16 Kasım 2018

E-Ticaretin Yeni Platformu Dijital Haritalar: Lokasyon Bazlı Pazarlamayla Satışları %50 Artırın

Adsız

E-ticaretin geleceği Google ve Yandex Haritalar gibi dijital haritalarda yatıyor. Dijital haritalar üzerinden yapılan lokasyon bazlı pazarlama online satışları ve fiziksel mağaza müşterilerini yüzde 50’ye kadar artırıyor.

Lokasyon bazlı pazarlama

Akıllı telefon kullanıcılarının %50’si yerel aramada buldukları lokasyona (dükkanlar, restoranlar vb.) aynı gün içinde gidiyor. Mobil cihazlardan yapılan yerel aramaların yüzde 54’ü işyeri çalıma saatlerinde gerçekleştiriliyor. Bu aramaların yüzde 53’ü ise yol tarifi için yapılıyor. Kullanıcılar en doğru veriye ulaşmak için dijital haritaları tercih ediyor. Bu durum Apple, Google, Yandex ve Bing gibi dünya liderlerini büyük bir rekabete sokuyor.

E-ticaretin yeni platformu dijital haritalar

Bu bağlamda Türkiye’nin büyükşehirlerinin 3B sokak görünümünü gösteren Yandex.Haritalar gibi dijital harita hizmetleri, başta online sitesi olan fiziksel dükkanlar ve restoranlar ile sanal turizm olmak üzere pek çok e-ticaret segmentinde satışları artırıyor. Markaların Foursquare, Mekanist ile Swarm gibi sosyal ağlardaki hesaplarını dijital haritalara entegre etmesi ve böylece check-in yapan müşterilerin gücünden yararlanması gerekiyor.

Dijital asistanlar haritaların ayrılmaz parçası

Dijital harita rekabeti Türkiye pazarına da yansımış durumda. Türkiye’nin online firma rehberi Yellow Pages Genel Müdürü Semin Özmoralı’ya göre “Mobil cihazların yaygın kullanımı rekabeti Türkiye’ye de yansıtıyor, ama en büyük sorun yeni açılan dükkanların haritada gösterilmesi gibi lokasyon güncellemelerinin bu hıza yetişememesi.”

Yellow Pages

Güncel Veri Sağlamak Önemli

Apple, Google, Bing, HERE gibi firmalar için en güncel veriyi sunmak hayati öneme sahip bulunuyor. Türkiye’de de hizmet veren bu platformlar için sıklıkla değişen sokak ve cadde isimlerini güncellemek ciddi sorun teşkil ediyor. Harita güncelleme aralığının 6 aydan başlayıp 3-4 yıla kadar uzandığı göz önüne alınırsa sorun daha ciddi boyutlara ulaşabiliyor.

Güncelleme ve Adres Karışıklığı Büyük Sorun

Türkiye’de Yelp, Google, Bing ve son olarak Apple haritalarına firma datası sağlayan Yellow Pages Genel Müdürü Semin Özmoralı, coğrafi kodlamanın Türkiye’de karşılaştığı sorunları şu sözlerle aktarıyor:

“Tüm dünyada evrensel arama davranışları ve ihtiyaçları global oyuncuları harekete geçirdi ve Türkiye pazarının bu rekabetin dışında kalması söz konusu değil. Coğrafi kodlama ile elde edilen datalar Apple, Bing, Google, Yelp gibi global aktörleri bu alanda ciddi yatırımlar yapmaya yöneltiyor. Amaç kullanıcıya en doğru ve en güncel lokasyon bilgisini sunmak. Geleceğin dijital asistanlar dünyasında kullanıcıya en doğru lokasyon bilgisini sunan firmalar ve bu firmaların müşterileri olan şirketler kazanacak.”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*