17 Kasım 2018

E-Ticarette Faturalama Sorunları

Eyüp Karadoğan

Bu yazı konuk yazarımız Eyüp Karadoğan tarafından yazılmıştır.

 

Faturalama sorunları aslında sadece online değil offline ticarette de çok fazla sorun teşkil ediyor.

Ancak e-ticaretteki işlem hacminin çok daha fazla olması ve hızlı bir işleyişin olması sebebiyle faturalamadaki hatalar şirketlerin batmasına bile sebep olabiliyor. Bu yüzden ‘Önce satış yapayım sonra düzeltirim’ şeklinde bir adım atmak yerine, önce doğru çalışan bir muhasebe sistemi oluşturmanız en önemlisidir.

Konuyu B2C siteleri üzerinde ele almak istiyorum. B2C siteleri ürün satmadan önce tedarikçisi ile anlaşma yapar ve bir ürünü kaç TL’ye satın alacağını belirler.

Ancak firmalar tedarikçisinin dikkatsizliği veya sistemsizliği yüzünden anlaştığı fiyattan daha pahalı fatura ile ürün satın alabilmekteler. Bu durumda B2C sitesindeki kategori sorumlusu veya satın alma sorumlusu gelen ürünün faturasını kontrol etmez, tedarikçisine güvenerek hata yapmayacağını düşünür ve zaman yetersizliği nedeniyle direk faturayı muhasebesine işletirse çok ciddi zararlar yazacaktır.

Çünkü ay sonu veya dönem sonu tedarikçilerden gelen faturalar genelde tek tek kontrol edilmiyor ve genel mutabakat yapılıp cariler kapatılıyor. Bu yüzden B2C sitesinin yetkilisi, kesinlikle tedarikçisinden gelen faturayı muhasebesine işlemeden önce anlaşma şartları çerçevesinde kontrol etmeli ve yanlışlık varsa derhal müdahale etmelidir. Ortada bir hata varsa yetkili personeller fark faturası keserek işlemi düzeltebilirler.

Fark faturası kesme yöntemi, faturayı komple düzelttirmekten daha doğru olacaktır. Çünkü fark faturası kesmek yerine fatura komple düzeltilmek istenilirse, ürün stoklara giremeyeceğinden tüketiciye de gönderilemeyecek ve müşteri memnuniyetsizliği doğabilecektir.

Aynı şekilde müşterinize sattığınız ürün için kestiğiniz faturalarda da bir takım sorunlar yer alabilir. Özellikle alınan kargo ücreti gibi diğer hizmet bedellerinin faturaya yansıtılmaması, KDV sorunları ve ürün bedellerinin satış tutarı ile aynı olmaması gibi bir takım sorunlara sık rastlanmaktadır. Örneğin müşterinizden aldığınız tutar kadar fatura kesmediğinizde veya fatura bilgilerini ve kalemlerini doğru yansıtmadığınızda mali denetimlerde ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Fatura kontrolü yapılırken sadece tutarlara bakmak tabii ki yeterli değildir. Faturayı elinize aldığınızda aşağıdaki başlıkları kontrol etmeniz eksiksiz fatura denetimini sağlayacaktır;

 • Faturadaki Cari Ünvan
 • Fatura Tarihi
 • Kaşe ve İmza
 • Ürün Adı
 • Ürün Adedi
 • Ürün Birim Fiyatı
 • KDV Tutarı ve Oranı
 • KDV Dahil Fiyat
 • Diğer Hizmet ve Ürün Kalemleri

Uzun lafın kısası; muhasebe bilginiz yok ve gelişi güzel faturalandırma yapıyorsanız veya herhangi bir sorun olmayacağını düşünerek faturalama yapıyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Çünkü muhasebenin bir kuralı vardır ve bu kurala uygun fatura kesilmelidir. Bunun için bir muhasebeci veya mali müşavir ile görüşmenizi tavsiye ediyorum.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. faturalama sorunu gerçekten büyük problem. online ve offline olarak faturalama işiyle ilgileniyorum gerçi online olarak bir iş olsa dahi faturalama yine offline olarak yapılıyor.

  ticarette beni en çok zorlayan iş’te aslında bu faturalandırmadan kaynaklanıyor… belki de bu yüzden çok fazla satış yapılacak ve az kar edilecek ucuz envanteriler satmaktan çekiniyorum zira günde 1 tl karla 100 işlem yapılsa… 100 tl için 100 tane kağıt doldurulacak… giderleri, kdv’si vergileri ve diğer uğraşı saymıyorum bile. yapılacak olan en ufak bir yanlışın telafisi ya ağır olacak ya da çok uğraştırıcı olacak… kısacası her bakımdan can sıkıcı olacak…

Fikrini söyle

*