı, bir ürünün tasarım aşamasından pazara sunulana kadar geçen süreci oldukça kısaltıyor. Tedarik zinciri anlayışı bu modelde hiç değişmiyor. Bir üretici var, belki bir distribütör veya perakendeci var. Büyük değişim, üreticinin saatler içinde bir tasarım yapıp, bunu anında bir ürün olarak pazara sunabilmesinde. Hatta, müşterinin isteklerine göre ürün üzerinde oynamalar da yapılabiliyor.

Bu teknoloji aynı zamanda perakendecilerin kendilerinin de birer üretici olabilmelerini sağlıyor. Mesela, kapı kulbu satan bir perakendeci, müşterinin isteğine göre tasarımı değiştirip, istediği kadar üretebilecek.

Bunun bir sonraki aşaması, 3 boyutlu baskı cihazları evlere girince, tüketicinin ürünü satın almakla ilgilenmeyip, doğrudan ürünün tasarımını bilgisayarına indirip, basitçe ürünün üç boyutlu çıktısını alması. Doğal olarak evlerdeki 3boyutlu yazıcılar, sanayi tipi olanlar kadar iyi baskı veremeyeceklerdir. Buradaki fark, 3 boyutlu basılmış ürünü almak mı, yoksa daha ucuza tasarımın dijital kopyasını alıp evde basak mı olacak. Bir nevi kitapçıdan aldığınız basılı bir kitap ile internetten indirdiğiniz e-kitap arasındaki fark gibi.

Bir diğer yol ise, günümüzdeki ozalit baskı merkezleri gibi, 3D baskı merkezlerinin ortaya çıkması. İnternetten satın alıp indirdiğiniz bir tasarımı, götürüm bu baskı merkezlerinde daha kaliteli bastırabileceksiniz. Bunların hepsi e-ticaret kavramını kökünden değiştireceği gibi, her biri farklı ve yeni bir e-ticaret girişim fırsatı olacak.



Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ferhat KILIÇARSLAN der ki:

    Otonom araçlar dedem görmesin havada tüfek hazır avlar hepsini 🙂

Fikrini söyle

*