17 Kasım 2018

E-Ticarette QR Kodun Etkin Kullanımı

Akıllı telefonların ve tabletlerin yaygınlaşmasından sonra, online alışveriş sektörü de giderek büyümeye başladı. E-ticaret şirketleri de online alışverişi cazip ve çekici bir hale getirmek için yeni arayışlar içine girdiler. QR kod da bu şekilde yaygınlaşmaya başladı.

QR kod ingilizce de “Quick Response”, yani “Anında Tepki” anlamına geliyor. Peki QR kod ne işe yarıyor? İki boyutlu bir barkod sistemi olan QR kod ilk olarak otomotiv sektöründe kullanılmaya başlandı. Yeni bir teknoloji olmayan bu kodlar 1990’larda zaten kullanılıyordu ama yaygınlaşmasını sağlayan etken bu kodların online ve yazılı reklam sektöründe kullanımı oldu. Akıllı telefon ya da tabletlere yüklenen bir uygulama ile cihazınızın kamerasını kullanarak bu QR kodu okutuyorsunuz ve bu kod da sizi ilgili internet sitesine yönlendiriyor.

Dijital pazarlama üzerine çalışanlar, QR kodu sadece kullanıcıları internet sitesine yönlendirmek için kullanmıyor, ayrıca müşterilerini e-posta listelerine davet ediyor, belli bir ürünün ya da promosyon ve indirim sayfalarına yönlendiriyor. Bunun yanında bir QR kod ile, kullanıcıları online kataloglara, online rezervasyonlara, video veya müzik paylaşımlarına ve özel etkinlere de yönlendirebiliyorlar.

Ülkemizde de yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan QR kod uygulamasıyla, daha yaratıcı neler yapılabilir? E-ticaret şirketleri, QR kodu kullanarak kullanıcıları online alışverişe nasıl yönlendirebilirler? Yurt dışında bunun oldukça ilginç örneklerini görmek mümkün.

Birleşik Krallık’taki en büyük, dünyada da dördüncü büyük süpermarket zinciri olan Tesco, İlk olarak Güney Kore’de gerçekleşen bu uygulamasıyla Tesco, raflara yerleştirilmiş ürünlerin gerçek boyuttaki resimleri metro istasyonlarının reklam alanlarına yerleştiriyor. Her ürünün üzerinde o ürünün QR kodu bulunuyor ve bu kod okutulduğunda doğrudan online alışveriş sepetine ekleniyor. Kullanıcı, sepetini onayladığında da satın almış olduğu ürünler, alışverişi yapan kişinin kapısına kadar geliyor. Böylelikle de alışverişe gitmeye vakti olmayanlara kullanışlı bir çözüm yaratılmış oluyor.

eBay de QR kodu yaratıcı bir şekilde kullanan diğer bir firma. Şirket, yeni yıl öncesi ihtiyacı olan çocuklara oyuncak bağışı yapabileceğiniz bir uygulama yapmış. New York ve San Francisco’da yapılan bu uygulamada, “ekranda görünen oyuncakların altındaki QR kodları kullanarak satın alabilir ve herhangi bir yerdeki ihtiyacı olan bir çocuğa bağış yapılmasını sağlayabilirsiniz” fikriyle uygulanan proje online alışverişi farklı bir boyuta taşımış.

QR kodu bu şekilde kullanan diğer bir firma da PayPal olmuş. Singapur’daki 15 metro istasyonunda uygulanan bu çalışmanın, bu şehirde yapılmasının sebebi Singapur’daki akıllı telefon kullanım oranının %70’lerde olmasıymış. Sevgililer Günü için yapılan bu çalışmada yine kullanıcılar akıllı telefonlarıyla QR kodu okutup online alışveriş yapabiliyorlar.

En ilginç QR kod çalışmalarından biri de eMart tarafından gerçekleştirilmiş. Öğlen saatlerindeki satışları artırmak için düzenlenen bu kampanyada, şehre yerleştirilen QR kod panosu sadece öğlen saat 12 ile 1 arasında görülebiliyor; çünkü bu kod gölge oyunları sonucu ortaya çıkıyor. Bu proje Seul’de uygulanmış ve hem insanlar arasında, hem de medyada büyük bir tepki yaratmış. Böylece eMart da beklediği satış rakamlarına ulaşmış.

Bunlar haricinde practicalecommerce.com‘da 2012’in en yeni 16 QR kod kampanyasını bulabilirsiniz.

Şirketiniz ya da ürününüzün tanıtımını ve reklamını yapacak bu QR kodlar nasıl yapılıyor peki? İnternette bu kodları yapabileceğiniz ücretsiz ve paralı siteler bulunuyor. QRStuff, ZXing, QR Code Generator by Delivr, Quikqr ücretsiz olarak QR kod üretebileceğiniz sitelerden bazıları. Tabi ki üye olup belli bir ücret ödeyerek, QR kodlarınızı değiştirmeden sadece onların yönlendirdiği adresleri değiştirebilirsiniz. Böylece kodu yazılı olarak aldığınızda bile, yazılı reklamı değiştirmeden sadece kodun yönlendirildiği internet adresini değiştirebilirsiniz.

Ülkemizde yeni yeni kullanım alanı bulan QR kod, doğru kullanıldığında online alışveriş sektöründe önemli bir faktör olabilir. Eğer şirketler bu kodları reklamlarında ne kadar çok kullanırlarsa, kullanıcılar da bu kodlara bir o kadar aşina olacaklar. Bu da en nihayetinde e-ticaret şirketlerine büyük bir maddi getiri sağlayacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*