16 Kasım 2018

E-Ticaretin Yeni Gelir Kapısı Native Reklamlar

2

Online alışverişte devir mobil devri, çünkü müşterilerin yüzde 60’ı mobil internet kullanıyor ve mobil uyumlu site açarak sosyal ağlara native reklam veren markalar gelirlerini artırıyor.

Günümüzde tüketiciler hemen alışveriş yapmasa bile akıllı telefonla internete girerek alışveriş sitelerinde geziniyor ve o gün ne satın alacağına önceden karar veriyor. Bu nedenle native reklamlar içerik pazarlama yapan mobil alışveriş sitelerinin ayrılmaz bir parçası haline geliyor.

Sektörle ilgili araştırmalar da bunu gösteriyor: comScore’un son araştırmasına göre tüketiciler PC ve mobil cihaz başında geçirdiği zamanın yarısından fazlasını (yüzde 52) video ve fotoğraf gibi dijital içeriklere ayırıyor. Markaların bu trendi yakalayarak satışlarını artırmak için native reklamlardan yararlanması gerekiyor.

Uygulama içi native reklamlar kral oldu

Facebook, Google arama motorunun online reklam gelirlerini kapmak amacıyla web sitelerini uygulama içinde açmaya başladı. Facebook’un başlattığı yeni trendle birlikte uygulama içi açılan videolar ve native reklamlar e-ticaret siteleriyle reklamverenlerin gözdesi oldu.

Markalar büyük düşünmeli

Native reklamlar sadece reklam yapmaya yaramıyor, aynı zamanda büyük veri toplamayı da kolaylaştırıyor: Native reklamları kullanarak tüketicinin hangi reklamları izlediğini ve hangi bağlantıları tıkladığını görebilirsiniz. Böylece müşteri davranışını öğrenebilir ve içerik pazarlama kampanyanızı buna göre optimize ederek satışları artırabilirsiniz.

Facebook WhatsApp’i bu yüzden satın aldı

WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamaları müşteri davranışı hakkında ayrıntılı bilgi sağlıyor. Facebook’un 2014 yılında 10,2 milyar dolar geliri olan Whatsapp’i 22 milyar dolara satın almasının en büyük nedeni bu, ancak tek nedeni değil. Whatsapp aynı zamanda native reklamlar için büyük bir kanal ve Facebook yakında Whatsapp’te reklam göstermeye başlarsa 22 milyar doların karşılığını fazlasıyla alacak.

3

Küçük işletmeler için pazarlama kapısı

Whatsapp’e doğrudan reklam vermek şimdilik yasak, ama içerik pazarlama yapmanız yasak değil. Örneğin Whatsapp’te bir kullanıcı hesabı açarak tüketicilerle sohbet edebilir ve ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Ayrıca Facebook son zamanlarda reklam yasağını da gevşetmeye başladı ve bu gidişle hem Whatsapp’te hem de Messenger’da milyarlarca dolarlık bir pazar oluşturan native reklamlara izin verecek.

Kampanya odaklı değil, içerik odaklı düşünün

Whatsapp ve native videolar tüketiciyi içerik pazarlamaya alıştırdı. Bu bağlamda markaların da kampanya odaklı değil, içerik odaklı düşünmesi gerekiyor. Sonuç olarak tüketiciler 7/24 dijital içerik tüketiyor (örneğin telefonlar ve Wi-Fi çoğu zaman uyurken de açık kalıyor, gece saatlerinde güncelleme yaparak müşteri davranışları hakkında fikir vermeye devam ediyor).

Nitekim Nielsen’in Mobil Dönüm Noktası: Hızla Büyüyen Mobil Marka Reklamcılığı İçin En İyi Uygulamalar raporunda reklamverenlerin bu yıl daha çok mobil reklam vermek istediği görülüyor:

  • Reklamverenlerin yüzde 70’i hedef kitle erişimini ve yatırım getirisini ölçebildikleri sürece mobil reklam vermeye istekli.
  • Şirketler mobil reklam harcamalarının yüzde 75’ini masaüstü online reklam ve offline reklam bütçesinden karşılayacak (masaüstü reklamlar ve sokak afişleri azalırken mobil reklam gösterimi artacak).
  • Reklamverenler 2014’te mobil harcamalarını yüzde 20 artırdı ve 2015’te daha da artıracak.
  • İçerik pazarlama ile mobil marka geliştirme faaliyetleri 2014’te doğrudan cevaplı satışların önüne geçti ve 2015’te bu fark artacak.
  • Reklamverenler hedef kitle erişimi ve marka geliştirmeye yapılan harcamaların yatırın getirisini artık brüt reyting puanıyla ölçüyor.

Native reklamlardan para kazanmanın püf noktası

Asıl marifet native reklamları tanıtılan ürünle alakalı olan içerik sayfalarında göstermek. Eskiden bunu sadece anahtar kelimelerle yapıyorduk. Artık içerik pazarlama ve native videoları birlikte kullanarak yapıyoruz.

Sonuç olarak native reklamları uygulama içi açılan sayfalara doğru yerleştiren şirketler yeni müşteriler kazanarak satışlarını artırıyor ve bu noktada mobil native videolar en büyük dağıtım kanalını oluşturuyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*