13 Kasım 2018

E-Ticaretin Geleceği: Markafoni CEO’su İlker Baydar’ın Kaleminden

İlker Baydar

Konuk yazarımız Markafoni Grubu CEO’su İlker Baydar Criteo’nun Dubai’deki toplantısında edindiği izlenimleri ve e-ticaretin geleceğine yönelik öngörülerini anlatıyor.

ilker Baydar

Markafoni Grubu CEO’su İlker Baydar

E-ticaretin geleceği akıllı telefonlarda

Uluslararası araştırmalara göre, mobil e-ticaret, beklentilerin üzerinde büyüyor. İbre, tabletleri değil, akıllı telefonları gösteriyor.

Kişiselleştirilmiş performans reklamcılığı uzmanı Criteo’nun, 17-18 Aralık tarihlerinde Dubai’de düzenlediği bilgi paylaşım toplantısına katılma şansım oldu. Dünyanın dört bir yanından gelen e-ticaret sektörü liderleriyle birlikte yeni trendleri tartışıldı.

Dünya genelinde e-ticarette yükselen değer mobil olunca, reklam dünyası da bu alanda yeni hizmetler sunmaya başladı. Criteo’nun sunumlarını izledikçe, Markafoni olarak hedeflerimizi doğru belirlediğimizi bir kez daha görmüş oldum. Zira bizim de 2014 yılı başından bu yana önceliklerimiz arasında yer alan mobil e-ticaret, bu toplantının da ana gündemi oldu.

Dünyada satışların %30’u mobil üzerinden yapılıyor

Criteo yetkilileri mobil reklam ürünlerini tanıtırken, dünyadan önemli rakamlar ve trendler de paylaştı. 2014 yılının son çeyrek verilerini baz alarak hazırladığı rapora göre, mobil e-ticaret, beklentilerin üzerinde büyüyor. Şu anda dünya genelinde mobilden yapılan alışveriş toplam e-ticaret işlemlerinin %30’unu oluşturuyor.

E-ticaret şirketlerinin dikkate alması gereken dört unsur söz konusu: Öncelikle mobil cihazlarda artık sadece araştırma yapılmıyor, satın alma işlemleri de gerçekleştiriliyor. Bir tek Apple cihazları değil, artık tüm akıllı telefonlar alışveriş için kullanılıyor. Akıllı telefonlarda tabletlere kıyasla daha fazla satın alma işlemi yapılıyor. Moda ile ilgili işlemlerin üçte biri mobilden gerçekleştiriliyor ve ortalama sipariş değerleri de masa üstü ile aynı seviyede.

Asya başı çekiyor, Batı arayı kapatıyor

Yine Criteo’nun raporu, 2015’in trendlerine de işaret ediyor. Buna göre mobil e-ticaretteki büyüme önümüzdeki yılda da hızla devam edecek. Çok yakında Asya ülkelerinde mobilden yapılan işlemlerin toplam içindeki oranı %50’yi geçecek, Batı’daki pazarlar da hızlı bir şekilde bu oranı yakalayacak.

Akıllı telefonlar yavaş büyüyen tabletlerin yerini almaya devam edecek. Büyük ekranlı akıllı telefonlardaki artış sayesinde akıllı telefonlar giderek daha fazla alışverişlerde kullanılacak. Markalar mobil web sitelerini geliştirmeye odaklanacak. Mobil ödemelerin daha kusursuz hale gelmesiyle, bu durum satın almaya dönüştürme oranlarında çarpıcı ilerlemeler sağlayacak.

Apple ve Android arasındaki savaş devam edecek ama ikisi de ‘kazanacak’; her iki tür cihazla yapılan e-ticaretin toplam oranı Microsoft Windows’un geliştirdiği akıllı telefonlardan yapılan alışverişten daha fazla büyüyecek.

Çoklu cihaz kullanımını anlamak en büyük sınav

Ayrıca kullanıcıların büyük çoğunluğu satın alma süreçlerinde aynı siteyle birden fazla cihazdan bağlandığından, e-ticaret markaları için 2015’in en büyük sınavı çoklu cihaz davranışını anlamak olacak.

Criteo yetkilileri sunumlarında, bununla ilgili bir örnek paylaştı. Menlook.com, 125’den fazla ülkede ayda 20 binden fazla müşterisini 250’den fazla giyim, ayakkabı ve aksesuar markasıyla buluşturan bir online erkek modası mağazası. Menlook.com olabilecek en yüksek yatırım geri dönüşü ile müşterilerle yeniden bir araya gelme (re-engagement) ve satışa dönüştürme (conversion) oranlarını artırmak istemiş. Ancak müşterileri Menlook.com’a sabah akıllı telefon, gün içinde bilgisayarları ve akşamları da tabletlerinden ulaştıkları için, çoklu cihaz ortamına uygun bir çözüme ihtiyaç olduğu ortaya çıkmış. Criteo’nun sunduğu çözümlerle Menlook.com satışlarını %100 artırmış ve satış başına maliyetlerini %15 düşürmüşler.

Durum böyle olunca, biz e-ticaret oyuncularının da reklam tıklanma ve satışa dönüştürme eforlarımızı mobil ve tabletlere yönlendirmemiz gerekliliği ortaya çıkıyor; ki Markafoni Grubu zaten rotamızı bu yöne çevirmiş bulunuyoruz.

Türkiye’ye mobil internet penetrasyon oranı %90 ve çevrimiçi alışveriş yapan müşterilerin %21’i çoklu cihaz kullanıyor; hatta çoklu ekrandan alışveriş yapanlar çevrimiçi alışverişin daha büyük bir kısmını oluşturuyor. Bu oranın 2017’ye dek %50’ye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Trendleri belirleyen olmak gerek

Özetle, e-ticaret her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor. Bugün mobil, e-ticaret için en önemli kanal haline geldi. Online ticaret oyuncuları da oyunun yeni kurallarına göre strateji ve taktiklerini değiştirmeye başladı. Bakalım yakın gelecek bize neler gösterecek? Hem kendim hem Markafoni Grubu adına geleceğin neler göstereceğini tahmin etmek yerine, trendleri belirleyen konumunda olmayı tercih ediyorum.

Peter Thiel’in Zero to One (Sıfırdan Bire) kitabında dediği gibi “Yapılanı taklit etme; herkesin yaptığını yapmak seni 1’den sonsuza götürür, geleceği inşa etmek istiyorsan 0’dan 1’e gitmen gerekir.”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*