17 Kasım 2018

E-Ticarette Dijital Bürokrasi Çağı: İngilizler Ehliyeti Apple Cüzdan’a Kaydedecek [Editörden]

Eticaret-online_ödeme-apple_wallet-payrov-iyzicoÖnce e-devlet vardı, sonra e-ticaret geldi ve şimdi de elektronik para online alışverişin kalbi olan yeni online ödeme sistemleri arasında yerini alıyor. Ancak e-ticaret özünde tüm ticaretin elektronik ortama, internete aktarılması anlamına geldiği için banka mevzuatından devlet dairelerine kadar tüm kurum ve kuruluşların online ortama taşınması gerekiyor. İngilizlerin sürücü belgelerinin Apple Wallet’a dosya olarak kaydedilebilmesi de bunun en somut örneği.

İlgili yazı: Payrov: Kart Bilgilerini Paylaşmadan Alışveriş Yaptıran Uygulama [Röportaj]

Dijital bürokrasi online cüzdanlarla birleşiyor

Dijital sürücü belgeleri henüz prototip aşamasında ve fiziksel sürücü belgesine ek olarak kullanılacak. Ancak ileride amaç biyometrik kimlik doğrulama ile elektronik nüfus cüzdanını birleştirip ıslak imzayı tümüyle ortadan kaldırmak. Yakın gelecekte e-ticaret şirketi kurmaktan banka kartı ve kredi almaya kadar tüm işlemler dijital belgelerle (dijital bürokrasiyle) gerçekleştirilecek.

Türkiye’de de kayıtlı elektronik posta ve e-imza kullanıma girdi. Bankaların ve telekom şirketlerinin mobil imza ve mobil cüzdan hizmetleri bulunuyor. Ancak bunlar farklı bankalar ve ödeme sistemleri arasında geçiş yapmayı kolaylaştırmıyor.

İlgili yazı: E-Ticarette Güvenli Elektronik Para Devri: 10 Soruda “Param” Nedir? [Röportaj]

Siber ödemeler online ödemeler ile sınırlı değil

Örneğin, mobil cihazda e-ticaret sitelerine tek tek abone olmadan tek ekranda alışveriş yapmak, farklı pazar yerleri ve sitelerdeki tüm kampanyaları tek ekranda karşılaştırmak gibi entegrasyon çözümleri sunmuyor. Bu nedenle Payrov gibi bu tür çözümleri sunan yazılımlar, Apple Pay ve PayPal gibi global elektronik para uygulamaları büyük önem taşıyor.

İlgili yazı: iyzico 1 Yılda İşlem Hacmini Yüzde 900 Artırdı [İnfografik]

Dijital dönüşüm pazarlamadan ibaret değil

E-ticaret sitelerinin ve online ödeme sağlayıcılarının yeni mevzuattan yararlanarak ve yeni kanunlar çıkması için kulis yaparak e-ticareti dijital bürokrasiye taşımaları; finansal mevzuat, teknik şartnameler, hizmet şartları ve kanunların bir arada ele alındığı yeni bürokrasiyi birlikte kurmaları gerekiyor.

Kozan DemircanSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*