16 Kasım 2018

E-Ticarette Dikkat Edilmesi Gereken Gelecek Trendleri ve Perakendenin Durumu

Yazılım ve internet teknolojileri ile verimliliği artıran çözümler sunan Inveon, 2014 yılında e-ticaret dünyasını etkisi altına alan trendleri belirledi ve geleceğe yönelik öngörülerini paylaştı. Inveon raporunda öne çıkan noktaları sizin için derledik.

Perakendecilerin dijital dönüşümü ile ilgili çarpıcı gelişmeler yaşanıyor. Teknolojiye ayak uydurmak isteyen tüm markalar, ilk olarak e-ticaret sitelerini aramalarda üst sıralara taşımayı hedeflediler. Son iki yıldır ise perakende devleri -ziyaretçilerine daha iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmanın yanı sıra- tıklanma (click through) ve dönüşüm (conversion) oranlarını yükseltmek amacıyla duyarlı (responsive) tasarımlar kullanarak site performans iyileştirmelerine ve kendilerine özel yazılmış esnek yazılımlara yöneliyor.

Ayrıca büyük e-ticaret sitelerinin yeni kullanıcılar çekmek için ziyaretçilerine yeni imkanlar sunacak; daha küçük mağazaların ise hayatta kalabilmek için yerel tabana yönelmek zorunda kalacaklar. Daha küçük e-ticaret mağaza sahipleri, sınırlı bir coğrafyadaki müşterileri hedefleyecek ve yerel müşterileri ile ilişkilerini güçlendirerek onlara özel, kişiselleştirilmiş deneyimler sunacaklar.

Kullanıcıların içerikle etkileşimde bulunmasını, paylaşmasını ve bağlantı vermesini kolaylaştıran duyarlı mobil tasarımlar artık e-ticaret sektöründe yaygınlaştı. Sitenin mobil kullanıcı gereksinimlerine göre yeniden tasarlanıp görüntülenerek daha hızlı bir kullanıcı deneyimi sunmasını sağlayan dinamik sunum da mobilden yapılan satın almalara da olumlu bir şekilde yansıyor.

2014 ve sonrasında geçerli olacak e-ticaret trendlerini kısaca sıralamak gerekirse:

  • Mobil site tasarımları: Duyarlı (Responsive) mobil tasarımı ve dinamik sunum
  • Mobil reklamlar
  • Piyasaya yeni sürülen giyilebilir cihaz reklamları
  • Daha uzun ve eşsiz içeriklerde artış
  • Daha hızlı teslimat seçenekleri
  • Yerel marka ve pazarlama stratejileri

Iveon bir de perakende e-ticaret değerlendirmesi yapmış ve bunu güzel bir infografik ile sunmuş. Aşağıda paylaşıyoruz. Üzerine tıklayaak büyütebilirsiniz.

info12Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*