17 Kasım 2018

E-ticarette Facebook Video Araçlarını Kullanmanın 10 Yolu

facebook-videoOnline müşteri Facebook’a ilgilendikleri videoları keşfetmek, izlemek ve paylaşmak için giriyor. Bu da Facebook’ta video tanıtım yapmak isteyen e-ticaret şirketlerine büyük fırsat sunuyor. Geçtiğimiz yıl boyunca Sayfalar için yeni video araçları sunan Facebook’un video araçlarını verimli şekilde kullanmak istiyorsanız aşağıdaki 10 ipucuna göz atın.

1. Videolarınızı içerik takviminize göre planlayın

facebook-video

Özel bir duyuru veya ürün sürümü planlıyorsanız veya çalışan eksikliği çekeceğiniz bir hafta sonu için hazırlanıyorsanız Sayfanız için videonuzu planlayarak içerik takviminizi düzenleyebilir ve otomatik hale getirebilirsiniz.

 

2. Videolarınız için bitiş tarihi ayarlayın

facebook-video

Videonuz için bir bitiş tarihi de ayarlayabilirsiniz. Videonun süresi dolduğunda otomatik olarak yayından kalkar, yani artık Sayfanızda veya Facebook üzerinde paylaşıldığı herhangi bir yerde görünmez; ancak Sayfa sahibi videonun istatistiklerine ulaşabilir.

 

3. Hikayenizi hem sesli hem sessiz anlatabilmek için altyazı ekleyin

facebook-video

Facebook’ta, Haber Kaynağında otomatik oynatma özelliği videoları sessiz oynattığı için, hikayenizi ses olmadan da nasıl anlatabileceğinizi düşünmekte yarar var. Bazıları büyük başlıklar ve yazılar kullanırken, bazıları istatistik gibi önemli noktaları grafik ve resimler ile anlatmayı tercih ediyor. Bunların yanı sıra videonuza altyazı eklemeyi tercih edebilirsiniz, hatta bu ses açıkken de takibi kolaylaştırabilir.

 

4. Video Kütüphanesi ile tüm videolarınızı düzenleyin ve yönetin

facebook-video

Video Kütüphanesi tüm videolarınızı organize edebileceğiniz ve yönetebileceğiniz bir yer. Video Kütüphanenize Sayfanızdaki Yayınlama Araçları çubuğundan ulaşabilirsiniz.

 

5. Videolarınızı başka yerlere gömün

facebook-video

Facebook’un gömülü video oynatıcısı yayıncıların Facebook’taki videolarını kendi sitelerinde de paylaşmalarına izin veriyor. Videonuzu bir duyuruda veya özel bir olayda kullanmak istiyorsanız videonuzun gömülü kodunu kullanın. Bu ortaklarınız ve başkaları ile paylaşmak iyi bir fikir olabilir.

 

6. Gizli videolar kullanın

facebook-video

Gizli videolar özelliği videonuza sadece direkt URL ile ulaşılmasını sağlıyor. Bu tür videolar Facebook’ta aranamaz veya görüntülenemez. Gizli videolara sadece URL’ye sahip kişiler içeriğe ulaşabiliyor. Videonuzu sitenize gömmek istiyor, ama Facebook’ta görünmesini istemiyorsanız bu özelliği kullanabilirsiniz.

 

7. Video Kütüphaneniz ile yayınlama ayarlarını yönetin

facebook-video

Video Kütüphaneniz üzerinden videonuzun Facebook dışında bir yerde gömülmesini engelleyebilir, seçtiğiniz bir videonuzu Haber Kaynağında yayınlayabilir, gizli videolarınızı görüntüleyebilir ve yönetebilirsiniz.

 

8. En Çok İzlenen Videolarınızı keşfedin

facebook-video

“En Çok İzlenen Videolar” seçeneği ile herhangi bir tarih aralığındaki en iyi performans gösteren içeriklerinizi görebilir ve videolarınızın performans metriklerine ulaşabilirsiniz.

 

9. İzleyicileri elde tutabilme sürenizi takip edin

facebook-video 11

Retention Curve, izleyicilerinizin videonun hangi noktasında izlemeyi bıraktığını anlamanıza yardımcı olur. Videonuzun söz konusu kısımlarını tekrar gözden geçirip neden izleyicileri etkilemediğini anlayabilirsiniz.

 

10. Etkileşim metriklerini takip edin

facebook-video

Beğeni, yorum ve paylaşım gibi video etkileşimleri izleyicileriniz hisleri ve düşünceleri konusunda size daha fazla bilgi verebilir. Ne tür içeriğin izleyicileri videolarınız ile etkileşime geçmeye ittiğini anlamak için bu metrikleri kontrol edin.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*