15 Kasım 2018

E-ticaretin Yükselen Grafiği

Perakende endüstrisinin dramatik bir değişim içerisinde olduğu söylenebilir. Son dönemlerin yeni trendleri arasında yer alan e-ticaret, alışveriş alışkanlıklarında yapısal bir dönüşüm yarattı. Bu dönüşüm, perakende sektörü için bazı riskler ortaya çıkardı. Çünkü fırsat siteleri ve hatta sosyal medya siteleri üzerinden birçok ürün satışa sunuluyor. Bu da klasik perakendeciliğin önünde önemli bir risk oluşturuyor.
 
abd-perakende-magaza-kapanislari-2
Teknolojinin gelişmesiyle e-ticaret her zamankinden geniş bir satış grafiği yakaladı. Business Insider’ın yaptığı 2014’te E-ticaretin Geleceği adlı araştırmaya göre klasik perakendecilik modeli artık ölüyor. Buna paralel olarak 2011 yılından itibaren birçok perakende mağazası kapanmaya başladı. Tüketiciler, satın alma alışkanlıklarını değiştirerek Amazon.com, Gilt, eBay, Zuliliy, Fancy gibi online perakende sitelerinden alışveriş yapıyor.
 
en-buyuk-perakendicilerin-offline-satis-artislari-2
 
Araştırma, ABD’de e-ticaret sektörünün dinamik şekilde büyüdüğünü ortaya koyuyor. Yeni online perakende sistemi neredeyse klasik perakendeciliğin pazar payına eşdeğer. Bunun en büyük kanıtı amazon.com’un ABD’nin kuzeyinde perakende alışverişlerinin yoğunluk kazanması olarak gösteriliyor. O bölgedeki teknoloji ürünleri alışverişlerinin yüzde 10’u Amazon.com üzerinden yapılıyor. Buna paralel olarak birçok perakende zinciri, halihazırda müşterilerine online alışveriş imkânı sunmaya başladı. Bir başka deyişle perakende markaları online satışta büyüyor. Bütün emareler e-ticaretin hızla büyüdüğünü gösteriyor. Özellikle elektronik ve tekstil sektörleri en hızlı büyüyen kategoriler olarak karşımıza çıkıyor.
 
kuzey-amerikada-amazonun-e-ticaret-payi-1Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*