13 Kasım 2018

E-Ticarette Dünya Çapında Çok Büyük Artış Gözleniyor

Wipro Digital tarafından ABD ve İngiltere’deki tüketiciler üzerinde yapılan araştırmalar, online alışverişin öngörülenden daha yüksek artış kaydettiğini ortaya çıkarttı.

2013 yılında ABD’li tüketicilerin %36’sı, İngiliz tüketicilerin ise %45’i alışverişlerinin çoğunu internet üzerinden yaptıklarını belirtmişlerdi. Yeni araştırma sonuçları ise, 2014 yılına genel olarak bakıldığında ABD’li tüketicilerin %61, İngiliz tüketicilerin ise %71 oranında online alışverişi kullandıklarını ortaya çıkarttı. Bu, yıllık %25 artış anlamına geliyor.

Bu artış ayrıca pek yavaşlayacak gibi de durmuyor. Wipro’ya göre araştırmada yer alan tüketicilerin %50’si bu yıl, 2014’e göre daha çok online alışveriş yapacaklarını belirttiler. Fiziksel mağazalara daha çok gideceğini belirten tüketicilerin oranı ise ABD’de %4, İngiltere’de %6.

Online alışverişin bu yükseliği, özellikle 2014’ün sonundaki yılbaşı alışverişleri ile ilgili rakamlarda da görülebiliyor. ABD’de fiziksel mağazalarda tüketici başına 302 dolar harcanırken, online alışverişte 400 dolar harcanmış. İngiltere’de ise fiziksel mağazalarda yine tüketici başına 269 dolar harcanırken, online alışverişte 438 dolar harcanmış.

Gelişmiş ülkelerde tüketiciler giderek daha hızlı online alışveriş kervanına katılıyorlar ve fiziksel mağazalara gitmek yerine internetten alışveriş yapmak için sebepler bulunuyorlar. Fakat görünüşe bakılırsa, çoklu kanalda faaliyet gösteren işletmeler, yalnızca online’da var olan firmalara yavaş yavaş müşteri kaptırıyorlar. Yalnızca fiziksel olarak var olan firmalar ise, ya bir an önce en azından çoklu kanalda var olmanın bir yolunu arayacak, ya da zamanla yok olup gidecekler.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. dünya çapında gözüktüğü gibi türkiyedede eticaret çok büyük şekilde büyümektedir.

Fikrini söyle

*