15 Kasım 2018

E-Ticarette Sahte Hesaplara Alibaba Savaş Açtı

İnternet siteleri ve kullanıcılar için artık sahte hesaplar baş belası olmaya başladı. E-ticaret dünyasının hızla yükselen firması Alibaba, sahte hesaplardan kurtulmak için  bir servet harcıyor.

Çin’in teknoloji sektöründeki yükselen gücünün en büyük örneklerinden biri de Alibaba.com. Amazon ve eBay gibi rakipleri varken, Alibaba dünyanın en büyük e-ticaret sitesi unvanını sırtladı. Yatırımcılığa da başlayan Alibaba, yakın  gelecekte dünya ekonomisinde daha büyük bir güce sahip olacak. Bir çok İnternet şirketi gibi, Alibaba da, sahte kullanıcılardan şikayetçi.

Aslında, Facebook, Google ve Twitter gibi sitelerin daha çok ilgi çekmek için, binlerce sahte kullanıcı oluşturduğu biliniyor.

Şirketler, sunucu testi için bu çalışmayı yaptıklarını iddia ediyor. Alibaba da yükselirken bu yöntemi kullanmıştı.

Alibaba halka açılmaya hazırlanırken, bir yandan da eski defterleri kapatıyor. Şirket, 2013 yılından günümüze sahte kullanıcılar ve satışları temizlemek için 161 milyon dolar harcadığını açıkladı.

Kullanıcı silmek için detaylı veri madenciliği hizmetleri, bu sahte satışlardan gelecek payların eksiye düşmesi gibi durumlarla birlikte şirketin kaybı 161 milyon dolar oldu. Şirket tarihinin en büyük satışı geçtiğimiz Kasım ayında yaşandı. Özel bir alışveriş festivali düzenleyen Alibaba, tek günde 9 milyar dolarlık satışa ev sahipliği yaptı.

Bu satışların yüzde 10’nun şüpheli ya da sahte  hesaplar üzerinden gerçekleştiği kaydedildi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*