18 Kasım 2018

E-ticaretin Parlayan Yıldızı: Orta Doğu

Orta Doğu’daki tüm siyasi dengeleri değiştiren ve bölgenin kaderinin baştan yazılmasına sebep olan “Arap Baharı”nı tüm dünya gibi biz de ekranlardan canlı olarak izledik. Halk ayaklanmalarının birçoğunun sosyal medya kanalları üzerinden örgütlendiği bu isyana “Twitter Devrimi” adını verenler bile oldu. Genç nüfusuyla sosyal medya ve online dünyaya çabucak adapte olan Orta Doğu ve Arap ülkelerindeki internet sektörü de böylece girişimcilerin odağına girmiş oldu. Tüm bu gelişmeler ışığında, bu ülkelerde son zamanlarda popüler olmaya başlayan başka bir kavram daha var: E-ticaret.

İnternet yasaklarının kol gezdiği Orta Doğu’da online alışveriş oranları, dünya geneline göre oldukça geride kalıyor. İnternet abonelik fiyatlarının el yakması, düşük penetrasyon ve online alışverişe olan güvensizlik; bölge ülkelerinin e-ticaret hacimlerinin diğer ülkelere göre düşük olmasının başlıca sebeplerinden. Ancak her ne kadar konuşulan bu rakamlar oldukça az olsa da; gerek e-ticaret hacminde gerek internet kullanımında son zamanlarda ciddi bir büyüme ivmesinden söz etmemiz mümkün.

Son bir yıl içinde %300 büyüyen Ortadoğu ve Kuzey Afrika e-ticaret pazarında bu sene sonuna kadar internetten 20 milyar dolar değerinde alışveriş yapılması bekleniyor. Orta Doğu’da imkansızlıklara rağmen büyümeye devam eden B2C e-ticaret harcamalarının 2016′da, bugünkü hacmini ikiye katlayarak 40 milyar doları geçmesi de diğer beklentiler arasında.

E-ticaret harcamaları, internet kullanımıyla doğru orantılı artıyor

İnternet kullanım oranlarına baktığımızda; geçtiğimiz yıl en yüksek erişim oranının Suudi Arabistan’da kaydedildiğine şahit oluyoruz. İnternet penetrasyonunun en yüksek rakamlara ulaştığı ülkeler ise; Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri. Genel olarak, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK: Bahreyn, Katar, Kuveyt, Umman, Suudi Arabistan ve BAE dahil) ülkelerinde internet kullanıcılarının sayısının 2000 ve 2010 yılları arasında her yıl düzenli olarak yüzde 30’dan fazla bir artış kaydedildiğini görmek mümkün.

İnternet kullanımındaki bu pembe tablo; e-ticaret sektörü için de ümit verici tahminlerin yapılmasına ön ayak oluyor. Buna göre B2C e-ticaret gelirlerinde 2015 yılına kadar üçte birlik oranda artışın beklendiği Orta Doğu ülkelerinde; özellikle Suudi Arabistan e-ticaret sektörü, artan internet penetrasyonu doğrultusunda ciddi bir büyüme ivmesi yakaladı. En popüler online alışveriş sitesinin Souq.com olduğu ülkede Amazon.com‘da oldukça tercih edilen bir başka e-ticaret sitesi olarak öne çıkıyor.

Orta Doğulular, kapıda ödeme yapmayı tercih ediyor

Bölgede genel olarak; online perakende, uçak bileti ve ev aletleri satışları oldukça popüler. Tüm dünyada olduğu gibi Orta Doğu pazarında da geçtiğimiz yıl grup satın alma siteleri patlamasından söz etmemiz mümkün. Bu pazarı hedef alarak yapılan birçok ankette de görülebildiği üzere; halk hala internetten alışveriş yapmaya güvenmiyor. Ödeme sistemlerinin yetersizliği sebebiyle kredi kartlarını online alışverişlerde kullanmama taraftarı olan Orta Doğulular’ın yüzde 70’i, sipariş ettikleri ürünü teslim alırken kapıda ödeme yapmayı tercih ediyor.

Grup satın alma ve online alışveriş siteleri oldukça popüler

Tüm bölgeye genel olarak bakarsak; online alışveriş sitesi Souq.com’un tıpkı Suudi Arabistan’da olduğu gibi diğer Orta Doğu ülkelerinde de oldukça popüler olduğunu görebiliyoruz. Grup satın alma sitesi Cobone.com ve online alışveriş sitesi Extrastores.com, geçtiğimiz Nisan ayında Orta Doğu’da lider B2C e-ticaret oyuncuları arasında yer alıyordu.

2010 ve 2011 yılları arasında e-ticaret gelirlerinin neredeyse yüzde elli oranında arttığı Bahreyn’e ek olarak Kuveyt’te de neredeyse üçte iki oranında bir artış gözlendi. Ürdün’de artan geniş bant kullanım oranına bağlı olarak tavan yapan e-ticaret harcamaları bu alanda açılan internet sitesi sayısını da artırdı. 2011 yılı sonuna kadar; uçak bileti sağlayan mobil uygulamaların oldukça popüler olduğu Katar’ın yanı sıra internetin devlet tekelinde olduğu Yemen’de bağlantı oldukça yavaş ve pahalı durumda.

Tüm olumlu ve olumsuz bu faktörler doğrultusunda, yanı başımızda duran bu ciddi potansiyeli görmezden gelmek pek akıllıca olmasa gerek. Baş döndürücü büyüme rakamları ışığında Orta Doğu internet sektörü, gerek Türk girişimciler gerekse diğer yabancı yatırımcılar için yıldızını yakın gelecekte de parlatmaya devam edecek gibi görünüyor.

Kaynaklar:

http://thenextweb.com/me/2012/04/25/middle-east-witnessing-a-regional-e-commerce-boom-says-arab-advisors/
http://www.researchandmarkets.com/research/kcsxs4/middle_east_intern
http://www.bayt.com/en/research-report-13522/
http://english.nuqudy.com/Gulf/Middle_East_Mobile_-891 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Adamlarda internet kullanım oranı ne ki, 20 milyar dolar ciro yapacaklar.

Fikrini söyle

*