19 Kasım 2018

E-ticaretin İlham Alması Gereken Sosyal Ağ: Instagram

Bu yazı Konuk Yazarımız Umut Ünlü tarafından yazılmıştır.

e-ticaret-instagram
Instagram özellikle son iki çeyrekte en fazla yükseliş gösteren sosyal ağ. Bu tabii ki tesadüf değil. İnsanlar, eğlenerek inceledikleri ve bunu çok kolay bir şekilde yapabildikleri bir mecrada ilgilerini çeken ürünleri gördüklerinde doğal olarak buna kayıtsız kalmıyorlar.

Bunun en temel nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

• E-ticaret sitelerinde çok fazla ürün olduğundan, insanların aradığı ürünü bulmasının zor olduğu algısı hâlâ yaygın.

• Belki kullanıcılar Instagram’da bulduğu bir ürünün aynısını bir e-ticaret sitesinde de bulabilir. Ancak bunu yaparken Instagram’daki kadar keyifli vakit geçiremeyecekleri aşikâr. Çünkü Instagram’da ürün resimlerine bakarken birden çok hoş bir manzara resmi ile karşılaşabiliyorsunuz.

• E-ticaret siteleri, müşteri çekmek için milyonlarca dolar reklam parası harcarken, Instagram hiç reklam yapmadan tamamen doğal yollarla insanlar arasında yayılıyor. Bu, son derece istekli bir yayılma. Bunu ancak muhteşem bir içerikle gerçekleştirebilirsiniz. Bu içeriği ise bizzat kullanıcıların kendileri oluşturduğundan her şey o kadar samimi ki.

Kullanıcıları buna iten en büyük motivasyonları ise şu şekilde sıralayabiliriz: Popüler olma dürtüsü, bu popülerlik sayesinde gelir sağlama, trendleri takip etme isteği ve istediği zaman istediği yerde mobil cihazı sayesinde hoşça vakit geçirebilme özgürlüğü.

• E-ticaret siteleri taleplere arz yaratan bir mecra, ancak Instagram talepleri yaratan bir mecra. Çünkü hiç aklınızda yokken bir yatak örtüsünü orada görüp alma eğilimine girebiliyorsunuz.

• Satış açısından her şeyden önemlisi, kullanıcılar e-ticaret sitelerinin Big-Data sayesinde ‘recommendation’ ve ‘predictive’ konularına yeni eğildiği bu dönemde Instagram sayesinde bunun faydalarını çok daha önce kullanmaya başladı. Çünkü içerikleri kendilerine özelleştirme şansları, kimin feed’lerini beğeniyorlarsa onları takip etme özgürlükleri var. Bu şekilde hem takip eden hem de takip edilen kendini çok iyi hissediyor.

instagram-dolar

Instagram üzerinden satış

Eğer Instagram’ın doğal ortamına uygun aksiyonlar geliştiriyorsanız tabii ki satış yapma yönünden yarar sağlarsınız. Bir ticari kuruluş olarak herkese attığınız reklamı burada gösterirseniz, insanlar sizi takip etmez. Çünkü işin doğasına aykırı hareket etmiş olursunuz. Bu şekilde yapan birçok firma oldu ve olacak da ama onların hepsine sorduğunuzda “Instagram hiçbir işe yaramıyor” cevabını alırsınız. Çünkü kullanıcı burada kendini “ticari bir döngüye alet olmuş gibi” hisseder.

Şöyle düşünün; televizyonda reklamlar başlayınca hepimiz doğal olarak zaplıyoruz, mutfağa yiyecek, içecek bir şeyler almaya gidiyoruz vs. Ancak Cem Yılmaz’ın yeni bir reklamı çıktığında özellikle reklamı izlemek için hepimiz ekran başına geçip herkesi susturuyoruz. Bunun bir tek sırrı var; kaliteli ve eğlendirici içerik her zaman kazandırır…
İçeriğin ise iki sırrı var, ya çok kaliteli ve eğlendirici olmak zorunda ya da yüzde 100 doğal kullanıcı içeriği olmak zorunda. Instagram bu iki sırrı da bünyesinde barındırıyor. Hatta çok kötü çektiğiniz bir yüzde 100 doğal kullanıcı fotoğrafını bile efektler ile kaliteli hale getirebiliyor.

Kimisi bunu keşfettiğinden, kimisi ise “Herkes yapıyor bende satış yapayım” dediğinden dolayı Instagram’da satış yapmaya başladı. Bunların arasından yarı yolda bırakanlar olacaktır; kimileri ise ta Amerika’lardan satış yapmaya devam edecektir. Aradaki farkı ise içerik kalitesine önem verenler, özgün olanlar, doğal olanlar, samimi olanlar yaratacaktır.

Çok yakın zamanda eşim bir yatak örtüsü beğendi, Instagram’dan almaya kalktı, anlaştılar, siparişi havale ile verdi, elimize ulaştı. Sonra küçük bir araştırma yaptığımda, o yatak örtüsünün aslında büyük bir ev tekstili firmasının ürünü olduğunu ve o firmanın internet sitesinin ana sayfasında da yer aldığını gördüm.

Peki eşim o örtüyü neden Instagram’dan satın aldı?
Çünkü;
• Çekilen resim bir evde çekilmişti.
• Yatak örtüsü çok şık görünüyordu.
• Reklamlardaki o süslü 50 metrekare odalardan değildi. Tıpkı bizim odamız gibi normaldi, bu nedenle de samimiydi; odamıza yakışacağına bu şekilde daha çok inandık.
• Son kullanıcı olarak eşim, koskoca bir firma ile karşı karşıya değil, kendisi gibi bir Instagram kullanıcısı ile karşı karşıyaydı.

Instagram’daki satışlar yeni bir sektör oluşturur mu?

Bu sektör çoktan oluştu bile. Hatta Instagram’daki fotoları toplayıp satış yapan sosyal ticaret siteleri bile açıldı. Buradaki gelişmeleri merakla beklemekle beraber, yeni e-ticaret (sosyal ticaret) modellerinin yolda olduğunu söyleyebilirim.
social-media-adoption-among-specialty-retailers

Etsy gibi e-ticaret sitelerini tercih etmektense Instagram üzerinde satış yapanların sayısı neden artıyor? Buradaki satışların kolaylığı mı Instagram’ı cazip hale getiriyor?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi asıl nokta taleplere arz yaratmak değil, talep yaratmak… Instagram bunun için gerekli bütün zemini en eğlenceli şekilde hazırlıyor. Instagram birçok sosyal ağ gibi, birçok insanın bir ihtiyacını karşılıyor.

Tıpkı Facebook’un rutin arkadaş iletişimini tamamlaması ya da Twitter’ın en hararetli tartışmalarda, TV, radyo programlarında size de söz hakkı tanıması gibi Instagram da parası olup satacak bir şeyi olmayana, ilginç şeyleri satın alma ve bu sayede bunun fotoğrafını çekip Instagram’a koyup “Bak bunu ben de aldım, işte bu da fotoğrafı” deme şansı tanıyor.

Parası olmayıp da satacak bir şeyleri olanların ise bu satış işini keyif alarak, eğlenceli ve ‘cool’ bir şekilde yapmasını sağlayan Instagram, her ikisi de olanın, “Bak ben nerelere gidiyorum, ne yiyip ne içiyorum, evime neler alıyorum ve bunların fotosunu nasıl da güzel çekiyorum” deme şansı sağlayan bir sosyal mecra.

Instagram ayrıca “Eğer Ayşe, Fatma, Ahmet, Mehmet benim bu aldığımı, yediğimi, içtiğimi, gezdiğimi görmezse bunu yapmamın ne anlamı var” şu sihirli cümlesini tüm bilinçaltlarına söyleten bir mecra aynı zamanda. Bunların yanı sıra insanlar, aynı ürünleri çıkıp Salı Pazarı’nda satmayı, üstüne para verseniz dahi, kabul etmeyecektir. Ancak “Bu ürünleri Instagram’a koyun” dediğiniz zaman her insan buna daha sıcak bakacaktır. Çünkü günümüzde çoğumuz her şeyi en son trend olan yollarla yapmaya alıştık.

Instagram’da satışın yasal bir zorluğunu ya da bir pürüzü olur mu?

Şu an için konu çok yeni olduğundan bu konuda yasal bir düzenleme yok. Ancak alınan ürün eğer ‘sıfır’ ise taşıma esnasında kargo firması tarafından fatura veya irsaliye sorgulaması -maliye yoluyla- ile karşı karşıya kalabilir. Gittigidiyor, Sanal Pazar gibi ticarethane olan satıcıların son kullanıcıya yapılan satışlarda fatura kesmesi zorunludur, bunu da maliye takip eder. Ancak Instagram üzerinde hacimler daha çok fazla gelişmediğinden şu anda insanlar Isntagram ürünlerini sıradan bir kargo gibi birbirlerine gönderiyor.
Bir de buradaki güven konusu da var tabii, önce para sonra mal mı, yoksa tam tersi mi iletilecek konusu alıcı ile satıcı arasında olan bir durum hâlâ.
instagram-alisveris-sepeti

E-ticaret sitelerinin modası geçti diyebilir miyiz?

Hayır tam tersi… E-ticaret sitelerinin modası daha yeni başlıyor. Ancak bu gelişmelere ayak uyduran, Instagram dahil sosyal ağların hepsinden ilham alan ve kendini geliştiren e-ticaret sitelerinin modası yeni başlıyor.

Yani sıradan bir e-ticaret sitesi açıp diğerlerinden ayırıcı hiçbir özelliği olmayan bir yapı kurduysanız, müşteri gelirleriniz elbette ki diğerleri gibi olmayacaktır.

Telefon numaram 123 45 67 ise tüm numaraları doğru çevirirseniz bana ulaşabilirsiniz. Son numarayı yanlış çevirirseniz, çevirdiğiniz diğer altı numara da boşa gidecektir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Doruk der ki:

    Yazan beyefendiyi Instagram üzerinden satış yapma fikri epey heyecanlandırmış anlaşılan. 3 sene önce F-commerce patlayacak; şöyle olacak, böyle olacak diyenleri hatırladım okuyunca. (ki gariptir hala diyen var) Ayrıca accenture’ın son araştırmasına göre Türk tüketicilerinin e-ticareti tercih etmelerinin sırasıyla en büyük iki nedeni “çok fazla çeşit ürün” ve “ihtiyaca hızlı erişim.” Yani yazının 1. maddesine katılmak pek mümkün değil. 2. madde yaklaşım fena değil ama örnek fazlasıyla yanlış. Instagram kullanıcılarının temel motivasyonu “hoş manzara resmi görmek” değil. 3. maddeyse elmayla armutu karşılaştırmak resmen… Neyse sonuç olarak sosyal ticaret ve özellikle sosyal ağlar üzerinden ticaret şuan ki şartlarda hala bir fantezi. Sevgiler.

  2. Handan Yeşim der ki:

    instagramdan bir süredir kendi ürettiğim el işi ev aksesuarlarını satıyorum ancak ödemeyi müşterilerimden nasıl alacağımla ilgili kafam biraz karışık. Banka havalesi ile bir süre idare etmiş olsamda müşterilerim kredi kartı ile ödeme yapmak istiyordu. Kredi kartı ile nasıl ödeme alırım derken bir arkadaşım jetşube diye bir ödeme yönteminden bahsetti. Şimdilik jetşube kullanarak kredi kartı ile instagram üzerinden yaptığım satışlar için ödeme alabiliyorum fakat başka yöntemler biliyorsanız paylaşırsanız sevinirim.

Fikrini söyle

*