16 Kasım 2018

E-ticaretin Trendleri Mobil, Lokasyon ve İçerik

Yazılım ve internet teknolojileri ile verimliliği artıran çözümler sunan Inveon, 2014 yılında e-ticaret dünyasını etkisi altına alan trendleri belirledi ve geleceğe yönelik öngörülerini paylaştı. 100’ün üstünde dev markaya e-ticaret ve yazılım çözümleri hizmeti veren Inveon uzmanları özelleştirilmiş yazılımlar ve duyarlı tasarımların e-ticarete damgasını vurduğunu belirtiyor. En dikkat çekici trendler ise; mobilin önlenemez yükselişi, lokasyon bazlı stratejilerin kurgulanması ve giderek daha da ‘kral’ olan içerik.

Son 15 yılda adeta ışık hızına ulaşan teknolojik gelişmelerin e-ticaret sektörünü etkisi altına aldığını belirten Inveon Proje Yöneticisi Neşe Ciddi Dölek, perakendecilerin dijital dönüşümü ile ilgili çarpıcı gelişmeler yaşandığına dikkat çekti. Dölek, “Teknolojiye ayak uydurmak isteyen tüm markalar, ilk olarak e-ticaret sitelerini aramalarda üst sıralara taşımayı hedeflediler. Son iki yıldır ise perakende devleri -ziyaretçilerine daha iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmanın yanı sıra- tıklanma (click through) ve dönüşüm (conversion) oranlarını yükseltmek amacıyla duyarlı (responsive) tasarımlar kullanarak site performans iyileştirmelerine ve kendilerine özel yazılmış esnek yazılımlara yöneliyor” dedi.

Giyilebilir Teknolojiler Yeni Pazarlama Mecrası Olacak

Kullanıcıların hayatına giren mobil cihazların, e-ticaret markalarını daha etkin mobil uyumlu siteler tasarlamaya ve mobil reklamlara yönelttiğini ifade eden Dölek, kullanıcının yeni tanıştığı “giyilebilir teknolojilerin” ise çok yakında markalar için önemli bir pazarlama mecrası olmasını beklediklerini ifade etti. Birçok büyük geleneksel perakende oyuncusunun da ürün ve hizmetlerini tanıtmak için özellikle arama motorlarında performansı ölçülebilen ve raporlanabilen mobil reklamları tercih ettiğini belirten Dölek şöyle devam etti: “Google Glass, Samsung’un Galaxy Note 3 modeliyle birlikte piyasaya sürdüğü Galaxy Gear akıllı saati ve benzeri birçok giyilebilir ürünün 2014’te piyasada yaygınlaşması bekleniyor. Google’ın Haziran ayında düzenlediği I/O teknoloji zirvesinde tanıtılan ve “Android Wear” işletim sistemine sahip Motorola, LG, Samsung marka akıllı saatlerin teknoloji çevreleri tarafından heyecanla beklendiği biliniyor. 2014’te yeterli popülariteye ulaşabilirse, mobil ticaret mağaza sahipleri ve perakende sektör öncülerinin bu cihazları kendi indirim, promosyon ve tekliflerini paylaşma aracı olarak kullanmalarını bekliyoruz.

Daha İyi Hizmet İçin Yerele ve İçeriğe Odaklanılacak

Tüketicilerin en büyük şikâyet konularından biri olan internet alışverişlerinde uzayan bekleme sürelerinin ise bu yıl perakendecilerin radarına daha fazla girmesi bekleniyor. Markaların internet alışverişini daha cazip hale getirmek için “aynı gün teslimat” seçeneğini daha fazla gündeme getireceklerinin altını çizen Dölek sözlerini şöyle sürdürdü: “Organik arama motoru optimizasyonu (Organic SEO) ile Google’ın dikkatini çekmek adına hem içerik pazarlama stratejileri hem de link inşası (link building) taktiklerine ihtiyaç duyacağız. E-ticaret pazarlamacıları, 2014’te artık her ürün ve kategori için içerikler oluşturmaya başlayacaklar. Böylece e-ticaret sitelerinde artık ağırlıklı olarak ürün tanıtımlarına ve koleksiyonlarla ilgili editöryel yazılara rastlayacağız. Makaleler, editöryel yazılar ve blog’lara ek olarak video ve yayınlarda da bir artış olacak.

Ayrıca büyük e-ticaret sitelerinin yeni kullanıcılar çekmek için ziyaretçilerine yeni imkanlar sunacağını; daha küçük mağazaların ise hayatta kalabilmek için yerel tabana yönelmelerinin beklendiğini aktaran Dölek, “Daha küçük e-ticaret mağaza sahipleri, sınırlı bir coğrafyadaki müşterileri hedefleyecek ve yerel müşterileri ile ilişkilerini güçlendirerek onlara özel, kişiselleştirilmiş deneyimler sunacaklar” dedi.

Esnek Tasarımlar ile Daha İyi Bir Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcıların içerikle etkileşimde bulunmasını, paylaşmasını ve bağlantı vermesini kolaylaştıran “duyarlı mobil tasarımların” artık e-ticaret sektöründe yaygınlaştığını belirten Dölek, sitenin mobil kullanıcı gereksinimlerine göre yeniden tasarlanıp görüntülenerek daha hızlı bir kullanıcı deneyimi sunmasını sağlayan ”Dinamik Sunum”un da mobilden yapılan satın almalara da olumlu bir şekilde yansıdığının altını çizdi.

2014 E-Ticaret Trendleri

1. Mobil Site Tasarımları: Duyarlı (Responsive) Mobil Tasarımı ve Dinamik Sunum

2. Mobil Reklamlar

3. Piyasaya Yeni Sürülen Giyilebilir Cihaz Reklamları

4. Daha Uzun ve Eşsiz İçeriklerde Artış

5. Daha Hızlı Teslimat Seçenekleri

6. Yerel Marka ve Pazarlama StratejileriSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Responsive tasarım (mobil eticaret) için canlı simülatör sunumumuzu inceleye bilirsiniz
  http://www.alternatifpazarlar.com/icerik/mobil-e-ticaret.aspx

  Aynı zamanda güven veren platformlarda 0 reklam bütçesiyle 2.gün satış yapabileceğiniz satış modelimizi incelemek için
  http://Www.alternatifpazarlar.com
  Üstelik tüm e-ticaret yazılımlarıyla entegre çalışıyoruz

 2. Murat aslan der ki:

  Merhaba
  İnveon hem yazılım olarak hem de referans olarak üstün bir firma.Bu makale de sektörü ne kadar yakından takip ettiklerini gösteriyor. Fakat anlamadığım şöyle bir olay var: bu makalede özel yazılım geliştiriliyor denmiş benim gördüğüm inveon müşterilerine bedava yazılım olarak nopcommerce yazılımını veriyor. Ayrıca Neşe hanım aramalarda üstte çıkmanın öneminden bahsetmiş haklı olarak fakat referanslarındaki siteler nop commerce yazılımındaki eski sürümleri kullanıyorlar. Perma link yapısı uyumsuz gözüküyor. Bu konuda yeterli açıklama yapmalarını umuyorum.

 3. Merhaba,

  Öncelikle firmamıza ilginizden ve yorumlarınızdan ötürü çok teşekkür ederiz. Sizin bu konuyu farklı mecralar üstünden tartışmaya açtığınızı görüyoruz, bir kere de buradan açıklamaya çalışalım. Ancak detaylı bilgi için lütfen bize direk ulaşabilirseniz sorularınıza daha fazla cevap bulabileceğinizi düşünüyoruz.

  Inveon olarak misyonumuz teknolojiyi faydaya en iyi dönüştüren şirket olmaktır. Bu konuyla ilgili olarak da müşterilerimize çözümler sunarken onların sorunlarını anlayıp en hızlı ve en efektif şekilde çözüyor olduğumuzdan emin olmak bizim için çok önemli. Açık kaynak felsefesine inancımızdan e-ticaret çözümlerimiz arasında nopCommerce uygulamasının yanı sıra Joomla, Magento ve hatta WordPress gibi uygulamaları özelleştirdiğimiz projelerimiz de oldu. Bu projelerin dışında birçok yazılımı da müşterimizin isteğine göre terzi usulü yazılımlarla tasarladık.

  Ayrıca proje hayata geçtikten sonra çeşitli entegrasyon sorunlarıyla karşılaşmak yerine, Inveon mühendislerinin geliştirdiği güncellemelerle varolan teknolojileri en iyi şekilde kullandık. Bu konuların dışında teknik mimari açısından da sitelerimizi sürekli olarak güncelleyip hem SEO açısından hem de yazılımsal uyumluluk açısından güncellemekteyiz.

  Bütün bunların dışında Inveon olarak inancımız yazılım altyapısını oluşturmanın çok önemli fakat yeterli olmadığı yönünde. Bizim projelerimizdeki deneyimlerimiz asıl işin site hayata geçtikten sonra başladığını gösteriyor. Sonraki çevik bakım-destek süreçleri, yazılımla ilgili sürekli geliştirmeler ve müşterilerimizin iş geliştirme hamlelerine desteğimizin asıl farkı yarattığını gözlemliyoruz.

  Saygılarımızla,
  Inveon Ekibi

Fikrini söyle

*