17 Kasım 2018

E-ticaretin 9 Altın Kuralı-Kural 9: Ölçümleme ve İş Analizi

Yılmaz Bozan

Konuk yazarımız Yılmaz BOZAN dijital pazarlama ve e ticaret konusunda uzman, eğitim ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Önceki yazılarımda “Kural 1 – Hikâyenin Başlangıcı”, “Kural 2 – E-ticaret Sitenizin Gereksinimleri”, “Kural 3 – Site İçi Optimizasyonlar”, “Kural 4 – Site Dışı (Off-Page) Optimizasyonlar”,  “Kural 5- Dijital Pazarlama Stratejisinin Belirlenmesi ve Proses” ,  “Kural 6 – İçerik Kalite Yönetimi”,  “Kural 7- E-ticarette Hukuksal Süreçler” ve “Kural 8- Kargo, Lojistik ve Entegrasyonlar” konularına değinmiştim. Bu hafta ise Kural 9- Ölçümleme ve İş Analizi‘nden söz edeceğim.

E-ticarete yeni başlayanlar için rehber niteliği taşıyan “E-ticaretin 9 Altın Kuralı” yazı dizimizin son kuralına geldik. Her gün 10’larca e-ticaret sitesi kuruluyor, 100’lerce e-ticaret sitesi proje fikri ise daha başlamadan bitiyor. Bu yazı dizisini hazırlamaktaki amacım ise e-ticarete girmek isteyen kişilerin daha bilinçli şekilde yol kat etmeleri ve projelerini yönetmeleri. Hangi adımda ne gibi zorluklarla karşılaşacaksınız veya neler yapmanız, dikkat etmeniz gerektiğini gösteren, anlatan yüzeysel, bir o kadar da rehber niteliği taşıyan yazı dizimin sonuncusu “Ölçümleme ve İş Analizi” başlıklı kuralı aşağıda bulabilirsiniz. Diğer sekiz kurala uyarken ve şirketimiz faaliyet gösterirken, bu faaliyetlerin ne gibi performans zincirinden geçmesi gerektiğini bilmeden ve ölçümlemenizi bir metodolojiye göre yapmadan çok fazla işi geliştirememekteyiz. Bu nedenle İshikawa Diyagramı (Balık Kılçığı), Kaizen gibi metotları şirketinize modellemenizi öneririm. Bu sayede sisteminizdeki sorunları en iyi şekilde tespit edebilir ve sürekli geliştirebilir,  inovasyon basabilirsiniz.

İşinizi biraz daha kolaylaştıracak örnek bir ölçümleme diyagramından bahsetmek istiyorum. Elinize bir kalem alıp kâğıda aşağıdaki gibi salyangoz kabuğu gibi çember çizin. Daha sonra bu çemberi Eşit parçalara ayırın, (işinizin adımlarını öncesinde hesaplayarak). Aşağıdakini örnek, işimizi 6 departmanda tamamladığımızı ön görerek çizilmiştir. Daha sonra ilk süreci belirlemeliyiz. E-ticaret alt yapısı bitmiş bir sitede ise ilk öncelik her zaman satacak üründür. Bunu 1. Alana yazalım, daha sonra bu ürünü satış öncesi ve esnasında ne gibi aşamalardan geçebileceğini düşünerek alt maddelere de onları yazalım. Ürünü sattıktan sonra ise alıcıya sevk için lojistiği yazalım. Satıştan sonraki olası sorunların yönetimi ve en son ölçme değerlendirme. Genel olarak bu süreçlerin hepsi ortaktır.

Bu şekilde işe kırmızı ok ile gösterdiğim yerden başlayıp en son 6. Adım ölçme ve değerlendirmede soluğu alırız. Bu döngü bu şekilde her atıldığında işletmeniz büyür, gelişir. Eğer ölçme ve değerlendirme halkasında doğru analizleri yapmaz iseniz aynı çemberde bir tur daha atmış olursunuz. 2. Çembere geçtiğinizde daha deneyimli olduğunuz için işler biraz daha hızlı gelişecek, daha az hatalar yapacaksınız. Ama dikkat, diyagramdan da anlayacağınız gibi en son adım hep sistemi denetleyen, ölçen, analiz eden ve işi geliştiren hep son adımdır. Eğer burayı atlarsanız olduğunuz yerde, aynı çemberde döner durursunuz. spiral-cark   Görselin üzerine tıklayarak yüksek çözünürlüklü halini görüntüleyebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. E-ticaret’te başarılı olmak için ciddi bir bütçeye ihtiyaç var başlangıç bütçesi 500000 tl gibi bir reklam bütçesiyle medya veya bilboard tarzı reklamlarla başarı sağlayabilirsiniz.türkiyede e-ticaret sağlayıcısı firmalar ise girişimcilere ürünlerini kiralamak veya satmak. için balon bilgiler aktarıyorlar bu bilgiler maalesef e-ticarete giren veya girmek isteyenlerin ortak paydası haline gelmiştir. Bu bilgiler google adwords seo sosyal medya blog tarzı siteler üzerinden back link oluşturmak. Bu yöntemleri deneyen arkadaşlar ziyaretçilerin arttığını ve sepetten ileriye geçmediğini farketmişlerdir. Ve bu ziyaretçilerin niçin alışveriş yapmadıklarını sorgulamışlardır. nedeni ise Türk toplumu biraz önceki balon bilgilere yapılan yatırımları cezalandırıyorlar.haberlerde veya güncel makalelerde e-ticaret hacminin büyüdüğünü okuyoruz veya izliyoruz.aslında büyüyenler algı yönetiminde medya veya outor bilboard tarzı reklam veren kompedan sitelerdir.bınları tek tek saymaya gerek yok medyaya bakalım reklamları geçmişten günümüze kadar güncel reklamlarını yayınlAyan sitelerdir.

  Girişimcilere veya orta ölçekli firmalara şunları söyleyebilirim e-ticaret bizim bakış açımızda bir okyanustur…okyanusun ilk kuralı ise; büyük balık,küçük balığı yer..

  O zaman ne yapmalıyız diye sorduğumuzda büyük balıklarla kanka olmalıyız dedik ve alternatif pazarlar projesini başlattık.

  http://Www.alternatifpazarlar.com

  Eticaretmag ekibinden bu yorumu haberleştirmelerini rica ediyorum

  Katman yazılım ve danışmanlık e-ticaret Ltd.şti

  • Sevgili Mehmet Çolak, bir yorum yazmışsınız ama konuyla biraz alakasız olmuş.Ama dikkatimi çekti, lütfen benimle iletişime geçin size 500.000 TL vereceğim, bana bir site kurun, e-ticaret sitesi. Şu yukarıdaki yazdığınızı sınamak istiyorum “E-ticaret’te başarılı olmak için ciddi bir bütçeye ihtiyaç var başlangıç bütçesi 500.000 tl gibi bir reklam bütçesiyle medya veya bilboard tarzı reklamlarla başarı sağlayabilirsiniz” 🙂

  • Kötülediğiniz ve kısmen haklı olduğunuz paket yazılım firmaları ile sektör sömürücüsü pazar yerleri arasında entegrasyon sağlayan bir firma olarak yaptığınız küçük balığı büyüğün masasına paketlemek mi?
   Ayıptır ya. Eticaretmag ekibine helal olsun. Ben bu yorumu bırakın yayınlamayı, yazanın ipsini banlardım…

 2. Sevgili Yılmaz Sazan,
  yorumumu tekrar okumanızı ve idrak edebilmenizi tavsiye ederim.bahsi geçen medya bütçesiyle bizim işimiz yok,ayrıca tepki göstermenizi anlayabiliyorum google iş ortağı olmanız bu yoruma çamur yapmanız için geçerli bir sebep olsa gerek…

 3. Kaan Bilgeli der ki:

  Yılmaz hocam, arkadaş makaleyi sizin yazdığınızı okumamış sanırım, ayrıca adam kendi sitesinin reklamını yapmaya çalışmış sizin makalenizin altında. Bence size para ödemeli 🙂 spam ci başı olduğunu gördük, bu pazarlama stratejisiyle sen ancak ahvanı alırsın Mehmet orkinos balığı 😉

Fikrini söyle

*