12 Aralık 2018

E-Ticarette Pazartesi Dolandırıcıların Günü

Çoğu kişi basitçe online alışveriş sitelerine girip alışverişini veya eticaret yaparken, raporlar yılbaşı sezonunda online dolandırıcılığın artış kaydedeceğini gösteriyor. Feedzai’nin raporlarına göre, dolandırıcılık hacmi 750 milyar dolar seviyesine gelmişken (küresel olarak), online dolandırıcılar tüm dolandırıcılık hacminin en büyük bölümünü oluşturuyorlar.

feedzaiFeedzai CEO’su Nuno Sebastiao, “Yılbaşı sezonuna giderek yaklaştığımız şu günlerde, özellikle CNP (Card Not Present; çek, banka havalesi, kapıda ödeme vs. ) ödemelerinde, dolandırıcılıkta büyük artış göreceğiz. Nasıl ki tüketici davranışları piyasa koşullarına göre çok çabuk değişebiliyor, aynı şey dolandırıcılar için de geçerli. Özellikle daha çok kanallar arası dolandırıcılığın bu sezonda artacağını sanıyoruz. Online sipariş verip, ürünün fiziksel mağazadan teslim alındığı sistemler özellikle bu yılın dolandırıcılık hedefi olmaya adaylar” diye açıklamada bulundu.

Feedzai araştırması dünya çapında 17,5 milyar ödemeyi takip altına almış ve CNP dolandırıcılarının CP (Card Present) dolandırıcılardan daha fazla harcama yaptığını bulmuş. CNP dolandırıcıları 5 günde 900 dolar ortalama harcama yaparken, CP dolandırıcıları 7 günde 450 dolar ortalama harcama yapıyor.

Feedzai’nin raporundaki diğer dikkat çekici veriler şu şekilde:

  • Kasım ayında, Haziran ayına göre 3 kat daha fazla CNP dolandırıcılık vakası meydana geliyor.
  • CP dolandırıcılığı ABD’de en çok Kara Cuma indirim gününde, diğer yerlerde de özel bayram indirimlerinde gerçekleşiyor.
  • CNP dolandırıcılığı en çok öğle saatlerinde yapılıyor.
  • CP dolanırıcılığı ise öğleden sonra saat 4-5 arası oldukça yoğun.
  • Her iki dolandırıcılık türü de Pazartesi günleri zirve yapıyor.
  • CP dolandırıcılığı Cumartesi günleri, Pazar günlerine göre %45 daha fazla yapılıyor.
  • CNP dolandırıcılığı aynı günler kıyaslandığında Cumartesileri %92 daha fazla.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*