21 Kasım 2018

E-Ticarette API Ekonomisi Başladı: Mobili Doğru Kullanan Kazanacak

eticaret-csc-api-dijital_pazarlama-büyük_veri

Günümüzde güncel müşteri verisi, müşteri davranışını izleyerek doğru hedefleme yapmak ve böylece satışları artırmak için büyük önem taşıyor. Konuk yazarımız CSC Türkiye Genel Müdürü Alev Alp Esen, bu bağlamda e-ticarette API ekonomisi devrinin başladığını vurguluyor. Yazıda 2016’nın dijital e-ticaret trendlerini sıralayan Alev’e göre, özellikle mobil cihazlarda yazılım uygulamalarını doğru kullanan ve dijital pazarlama ile iş zekası departmanlarını birleştiren girişimciler bu yıl çok kazanacak.

“2016’da yaygınlaşan mobil cihazlarla birlikte veri kaynaklarının sayısı, yani müşteri ile temas noktaları hızla artıyor ve bu da yararlı, güncel büyük verinin gerçek zamanlı analiz edilmesini zorunlu kılıyor. API ekonomisinde buna bağlamsal veri, yani hedef kitleye ve müşterinin anlık ihtiyaçlarına uygun veri diyoruz. Firmaların ticari sırlarını ve müşteri portföyünü çalmaya yönelik siber saldırılara ek olarak API ekonomisi, kurumsal platform oyuncularının birleşmesi ve CIO’ların değişen rolü e-ticarete bilgi ekonomisinin kapılarını açıyor.”

İlgili yazı: 2016 online perakende trendleri

Doğru analiz için doğru kaynak

Dijital platformlarla üretilen bilgiyi ve başta mobil cihazlar olmak üzere nesnelerin internetine bağlı diğer cihazlardan gelen bağlamsal veriyi kullanan API analiz sektörü 2016’nın en etkili dijital e-ticaret trendlerinden biri olacak. Bir kurum için bağlamsal veriyi cihaz, konum, dil, sosyal ağ, kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetler gibi farklı veri noktalarından elde edilen verilerin tümü olara ifade edebiliriz. Bunu da sosyal CRM, dijital pazarlama ve gerçek zamanlı analizin akıllı cihazlarla birleştiği bir deneyim bulutu olarak adlandırabiliriz.

Bütün bu teknik terimler aslında şirketlerin müşteriyi tam ihtiyacı olan anda hedeflemesini sağlıyor. Aynı zamanda yeniden hedefleme reklamlarında dönüşümü artırıyor. Dolayısıyla API ekonomisinin online perakendede dönüşümü, yani satışları artırdığını söyleyebiliriz. Ancak e-ticarete atılan B2B firmaları için büyük veri dönüşümünün başka yararları da var.

Örneğin otomobillerden elde edilen sürüş verileri, otomotiv üreticilerinin parçaların dayanıklılığını artırmalarını ve potansiyel sorunları tanımlamalarını sağlıyor. Bu da sürücülerin kaza olmadan bilgilendirilmesini sağlıyor. Sigortacılar da kaza riskini daha iyi yöneterek sürücülere kullanım stillerine dayanan kişiselleştirilmiş teklifler sunabiliyorlar. Örneğin e-ticaretin en büyük kollarından biri olan sigortacılıkta trafik kurallarını ihlal etmeyen, sicili temiz olan ve kaza yapmayan sürücüler daha az prim ödediğini göreceğiz. Sağlık sigortası da alkol kullanma, düzensiz uyku ve fazla kilolar gibi riskleri değerlendirebilecek.

İlgili yazı: Viral Pazarlama – 1: Halk Diliyle Konuşan Marka Nasıl Yaratılır?

API ekonomisi

Kurumlar API’ların gücünü keşfettiler. Bilgiye erişim ve sistemler arası değişim sağlayan API’lar artık sadece birer geliştirme aracı değil. Artık kurumlar eskiden kalan ‘legacy’ uygulamalar ile yeni uygulamalardan edindikleri veriyi birleştirebiliyorlar. API’lar servis entegrasyonu, bilgi koordinasyonu ve bilgi paylaşımı ekosistemi için yeni kanallar oluşturuyor. Nitekim dijital stratejinin çekirdeğinde bilgiye erişimin demokratikleştirilmesi (bilgiye bu bilgiyi kullanması gereken herkesin, tüm yazılımların erişmesi) yer alıyor ve API’lar bu süreçte başrol oynuyor. API entegrasyonu inovasyon için strateji ve bağlamsal bilgi sağlanmasında anahtar konumda bulunuyor.

İlgili yazı: Müşteri mıknatısı ile ana sayfada dönüşümü artırmanı 21 yolu

eticaret-csc-api-dijital_pazarlama-büyük_veri

 

CIO’ların rolü

Bilgi teknolojileri (BT) artık iş süreçlerini desteklemekten daha fazlasına dönüştü. BT artık işin kendisi olmuş durumda. Buna bağlı olarak CIO’ların rolü de değişmeye başladı. Bugüne kadar CIO’ların odak noktası teknoloji iken yeni öncelik faydalı bilgi, yani iş kararlarına, performans artışına ve elbette satışa dönüşen bilgi oldu. CIO’lar bilginin ve teknolojiden elde edilen değerin kullanımında diğer iş birimlerinin ortağı gibi çalışıyorlar. İş ilişkileri yönetimi adı verilen bu ortaklık hızlı bir biçimde doğru bilgiye erişimi mümkün kılarken; şirket yöneticilerin değişen pazar şartlarına anında uyum sağlayarak iş geliştirmeyi hızlandırmasına, müşteri sayısını artırmasına ve yeni ürünlerle hizmetleri hızla satışa sunmasına imkan veriyor.

İlgili yazı: Yeni başlayanlar için e-ticaret kılavuzu

Kurumsal platform oyuncuları

Kurumsal altyapı alanındaki oyuncuların son dönemde satın alma ve birleşmelerle bir araya gelmeleri, pazarın bu alanda standardize edilmiş, çevik ve bütünsel çözümler istediğini gösteriyor. Yakınsanmış altyapı (mobil cihazlar, veri merkezleri ve PC’lerin birlikte çalışması) BT platformlarında daha fazla kişiselleştirmeyi beraberinde getiriyor. E-ticarette buna kişiye özel dinamik satış ve pazarlama kampanyaları diyoruz.

Örneğin finansal hizmet platformları çekirdek bankacılığı bir hizmet olarak sunmak üzere birleşirken, yeni nesil telematik platformlar internete bağlı otomobillerden veri toplamak ve bu veriyi yönetmek için bir araya gelecek; mobil ve sosyal platformlar da yakınsama teknolojilerinin bir parçası olacak. Kısacası iş zekası ve dijital pazarlama e-ticarette yazılım uygulamaları API’ları ile minimum maliyetle birleşerek markaların satışlarını artıracak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*