18 Kasım 2018

E-Ticarette Güvenli Elektronik Para Devri: 10 Soruda “Param” Nedir? [Röportaj]

turk-elektronik-para-as _Emin-can-yilmaz_roportaj_eticaretmag

Önce American Express, sonra PayPal derken Türkiye’deki e-ticaret siteleri için elektronik para devri başlıyor. Devletten tescilli Turk Elektronik Para A.Ş. yeni Sanal POS online ödeme çözümü ve e-para markası Param ile online e-ticaret şirketlerine hizmet vermeye başlıyor.

Nakit para dönemi kapanıyor

Yeni Sanal POS çözümünü kullanan online mağazalar Türkiye’de yasal mevzuata uygun ve güvenli ödeme hizmetlerinden yararlanacak. Tüketiciler de Param çözümü ile alışverişte bonus yerine doğrudan indirim kazanarak bankalara yıllık kart işletim ücreti ve anlık işlem bedeli ödemekten kurtulacaklar.

Peki müşteri ve şirketler neden standart Sanal POS çözümleri ve kredi kartı, hatta PayPal yerine Turk Elektronik Para’nın e-para çözümü olan Param’ı kullansın? Türkiye’de e-ticaretin geleceği açısından bu soruyu ve daha fazlasını Turk Elektronik Para yönetim kurulu başkanı Emin Can Yılmaz’a sorduk.

1. Emin Bey, öncelikle yeni ödeme sistemi ve elektronik para ne demek?

2000’li yıllara kadar ödeme yapabilmek için kağıt para, çek, senet kredi kartı gibi ödeme araçları kullanılırken, artık internet ve mobil teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte bu teknolojileri kullanan yeni ödeme sistemleri ortaya çıktı. Bugün 90 kadar farklı ödeme sistemi var (örneğin Sanal Pos, Elektronik Para) ve bunun önümüzdeki 5 yılda 150 türe ulaşacağı tahmin ediliyor.

Elektronik para, yalın tanımıyla internet üzerinden para transferini mümkün kılan ödeme sistemlerine verilen isim. Diğer bir deyişle elektronik para fiziki olarak mevcut olmayan, aksine elektronik formdaki, bir para değerine sahip olan dijital veridir.

Elektronik para gerçek hayatta nakit karşılığı olan bir elektronik para birim (buna teknik olarak para ihraç demek deniyor). Bu para birimi mobil cihaza ve karta yüklenebiliyor. Yeni kanun böylece hem tüketiciyi koruyor hem e-paraya izin veriyor.

2. 6493 sayılı kanun neden çıkarıldı?

Sanal POS ve elektronik para bugüne kadar yasal olarak düzenlenmemişti. Şimdi 6493 sayılı kanunla düzenlendi. Bu mevzuatın amacı tüketiciyi korumak, tüketicinin bankacılık işlemlerini korumak. Online ödemenin temel amacı e-ticaret firmasının iflas etmesi veya hizmetlerini sonlandırması ve satın alınan malı gönderememesi gibi durumlarda tüketicinin ödediği parayı korumak.

Yeni ödeme sistemlerinin yaygınlaşması ile birlikte, ülkenin para kaynaklarının ve tüketici/kullanıcıların mağdur olmalarının engellenmesi için düzenlemeler yapıldı ve lisans yoluyla güvenli firmaların tanımlanması mümkün oldu.

3. E-ticaret açısından 6493 Sayılı Kanun Hangi İhtiyaçlara Cevap Veriyor?

6493 No’lu Kanun Türkiye’de faaliyet gösteren ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşlarının yetkilendirilmesi ve faaliyetleri ile ödeme hizmetleri ve elektronik para ihracına ilişkin usul ve esasları düzenleyen şartları içeriyor.

Ancak bu kanunun getirdiği özelliklerden en önemlisi Türk tüketicilerini elektronik para ve ödeme sistemlerine karşı koruma altına alıyor olması. Bunu da, firmaların lisans almasını sağlayarak yapıyor.

 

param-elektronik_para-epara-dijital_para-turk_elektronik_para-eticaret

4. Kanun tüketiciyi ve e-ticaret sitelerinin müşteri kazanmaya yönelik itibarını nasıl koruyor?

Eskiden sanal POS çözümlerini ve American Express’te olduğu gibi kısmi e-para çözümlerini bundan önce sadece bankalar sunabiliyordu. E-ticaret satıcılarına üye işleri çözümleri sunan diğer online ödeme firmalarının buna bankası yoktu. Açıkçası Türkiye’nin tanınmış online ödeme sağlayıcıları dahil hiçbirinin statüsü belli değildi. 2004 yılından beri bu firmalar var, ama teknik şartları ve hukuki altyapısı düzenlenmemişti.

Kısacası olay firmaların vicdanına kalmıştı ve marka itibarını koruma motivasyonlu etik kurallar çerçevesinde yürüyordu. 2010’da AB direktifi ve 2013’te Türkçeye çevrilmiş haline göre düzenlenen yeni kanunla sektör düzenlendi.

Noktadan noktaya para transferi, ödeme hizmetleri sağlayıcısı, e-para ihraç etme ve fatura ödeme noktaları (kanunla bu özellikle düzenlendi). E-para bu bağlamda sizden aldığım para karşılığında bunu temsil eden bir tür kontör. Bunu hesabınıza, kartınıza, cihazınıza yüklüyorsunuz.

Şimdi Kanunun koruma sistemi, bu alanda çalışan firmalara “lisans verme” yoluyla oluyor. Lisans verilen firmalar bazı koşulları yerine getiriyor. Bunlar şöyle sıralayabiliriz:

 • Firmaların organizasyon yapısı, finansal durumu, ortakları ve onların geçmişleri, faaliyet alanları, risk yönetim sistemleri kontrol ediliyor.
 • Ödeme sistemleri kuruluşlarının yapacakları işlemler tanımlanıyor.
 • Şirketin bilgi sistemleri denetleniyor.
 • İşlem yapacak firmaların sunucularının Türkiye sınırları içinde olması gerekiyor. Böylece sıkıntılı işlemlerde, tüketicilerin hukuk yoluna başvurması durumunda, sorunlar daha rahat ve hızlı çözülebiliyor.

İlgili yazı: Girişimciye tam kapsamlı online mağaza açma rehberi

param-elektronik_para-epara-dijital_para-turk_elektronik_para-eticaret

 

5. Peki vatandaş neden kredi kartı varken e-para kullansın? Bundan kazancı ne?

Önce kısaca sıralayalım, ardından detaylara girelim:

 • Güvenli alışveriş yapmış oluyorlar (hem kart üzerindeki parasının 6493 güvencesine alınmış olması hem de bu kartlarla alışveriş yapılan noktaların güvenli olması nedeniyle)
 • Harcamalarını online olarak takip ederek bunları yönetebiliyorlar.
 • TurkPOS ve PARAM’ın kullanıcılarına sunduğu ilave indirim ve hediye ürünlerden yararlanıyorlar.

Tüketicinin e-para kullanıp kullanmama konusunda sorması gereken ilk soru bu. Çünkü biz sizden aldığımız 100 TL’yi size 105 TL olarak harcattırıyoruz. Kâr elde ediyorsunuz.

Örnek vereyim: Kart çıkaran ve üye işleri sağlayanlar var. Kart çıkaran bankalar bonus vb. çözümler sunuyor. Bunusun geçerli olduğu işletmeler var. Bonus anlaşmalı yerlerden alışveriş edince banka kartınıza yüklenecek para kazanıyorsunuz. Bu kampanyalı oluyor. 4 kez 100 TL alışveriş yapana 40 TL veririm gibi.

Ancak, bankaların tüketici açısından bazı bonus dezavantajları var. Kendi kârları açısından bonus kazanmaya sınırlama getiriyorlar. Örneğin, yukarıda kampanyadan devam edersek aynı gün 4 ayrı yerden 100 TL alışveriş yaparsan 40 TL veririm diyorlar.

 

param-elektronik_para-epara-dijital_para-turk_elektronik_para-eticaret

Paramla öderim, daha az öderim

E-parada, bizim markamız olan Param’da böyle sınırlamalar yok. Bizim anlaşmalı olduğumuz Damat gibi markalarda kullanıcı Param’la ödediği zaman, satın aldığı mala daha az ödemiş oluyor. Bunun için şu kadar alışveriş, şu kadar alışveriş tutarı gibi bir sınırlama yok.

Hatta kasiyer kredi kartıyla ödesenize diyebiliyor, ama Param tüketici için her zaman indirim yaptığından daha avantajlı. Sonuç olarak bonus kazansanız bunu ancak ileriki alışverişlerde kullanabiliyorsunuz. Hem o an size kazancı yok hem de alışverişlerinizde aslında indirim yapılmıyor. Bizde ise anında indirimli alışveriş yapıyorsunuz.

E-ticaret şirketine müşteri buluyoruz

Üstelik bu daha başlangıç: Diyelim ki Damat’tan müşteri bağlılığı programı çerçevesinde zaten indiriminiz var. Bir de üstüne Param indirimi alıyorsunuz. Böylece 500 TL’lik ürün size 320 TL’ye geliyor.

Peki, marka neden Param kullananlara bu indirimi sağlıyor? Çünkü biz markaya dönüşüm oranı yüksek, alakalı hedef kitle verileri sunuyoruz. Bir anlamda bu veriler sayesinde markanın satış yapma şansını artırıyoruz. Çünkü sosyal medya, arama motoru vb. reklamlarda markayla ortak reklam vererek, yani ikimizi birden tanıtarak markanın alakalı hedef kitleye ulaşmasını kolaylaştırıyoruz.

Sana kendi müşteri kitlemizi getiririz diyoruz (avukat, hakim, savcı her kimse) ve soruyoruz: Bunlara ne kadar indirim yaparsın? Marka diyor ki yüzde 10 yaparım. Biz de diyoruz ki yüzde 12 yap, 2’sini biz alalım. Böylece bir kazan kazan durumu yaratıyoruz.

Zaten bizim görevimiz elektronik olarak ödeme yapılan hizmetlere aracılık etmek, güvenli aracılık etmek. E-para işte bu açıdan e-ticaret sitelerine, özellikle de pazar yerlerine fayda sağlıyor. Çünkü ödeme hizmet sağlayıcısı olarak sanal POS ile e-para kullanıyoruz.

param-elektronik_para-epara-dijital_para-turk_elektronik_para-eticaret

6. Diğer online ödeme firmalarından farkınız ne?

Birkaç kalemde sıralayalım:

 • 27 Haziran 2015 itibariyle yürürlüğe giren 6493 sayılı kanun çerçevesinde “yeni nesil ödeme sistemleri” konusunda BDDK’ya ilk başvuran ve 27 Ağustos 2015 tarihi itibariyle lisans alan firmayız. BDDK’dan aldığımız lisans da firmamızın bu alandaki tecrübe ve sisteminin güvenliğinin işareti.
 • Sahip olduğumuz lisans sayesinde tüketici güvenliği sağlanıyor.
 • Kendi teknolojimizi 2004’den beri geliştiriyoruz. Bu teknoloji üzerinden bugüne kadar 2 milyar TL’ye yakın iş hacmi gerçekleştirdik. Tamamen yerli teknoloji kullanıyoruz.
 • Bu haliyle AvukatKart ve Barokart’ın arkasındaki teknoloji olduğunu söyleyebiliriz. Bugün 90 bin avukat UYAP harçlarını bu teknoloji ile ödüyor.
 • Akıllı Avukat Kimlik kartı ile elektronik cüzdanı birleştiren proje olan BaroKart üzerinden yaklaşık 1 milyar TL ödeme işlemi gerçekleştiriliyor.

“Müşteri bilgilerini Türkiye’deki güvenli sunucularda tutuyoruz”

Şirket olarak kullanıcılarla e-ticaret sitesi arasındaki en güvenli noktayız ve hem Param hem de diğer banka kartları için sanal POS hizmeti veriyoruz. Buna sahtecilik önleme sistemi ve sunucu güvenliği dahil.

Nitekim BDDK ödeme işlemleriyle ilgili olarak müşterinin banka hesabı bilgilerinin güvenlik ve gizlilik gerekçesiyle Türkiye’deki sunucularda tutulmasını gerektiren yönetmeliği değiştirmedi. Böylece biz sanal POS, online ödeme ve e-para sağlayıcıları da müşteriye gerçekten güvenli ödeme hizmetleri sunma gücüne kavuştuk. Yurt dışı menşeli ödeme sağlayıcıları ise bu garantiyi veremiyor.

Yeni kanun tüketiciyi koruyor

Kanun bu konuda tüketiciye büyük fayda sağlıyor. Çünkü ödeme sağlayıcısının kötü niyetli olması ve dükkanı kapatıp çekip gitmesi durumunda bunu nitelikli dolandırıcılık olarak değil, zimmete para geçirme gibi online ödemeye özel suçlarla düzenliyor.

Sonuç olarak kanun ve yönetmeliklere uygun işletme sertifikasını almış tescilli şirketimizin e-para ile Sanal POS çözümleri yasal mevzuata uygunluk açısından tüketiciye ek güvenlik sağlıyor. Aynı zamanda sunucularımız Türkiye’de ve devlete vergi ödüyoruz. Ayrıca elektronik para sağlayıcısı olarak tüketiciden yıllık işlem ve kart işletim ücreti almıyoruz.

İlgili yazı: E-ticaret için mobil pazarlama rehberi

param-elektronik_para-epara-dijital_para-turk_elektronik_para-eticaret

7. Online ödeme sektörünün sıkıntıları neler? Şirket olarak hangi alanlarda devletten kolaylık bekliyorsunuz?

Bunu tek kelime ile ifade edebilirim: KDV. Bankalarla eşit şartlarda çalışarak e-ticaret şirketleriyle tüketiciye daha rekabetçi fiyatlar vermek istiyoruz.

Çünkü bankalarla aramızda bir fark var: Biz KDV’ye tabiiyiz. Nasıl ki bankalar gibi müşterilerin hesap bilgilerinin barındırıldığı sunucuları korumak için silahlı güvenlik görevlisi bulunduramıyoruz, aynı zamanda KDV konusunda da zorlanıyoruz.

Oysa gelir vergisi düzenlemeleri açısından bankalar gibi BSMV’den (banka sigorta muamele vergisi) yararlanarak harcamalarımızın vergilendirilmesi konusunda onlarla aynı rekabet şartlarına sahip olmak istiyoruz. Çünkü banka bunları yüzde 5 ile yaparken biz yüzde 30 ile yapıyoruz.

param-elektronik_para-epara-dijital_para-turk_elektronik_para-eticaret8. Elektronik Para ve Yeni Ödeme Sistemleri e-Ticaret Firmalarına Ne Sağlıyor?

E-ticaret şirketlerine PARAM ve TurkPOS kullanmaları durumunda birçok avantaj sağlıyoruz. Kısaca sıralayacak olursak:

 • 13 banka ve 6 kredi kart cinsi ile bir kerede anlaşarak hepsinin taksitli ya da diğer kampanyalarını kullanıyorlar
 • Bankaların aksine, herhangi bir teminat verme zorunluluğu olmuyor.
 • 6 saatte başvuru ve kurulum kolaylığından yararlanıyorlar.
 • Yönetiminde sorun yaşamıyorlar. Yönetimi tamamen Turk Elektronik Para üstleniyor.
 • Daha düşük komisyon alıyoruz.
 • Tahsilatın takibini ve raporlamasını kolaylaştırıyoruz
 • Mobil ödeme imkanı da sunuyoruz.

9. PayPal gibi çokuluslu firmaların rekabet durumu nedir?

Yeni kanunun getirdiği koşullar bir hayli zorlamalı. Bunların içinde örneğin Türkiye’de sunucularının olma şartı gibi maddeler çok uluslu firmaları zorluyor. Yurtiçindeki pek çok firma da sadece bu şartlar nedeniyle oyun dışı kalmış durumda.

Dolayısıyla Türkiye doğru zamanda gösterdiği bir yaklaşımla 6493 sayılı kanunu çıkartarak tüketicilerinin güvenliğini kontrol altına aldı. Bu kanun ülkemizde kendisine oyun alanı arayan dolandırıcı firmaları saf dışı bıraktı.

 

param-elektronik_para-epara-dijital_para-turk_elektronik_para-eticaret

10. Şirketiniz ve Param markasının öyküsünü anlatır mısınız?

TURK Elektronik Para A.Ş. 6493 sayılı Kanun çerçevesinde BDDK’ya ilk lisans başvurusunu yaptı. Böylece lisans aldık ve faaliyet izni Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra, işletmeler ve bireysel kullanıcılar için güvenli ve tüm mevzuatlara uygun olarak elektronik paranın ihraç edilmesini sağladık. Sunduğumuz ödeme çözümleri ile ön ödemeli akıllı kimlik kartlarının, finansal bir altyapı yla kullanılmasını sağlıyoruz.

Turk Elektronik Para A.Ş., ARGE’sini 2004’den bu yana gerçekleştirdiği teknolojisiyle halen Barokart, AdaletKart ve Platin Kart hizmetlerini sunmaktadır. Bugüne kadar sunulan “Temassız Akıllı Kartlar” ve benzersiz ödeme altyapısı ile azımsanamayacak miktarda ödeme işlemine aracılık ettik. Akıllı Avukat Kimlik kartı ile elektronik cüzdanı birleştiren proje olan BaroKart üzerinden yaklaşık 1 milyar TL ödeme işlemi gerçekleştirildi. Sayılarla konuşacak olursak:

Turk Elektronik Para A.Ş. ürünlerinden PARAM, 1 Ekim 2015 itibariyle 288.589 kişi tarafından 16.478.823 adet işlem için kullanıldı ve toplam 1,8 milyar TL işlem hacmine ulaştı.

Bu noktada hizmetlerimize de sıralayalım

 • E-ticaret sitelerine sanal pos çözümleri (TURKPOS),
 • Fatura Ödeme Hizmetleri (TURKVEZNE),
 • Tahsilat Hizmetleri (TURKTAHSILAT, TURKODEME)
 • Kuruluşun sahibi olduğu faaliyet izninin en önemli yetkisi olan elektronik para ihracı (PARAM, BAROKART, ADALETKART, EASYCARD, PLATINCARD)

Bonus: Online ödeme sektörünün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Elektronik ödeme sistemleri bütün dünyada hızla gelişiyor. Avrupa Birliği’nde şimdiden 3 ülke nakitsiz hayata geçişe yönelik kararlar aldı. Bunlardan Danimarka’da 2016 Ocak ayı itibariyle hastane, eczane ve posta ofisleri dışında nakit ödeme alınmayacak.

6493 sayılı Kanunla birlikte, Türkiye de bu alanda geri kalmadığını gösterdi. Turk Elektronik Para A.Ş., kurucu ortaklarının 2004’den bu yana gelen tecrübesinin açtığı yolda geliştirilen inovatif teknolojisi ile yasal ödeme hizmetlerinin kartlı, mobil ve giyilebilir teknoloji kategorilerinde katma değerli ürün ve servislere sahip.

Ödemelerin güvenli ve hızlı yapılabilmesini hedefleyen kuruluş, kullanıcılarına indirimler başta olmak üzere pek çok avantaj da sunuyor. Dünyada elektronik para kullanımı artıyor. Böylece e-ticaret şirketleri şeffaf, kayıt altına alınmış ekonomi ve nakit’in kağıt ve lojistik maliyetlerinin azalması avantajından yararlanıyor.

İlgili yazı: E-ticaret şirketleri için sosyal medya kullanım rehberiSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*