12 Kasım 2018

E-Ticaretin %10’u Tabletler Üzerinden Gerçekleşiyor [İnfografik]

tablet shopping 1

intelliAd’in 1 milyon tüketici, 10 farklı sektör ve 125 ayrı şirket ile yaptığı araştırma sonuçları, mobil cihazların e-ticaretteki yerini ortaya koyuyor. Tabletler hem dijital birer vitrin hem de karar verme sürecindeki benzersiz konumları sebebiyle araştırmada özel bir yere sahip. Tüm e-ticaret trafiğinin % 10’unu sağlayan tabletler üzerinden en çok pazar günü alışveriş yapılıyor. Akıllı telefonlara göre daha yüksek dönüşüm oranına sahip tabletlerde satın alma karar süreci 140 saat sürüyor.

Tüm sektörlerin ortalaması alındığında, akıllı telefonlar ve tabletler online alışveriş trafiğinin üçte birini oluşturuyor. Akıllı telefonlar ve tabletler dönüşüm oranlarında lüks moda sektörünün % 31’ini, ev aletleri sektörünün % 22’sini gerçekleştiriyor. Büyük ekranlı telefonlar ve phabletlerin yaygınlaşmasıyla birlikte online alışverişte başından beri önde gelen akıllı telefonların payı gittikçe artıyor. Ancak tabletler yüksek dönüşüm oranını koruyor.

Online mağaza vitrinleri

intelliAd’in trafik ve dönüşüm analizlerine göre akıllı cep telefonlarının, tabletlerin ve masaüstü bilgisayarların tüketicilerin satın alma karar süreçlerinde farklı rolleri oluyor. Örneğin, Türkiye’de akıllı telefonlar öncelikle internette ürün seçmek için kullanılıyor. Kullanıcılar daha sonra beğendikleri ürünleri masaüstü PC üzerinden satın alıyor. Tabletler ise büyük ekranlarıyla öteden beri online mağaza vitrini olarak kullanılıyor ve evde online alışverişte PC’den sonra ikinci sırada geliyor.

Tabletle alışveriş 140 saat

Tablet kullanıcıları satın alma kararı verene kadar 140 saat geçiyor. Bir tablet kullanıcısı ortalama 140 saatini ürünü araştırmakla geçiriyor ve bu sürede e-ticaret sitelerine ortalama 3,8 ziyaret gerçekleştiriyor. Bu süre masaüstü bilgisayar kullanıcılarına göre 15 saat daha fazla.

Pazar günü tablet gelirleri %35 artıyor

Tüketiciler tabletlerini genellikle hafta içi ürünleri araştırmak ve daha yakından incelemek için kullanırken, pazar günleri alışverişlerini tamamlıyorlar. Hafta içi günlerinde tabletlerden elde edilen dönüşüm oranları % 12–14 seviyesinde sabit kalıyor. Pazar günleri ise % 21 seviyesine çıkıyor. Tablet kullanıcılarının neredeyse üçte ikisi siparişlerini pazar günü veriyor. Online alışveriş gelirlerinin genel toplamına bakıldığında pazar günleri tabletlerden elde edilen gelirler % 35 oranında artıyor.

Tüketicilerin online satın alma süreçlerindeki cihaz işlevlerini ve kullanım alışkanlıklarını inceleyen intelliAd Media Direktörü ve COO’su Mischa Rürup konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Hafta sonu çoğu kargo şirketinin çalışmaması siparişi pazar günü vermeyi mantıklı hale getiriyor. Ayrıca tüketiciler son kararını için tatil günlerinde daha çok zaman buluyor. Fiziksel klavye gibi çevre birimlerinin olmaması tablet üzerinden e-ticaret sitelerinde dolaşmayı yavaşlatıyor, ancak alışverişe engel olmuyor. Tablet mobil cihazlar arasında en çok dönüşüme sahip cihaz olarak öne çıkıyor.”

Online alışveriş trafiğinin %10’u tabletlerden geliyor

intelliAd’in araştırmasına göre online alışverişteki trafiğin % 10’u ve dönüşümün % 9’u tabletler üzerinden geliyor. Ancak, lüks moda sektörünün % 17’si ve iç tasarım sektörünün %14’ünde satın almalar tabletler üzerinden yapılırken, elektronik ürünlerde bu oran yalnızca % 4’te kalıyor.

Tabletlerin dönüşüm oranı telefonlardan fazla

Tüm sektörlere genel olarak bakıldığında tabletlerden elde edilen dönüşüm oranı % 3,7 olarak görülüyor. Bu oran PC’lerden az (% 5,2) ama akıllı cep telefonlarından fazla (% 2,0). Online ecza ürünleri % 13 ile en yüksek tablet dönüşüm oranını görürken % 1,1 ile elektronik sektörü en düşük dönüşüm oranına sahip.

Süre olarak bakıldığında tablet kullanıcılarının satın alma kararı vermeden önce en çok bekledikleri segment lüks moda ürünleri (333 saat). En hızlı karar sürecine sahip sektör elektronik sektörü (85 saat).

DruckSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*