21 Kasım 2018

E-Ticarette 2016’da Nasıl Para Kazanacaksınız? Hitachi’ye Sorduk [Röportaj]

hitachi

E-ticaret şirketleri dijital pazarlama ve iş analitiğini tek departmanda birleştirerek satışlarını nasıl artırabilirler?

Bunun için nasıl bir bulut altyapısı kurmaları gerekiyor ve en önemlisi de mobil ticaret ve nesnelerin internetini (akıllı saatler, akıllı evler ve akıllı takılar) birlikte düşünerek önümüzdeki 10 yılda teknolojiden nasıl para kazanacaklar?

Veri güvenliğinden yeni iş olanakları ve e-ticaret pazarlarına uzanan çizgide bu soruları HDS Türkiye Ülke Müdürü Serdar Sayar’a sorduk.

İş analizi ve dijital pazarlama birleşmeli

E-ticarette dönüşümü ve dolayısıyla satışları artırmak için bu ikisini beraber düşünmemiz gerekiyor ve işin ideali iki departmanın birleşmesi. Ancak bu söylemesi kolay, yapması zor bir şey; çünkü bunu bir insanın yapması mümkün değil. Bunun için yapay zeka gerekiyor.

HDS olarak firmalara bu alanda yapay zeka yazılım çözümleri sağlıyoruz. Hitachi 900 şirketten oluşan ve 92,5 milyar dolar kontrol eden bir holding. Bünyemizdeki şirketlerin kendi analiz tecrübelerini yazılımlarımızla birleştirerek hangi sektörde olursa olsun tüm firmalara iş geliştirmede kullanabilecekleri çözümler sunuyoruz.

İlgili yazı: Yeni başlayanlar için e-ticaret kılavuzu

hitaci

 

Ne gibi çözümler ve e-ticaret nereye gidiyor?

E-ticaretin önümüzdeki 3 yılda ürün satmanın ötesine geçerek hizmet satmaya yöneleceğini söyleyebiliriz. Ürün rekabeti fiyatların ucuzlaması belirli bir noktada duracak ve B2B e-ticaret şirketlerinin B2C e-ticareti keşfetmesiyle birlikte vatandaşın hayatını kolaylaştıran hizmetler öne çıkacak.

Bunlar arasında ilk başta akla gelmeyen hizmetler de var. Mobil check-up, mobil muayene ve mobil doktor hizmetleri gibi.

Aile hekimi uygulamaları

Örneğin gelecekte akıllı telefon ile kendi MR’ınızı çekip check-up yapabileceksiniz. Bu mobil check-up uygulamalarını e-ticaret şirketleri geliştirecek veya sunacak. Ancak hepsi de sağlık ve tıp konusunda büyük veritabanları ile bağlantı kurarak çalışacak. Hastalıkları veritabanlarına bakarak teşhis edecek.

Evrensel kütüphaneleri ise büyük teknoloji şirketleri işletecek. E-ticaret firmaları ister Facebook Messenger M gibi dijital asistanlar yoluyla perakende satış yapmak olsun, isterse mobil muayene uygulaması olsun, tüm hizmetlerini bilgi teknolojileri şirketlerinin sahibi olduğu evrensel veritabanlarına bağlanarak verecek.

E-ticarette katma değerli hizmetler dönemi

Bir adım geriye dönecek olursak, bu dönüşümün arkasında e-ticaretin katma değerli hizmetlerle rekabet etmeye başlayacağı bir döneme girildiğini söylememiz gerekiyor. Aslında e-ticaret firmaları da bunun farkında, sadece henüz adını koymadılar:

Bu önce ürün indirimleri yerine ürün teslimat kalitesine odaklanarak başladı. Yakın gelecekte ise mobil doktor uygulamaları gibi alışılmadık katma değerli hizmetler üzerinden yürüyecek.

İlgili yazı: E-ticaret için mobil pazarlama rehberi

Akıllı saatlerden akıllı startuplara

Bugüne kadar akıllı takılar tek bir işi yapıyordu: Fitness bileziğinin nabzınızı ölçmesi gibi. Oysa bu yıl neredeyse akıllı telefon gibi çok iş yapan elektronik takılar geliyor. İşte bu nedenle e-ticaret firmaları artık ürün satmak yerine katma değerli hizmetler sunarak para kazanabilecekler. Bu da onları döviz kuruna bağlı ithalatçılar olmaktan çıkarıp pazara hakim olan girişimcilere dönüştürecek.

Mobil doktor örneğinden devam edecek olursak, yapay zeka sayesinde hem yetkili ve belgeli doktorlarla çalışan hem de Sağlık Bakanlığı mevzuatına uygun olan sistemlerden bahsediyoruz. Ancak, e-ticaret 2020’ye kadar sadece tıp alanında değil, sigortacılık gibi diğer sektörlerde de katma değerli hizmetler üretecek.

Hitachi

 

Ego sistemden ekosisteme

Bütün dijital pazarlama guruları aynı şeyi söylüyor: Rekabetten önce pazarı büyütmeye odaklanın. E-ticarette ancak pazar büyürse rekabet eder ve para kazanırsınız. Bugüne kadar bu hayal gerçekleşmedi. Çünkü mobil teknolojiler henüz yaygınlaşmamıştı. Oysa bir yandan pazarı büyütürken diğer yandan sağlıklı bir biçimde rekabet etmek ancak mobil ticaretle mümkün.

Katma değerli hizmetlere sosyal ve çevresel etki yatırımları da dahil. Girişimciler ve kurumsal firmalar sosyal inovasyon odaklı yatırımlarıyla Türkiye’deki yeni e-ticaret yasasının getirdiği e-paranın gücünden yararlanarak doğrudan vatandaşın yaşam kalitesini yükselten uygulamalar geliştirebilirler. Yapay zeka hızla geliştiği için bu tür uygulamaları geliştirmeleri gittikçe kolaylaşıyor.

Hiç gecikmeyen otobüs

Örneğin, İngiltere’de banliyö trenlerinin duraklara zamanında gelmesini sağlayan bir yapay zeka, yani akıllı yazılım teknolojisi geliştirdik. Hatta devletle yaptığımız anlaşma gereği, trenlerin istasyona gecikmeden gelmesini sağlayamazsak yaptığımız işten para alamayacaktık. Sistemimizin başarısı yapay zekayla ölçüldü. Öyle ki her bir gecikme için otomatik olarak indirim cezası alacaktık.

Trafikte gecikmeye kontrol indirimi

Şimdi sosyal inovasyon ve yapay zekanın doğrudan e-ticaret ve e-para ile nasıl kullanılacağına bir örnek verelim: Kısa bir süre önce, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbulKart’ın aynı zamanda ön ödemeli banka kartı olarak anlaşmalı yerlerden alışverişlerde kullanılabileceğini duyurdu.

Yapay zeka destekli iş analizi yazılımları tam burada devreye giriyor. Gelişen teknoloji sayesinde, yarın öbür gün otobüs geciktiği zaman kartımıza gecikme indirimi olarak kontör yüklenecek. Nasıl ki bugün aktarmalı seferlerde metroya indirimli biniyoruz, gelecekte de otobüs gecikirse kartımızı bastığımız zaman turnikeden ek indirim alacağız.

Entegratör firmalar ve nesnelerin interneti

Entegratör firmalar bugünlerde e-ticaret platformlarına ve bilgi teknolojilerine odaklanıyorlar. Oysa gelirlerini daha da artırabilecekleri yeni bir entegrasyon alanı var: İş analitiği ve dijital pazarlama departmanlarını birleştirmek.

Bugüne kadar bunu yapmakta zorlanıyorlardı. Çünkü iki departmanı birleştirdikten sonra insanların yönetemeyeceği kadar büyük bir veritabanı ortaya çıkıyordu. Üstelik bunun gezici müşteri davranışı ve CRM verileriyle sürekli güncellenmesi gerekiyordu.

Gezici müşteri davranışı burada anahtar kelime. Çünkü müşteriye ihtiyacı olan anda, ihtiyacı olan ürün ve kampanya ile ulaşmak istiyorsanız müşterinizi yolda, evde, işte takip edeceksiniz. Müşteri davranışı temas noktalarını birleştireceksiniz. Bu ancak mobil pazarlama, mobil ticaret ve mobil reklamlarla mümkün.

Mobil ticaret ve mobil reklamlar

Nitekim e-ticaret şirketleri reklamveren olarak hedef kitleye uygun reklamlar vermek ve bu sayede satış yaparak reklam bütçesinin karşılığını almak istiyor. Ancak, müşteri davranışını izlemek için hızlı hemen aksiyon almayı sağlayan güncel büyük veri gerekiyor.

Örneğin bir müşterinin geçen hafta bebeği olmuşsa ve siz çocuk bezi satan bir e-ticaret şirketiyseniz bunu bilmek isterseniz. İlk yapacağınız şeylerden biri de reklam ajansına, “Benim reklamımı yeni doğum yapan annelere ve eşlerine göster” demek olacaktır.

Hitachi yapay zekada neden ileride?

Tecrübemiz sayesinde: Şirketimizde sadece büyük veri toplayan, büyük veriyi hızla işleyen ve bunu izlenebilir müşteri davranışlarına dönüştüren donanım ve yapay zeka yazılımları geliştirmiyoruz. Aynı zamanda holding bünyemizdeki 900 şirketin ciddi bir know-how’ı var; yani 900 farklı iş alanında ne yapılır, nasıl para kazanılır biliyoruz ve bunu büyük veri analiz yazılımlarımıza ekliyoruz.

Zaten işimizi yapıp para kazanmak için bu veriyi toplamak ve analiz etmek zorundayız. O yüzden bulutta hizmet olarak yazılım kiralama modeli ile hem büyük firmalara hem de startuplara iş analitiği çözümleri sunuyoruz. Satış ve pazarlama performansını artıran analiz yazılımları sağlıyoruz.

Bunu iş analitiğine nasıl bağlarız?

2015-2020 arasında çok dinamik bir pazar geliyor. Üretici, tüketici ve tedarikçi rolleri hem bölgesel olarak hem iç pazarda değişiyor. Hatta iç pazarda güçlü bir yerel oyuncunun dış pazarda tedarikçi iş ortağı olduğunu görüyoruz. E-ticaret firmalarının farklı ürünler üretmesinden veya farklı ürünler satmasından söz ediyoruz. Kısacası eskiden istisnai olan segment geçişleri sıradanlaşıyor.

Bu kadar dinamik bir pazarda yatırımlarının karşılığını almak isteyen girişimcilerin iş analitiğinden yararlanması gerekiyor. Ancak, iş analitiği ve dijital pazarlamayı birleştirmek derken sadece sıcak satışları kast etmiyoruz.

Aynı zamanda pazarda uzun süre varlığınızı garanti eden istikrarlı bir rekabet gücünden söz ediyoruz. Türkiye gibi istikrar kaygısının öne çıktığı coğrafyalarda pazarı ve maliyetleri öngören yapay zeka analiz yazılımları kullanmak kritik önem taşıyor. Bunları artık sadece büyük şirketlerin kullanacağı çözümler olarak görmekten vazgeçmeliyiz. Siz de e-ticaret şirketi olarak ihtiyacınız ölçüsünde kullanabilirsiniz.

İlgili yazı: Mobil ticaret, e-ticaretten 3 kat hızlı büyüyor

Hitachi

 

Veri ticareti

Gartner’ın son raporu 2016 yılında birçok şirketin büyük veri satarak para kazanmaya çalışacağını gösteriyor. Aynı rapor firmaların pek azının büyük veriyi satmayı başaracağını söylüyor. Çünkü ham verinin kimseye faydası yok. Başta bu veriyi satarak elden çıkartmak isteyen şirketlere faydası yok. Şirketler ancak büyük veriyi analiz ettikleri zaman bu veri değer kazanıyor.

Okurlarımıza bir örnek verebilir misiniz?

E-ticaretin en büyük sektörlerinden birinden örnek verebiliriz: Sigortacılık sektöründen. Bu çok ilginç bir sektör çünkü hem tali acente olarak küçük girişimciye gelir sağlıyor hem de büyük sigorta şirketleri ve bankalara kazanç sağlıyor.”

Aslında e-ticaretin elektronik ortamda yapılan ticaret olduğunu düşünürsek vereceğimiz örneğin hemen bütün sektörlerde geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Hitachi holding bünyesinde olan telematik şirketimiz otomobiller ve diğer araçlar için dijital eğlence sistemleri geliştiren bir firmayla çalışıyor. Bu firmanın geliştirdiği Kara Şimşek teknolojilerini, örneğin kokpit bilgisayarı, koltuk arkası ekranlar, Wi-fi bağlantısı gibi sistemleri kullanıcı deneyimi açısından test ettik.

Müşteri dijital eğlence sistemlerini kolay kullanıyor mu? Sistemde hatalar var mı? Daha kullanışlı bir sistem nasıl geliştiririz? Hitachi analiz yazılımları müşterimize bu soruların cevabını verdi, ama düşünecek olursanız bu aynı zamanda çok değerli sigortacılık verisi.

Müşteri yolculuğunda risk analizi

Müşteri kırmızı ışıkta geçiyor mu, emniyet kemeri takıyor mu? Bütün bunlar kasko, kaza ve sağlık sigortası için dikkate alınabilecek veriler. Sağlık sigortasında kişinin içki ve sigara içip içmediği, spor yapıp yapmadığı da önemli faktörler.

Emniyet kemeri takmayan bir müşterinin sigorta primi artabilir ve emniyet kemeri takan bir müşterinin sigorta priminde indirim yapılabilir. Bütün bunlar müşteri bağlılık programlarına entegre edilebilir.

Sosyal CRM değil, deneyim bulutu

Burada kullanıcı deneyimi ile müşteri deneyimini birleştiren, yani müşteri yolculuğuna odaklanan bir deneyim bulutu ortaya çıkıyor.

Müşteriyi sadece akıllı telefon ile evde ve yolda değil, sosyal CRM’in ötesine geçerek araçta da izlemenizi sağlayan tam kapsamlı bir deneyim bulutu. Bunun e-ticaret siteleri açısından da faydaları var.

Hitachi’nin büyük veri yatırımlarından söz edebilir misiniz?

Hitachi geçen yıl büyük veri analizi yapan Pentaho şirketini satın aldı. Açık kaynak yazılım kullanıyorlar. Böylece şirketimiz hem sosyal inovasyona yönelik iş zekası çözümleriyle hem de açık kaynak yazılımlar kullanmasıyla sosyal etki ve çevresel etki yatırımlarına katkı yapıyor.

Örneğin e-ticaret sitelerinin iki seçeneği var: “Pentaho topluluğu tarafından ücretsiz kullanımla desteklenen versiyonu kullanabilirler veya komünite dışı lisanslı kullanımı seçerek iş zekası yazılımlarında ek özelliklerden yararlanabilirler.

Neden özellikle Pentaho?

Açık kaynak yazılımlar farklı donanım platformlarıyla uyumlu. Örneğin, kullanıcılara bağımsız olarak sunacağımız Pentaho, aynı zamanda Hitachi Data Systems’ın gelişmiş analitik temelli yazılımlarına da entegre edilebilecek. Bu sayede markanın büyük veri alanındaki mevcut analiz ve veri işleme teknolojilerini geliştirerek servis portföyü ve bilişim yönetimi ürünlerinin kapasitesini artacak.

Nesnelerin İnterneti (IOT), operasyonel teknolojiler, büyük veri ve makineler arası iletişim (M2M) analizi teknolojilerinde yeni çözümler geliştiriyoruz. Böylece şirketlere büyük hacimlerdeki yapılandırılmış ve yapılandırılmamış veri yığınlarının anlamlı bilgilere dönüştürülmesinde en ileri teknoloji ve uygulamaları sunuyoruz.

Pentaho’nun sahip olduğu veri analitiği, görüntüleme ve entegrasyon platformları, gelişmiş analiz temelli sosyal inovasyon çözümlerimizin en önemli bileşenlerinden birini oluşturuyor. Bu satın almayla birlikte sosyal inovasyon vizyonumuz ve nesnelerin interneti alanındaki güçlü varlığımızla piyasaya bütünsel ve endüstri tecrübelerimizi de harmanlayan çözümler sunmayı hedefliyoruz.

İlgili yazı: Uygulama ticareti e-ticaretin geleceği mi?

Hitachi

 

Donanım tarafında ne gibi yatırımlarınız var?

Büyük veriyi yüksek hızlı Hadoop veri merkezi platformlarıyla işliyoruz. Çünkü büyük veriyi işleyecek kadar hızlı bir bilgisayar altyapısı kullanmanız gerekiyor.

Hitachi kısa süre önce Hyperscale (hiper ölçeklenebilir) bir donanım platformu duyurdu. Hadoop sistemleriyle birlikte çalışarak büyük veriyi hızla işleyen açık kaynaklı bir sistem bu. Aynı zamanda yakınsama (bütünleşik teknolojileri) destekliyor, böylece sunucular ve akıllı telefonlar gibi farklı kaynaklardan gelen verileri işleyebiliyor.

E-ticaret ve bulut bilişim

Buraya kadar iş analizi yazılımlarını nasıl kullanacağınızı anlattık. Şimdi de bu yazılımları hangi bilgisayarda nasıl tutacağınızı, düşük maliyetleri nasıl kullanacağınızı anlatacağız. Çünkü e-ticaret dönüyor dolaşıyor, sonunda buluta varıyor.

İş analitiği ve dijital pazarlamayı birleştiren yazılımları buluttan kiralayabilir veya satın alıp bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Aynı zamanda bu yazılımları kullanan veri merkezlerini de buluttan kiralayabilir veya kendi veri merkezinizi kurabilirsiniz.

Hatta maliyetleri düşürmek için sadece iş analitiği için kendi veri merkezinizi kurabilir, ama CRM sunucularını buluttan yönetilen hizmetler olarak kullanabilirsiniz.

Hangi seçenek daha iyi?

Bulut bilişim son derece esnek bir dünya ve bu şirket olarak ihtiyaç ve önceliklerinize bağlı bir durum. Ancak, büyük veriyi salt buluttan almak hem verinizi başka taraflarla paylaştığınız için hem de internetin kesilmesi gibi durumlarda (kurumsal ağlar kullanmıyorsanız) sorunlar çıkarabilir.

Bu sebeple özel bulut modeli firmalar için daha iyi bir seçenek. Özellikle de günümüzdeki internet altyapısının her şeyi buluta çıkaracak bant genişliğine ve bağlantı kalitesine sahip olmadığını düşünürsek. Ancak, bir şirketin kendi özel bulut veri merkezini kurması pahalı.

Satın almak yerine kiralayın

Bu yüzden küçük ve orta ölçekli firmalar genellikle SaaS modelini ve genel bulutu tercih ediyor, tüm bilgi teknolojisi hizmetlerini buluttan alıyor.

Firmaları genel buluta iten tek faktör veri merkezi kurmanın ilk yatırım maliyetleri değil. Bir de işler büyüdükçe veri merkezini genişletme, yani ölçeklendirme sorunu var. Bu noktada “Gölge BT” maliyetleri artırıyor.

Gölge BT

Büyük veri almak için bir sunucu kullanmak ve büyük veriyi analiz etmek için de başka bir sunucu kullanmak Gölge BT’ye en basit örnek. Çünkü bu ihtiyaç klasik veri merkezlerinin şişmesine yol açıyor. Hitachi’nin Hyperscale donanım çözümü “esnek ölçeklenebilirlik” özelliği sayesinde bu sorunu önlüyor ve bu sayede orta ölçekli firmaların özel bulut kurmasını kolaylaştırıyor.

Yapay zeka ve Gölge BT

Yapay zeka hem yatırım analizini yapmanızı (Kendi şirketim için nasıl bir özel bulut veri merkezi kurayım?) hem de gelecekte sistemi nasıl genişleteceğinizi öngörmenizi sağlıyor (Gölge BT problemine yol açmadan veri merkezimi nasıl ölçeklerim?).

Bu noktada büyük veriyi gerçek zamanlı işleyip anlamlandırma ve aksiyon alma aşamasının bile işin başlangıcı olduğunu görüyoruz. Yapay zeka analiz sistemleri bütün bu ihtiyaçları dinamik olarak öngörmemizi sağlıyor. Böylece potansiyel sorunları daha ortaya çıkmadan önleyebiliyoruz.

E-ticarette veri yönetimi

Şirketlerin yönetmesi gereken iki türlü veri bulunuyor: Yapılandırılmış veriler ve yapılandırılmamış veriler. Örneğin abonelik formları ve faturalar yapılandırılmış veri kapsamına giriyor. Sosyal ağlarda paylaşılan tweetler, selfieler ve müşteri davranışını gösteren diğer sosyal veriler ise yapılandırılmamış veri olarak adlandırılıyor.

Yapılandırılmış verileri bunlar zaten doküman ve Excel tabloları halinde saklandığı için kolaylıkla analiz edebiliyorsunuz. Ancak bir selfie’yi, fotoğrafı veya tweeti yorumlamak; bunu müşteri davranışına dönüştürüp izlemek ve bu sayede satışları artırmak daha zor.

Bir de depolama sorunu var tabii

Kesinlikle! E-ticaret şirketi olarak sizin için hangi veri önemli, hangi veri yararlı? Kendi veri merkezinizi kullanmak yerine buluttan veri merkezi kiralasanız bile depolama alanına para veriyorsunuz. Gereksiz veriyi tutmak istemezsiniz. Sakla samanı gelir zamanı mantığı çok büyük veri hacimlerinde maliyetleri artırıyor.

Bu nedenle hem insan hem de makine gibi düşünebilen yazılımlara ihtiyacınız var. Böylece sistem hem faturaları hem de retweetleri analiz edebilir. Bu yüzden büyük teknoloji şirketlerinin insan beynini taklit eden bilgisayarlar geliştirmeye çalıştığını görüyoruz. Bütün bunlar dünyadaki e-ticaret şirketlerine ve kurumsal firmalara iş analizi hizmeti sunmak için yapılıyor.

Küçük ölçekli şirketlerin büyük veri merkezlerine ihtiyacı olmadığı için genel bulutu kullanmasında bir sorun yok; ama orta ölçekli şirketler, özellikle de olgunlaşan startuplar için veri merkezi bir sorun oluşturuyor. Çünkü kendi veri merkezlerini kurmaları maliyetli bir yatırım.

 

hitachi

 

Özel bulut gittikçe ucuzluyor

Bir şirketin sistemini kısmen buluta açmasını veya özel buluttan genel buluta geçmesini sağlayan yazılımlar da bunu yapıyor. Ancak buna ek olarak e-posta iletileri, sosyal ağ verileri, formlar ile müşteri bilgileri gibi kaynakların da taşınmasını ve yapılandırılmasını sağlıyor.

Müşterilerimize Hitachi Data Systems’ın geliştirdiği Content Platform ürün ailesini sunuyoruz. Bu çözümlerimizle TMC 2015 Bulut Bilişim Mükemmellik Ödülü’ne layık görüldük.

Veri gizliliği ve yasal mevzuat

E-para yasası olarak da bilinen yeni e-ticaret yasasının yürürlülüğe girmesiyle birlikte e-ticaret şirketleri veri gizliliği ve veri yönetiminde daha sıkı denetimlere tabi oldular. Bu nedenle müşteri verilerinin gizliliğini korumak için en azından bu verileri kendi sistemlerinde tutmaları hem ticari sırlar açısından hem de yasal açıdan işlerini kolaylaştırıyor.

Üstelik sadece verileri taşımak yeterli değil. Bir de bunu yasal mevzuata uygun olarak yapmanız gerekiyor. Bu da mevzuat açısından e-ticaret firmalarının dikkat etmeleri gereken bir noktayı ortaya koyuyor: Elektronik ticarette veri kullanımı söz konusu olduğunda teknik şartnameleri, hizmet sözleşmelerini (SLA) ve yasal mevzuatı birlikte düşünmek gerekiyor.

Bilgi teknolojileri hukuku

Kısacası yapay zeka şirketleri balık hafızalı olmaktan da kurtarıyor. Nitekim sizi 10 yıl boyunca iyi tanıyan ve hukuki itilaflarda ihtiyacınız olan belge ve kayıtlara anında ulaşmanızı sağlayan BT şirketleriyle çalışmayı tercih edersiniz. Teknik ifadesiyle büyük veriyi nesne tabanlı depolama alanlarında tutan veri merkezleriyle çalışmanız gerekiyor.

Veri merkezleri veri ağlarına dönüşüyor

Anahtar teslim bütünleşik mimariler hesaplı özel bulut çözümlerine imkan tanıyor. Firmalar verinin bitiyle baytıyla uğraşmıyor. İstediği hizmeti hızla kurulan özel buluttan alıyor.

Bu elbette genel bulutun global bulut ağına dönüşmesine engel değil. Sadece bunun gerçekleşmesi 20 yıl alacak. Bilgi teknolojilerinde bunu yakınsama veya bütünleşik mimariler diyoruz. Bu tür özel bulut sistemlerini 10 gün yerine 2 dakikada kurabiliyorsunuz.

Buna veri merkezlerinin yarı merkezi (dağıtık) bir yapıya dönüşmesi ve hem ülke içinde hem de uluslararası ölçekte birbiriyle konuşan veri merkezi ağları kurması da diyebiliriz.

Kurumsal Dropbox uygulaması

Zaten bir yandan şirket sırlarını korumak istiyor ve diğer yandan da iş analitiğini dijital pazarlamayla birleştirmek istiyorsanız (bu iki departmanı evlendirmek istiyorsanız), hızla kurulan bütünleşik veri mimarilerinden yararlanmanız gerekiyor. Serdar Beye bütünleşik mimariler çok teknik bir tanım, bunu girişimcinin anlayacağı dille açar mısınız diyorum:

En basitinden Hitachi size sadece şirket çalışanlarının kullanabileceği kendi kurumsal Dropbox uygulamanızı kurmanıza izin veriyor. Bakın bu Gölge BT sorununa yol açmıyor.

Çünkü kurumsal Dropbox uygulaması için yeni sunucu satın almıyorsunuz. Sanallaştırma sayesinde mevcut depolama cihazlarının içinden bir alanı kaynak olarak atıyorsunuz. Aslında dinamik kaynak atama yapıyorsunuz. Ek depolama alanını bir saniye içinde başka bir hizmete tahsis edebilirsiniz. Elbette şirket çalışanları depoladığınız kurumsal Dropbox verilerine akıllı telefonlarıyla ulaşabiliyor.

İlgili yazı: E-ticaret şirketleri için sosyal medya kullanım rehberleri

2016 için girişimciye ne tür bulut çözümleri sunuyorsunuz?

Hitachi Content Platform ailesini sunuyoruz. Bu, BT organizasyonlarını ve bulut hizmet sağlayıcılarını basit bir sistemden dosya verisini depolama, paylaşma, senkronize etme, koruma, saklama, analiz etme ve düzeltme imkânına kavuşturan bir bulutta depolama çözümü.

Ürün ailemiz Hitachi Content Platform, Hitachi Content Platform Anywhere ve Hitachi Data Ingestor ürünlerini kapsıyor. Özellikle insan kullanıcılarının mobil müşteri davranışı yazılımlarına erişmesini kolaylaştırmak amacıyla Hitachi Content Platform Anywhere çözümünü sunuyoruz. Buna mobil internet işbirliği çözümü de diyebilirsiniz.

HDS müşterileri sahip oldukları altyapı ve donanımı kullanarak HCP Anywhere’i yazılım tanımlı çözüm olarak kullanma özgürlüğüne sahip oluyorlar. Hitachi Data Ingestor (HDI) ise özellikle lojistik gibi sektörlerde saha çalışması yapan firmalar için geliştirdi. 5 yıl önce sorsanız bunu ancak kurumsal firmalar kullanabilir derdik ama 2020’ye kadar KOBİ’ler arasında da hızla yaygınlaşacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*