16 Kasım 2018

E-Ticarette Video Kullanımı İle İlgili 6 Öneri

P1050907-1024x768

Video inanılmaz yararlı olmasına rağmen her nedense aynı inanılmazlıkta az kullanılan bir pazarlama aracı. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, internet kullanıcılarının %80’i yazı okumak yerine video seyretmeyi tercih ediyor. Eğer müşterilerinizi cezbetmek için yazılı içeriğe güveniyorsanız, güveninizi sorgulamanın vakti geldi de geçiyor bile. Video dünyasına nasıl giriş yapmanız gerektiğinden emin değil misiniz? Aşağıdaki önerilerimiz yardımcı olacak.

1. Ürünlerin kullanım sırasında videolarını çekin

Video çekmeye başlayacak olanların ilk tepkisi genellikle mükemmel araçlara ve kuruluma sahip bir stüdyoda, ürünlerini mümkün olduğunca güzel göstermeye çalışmaktır. Tüketiciler ise, ürünlerin yapay ışık altında ne kadar güzel göründüğü ile değil, nasıl çalıştıklarını görmek istiyorlar. Ürünlerinizin yalnızca nasıl göründüğünü değil, nasıl çalıştığını, nasıl kullanıldığını, onlarla neler yapılabileceğini gösterin. İyi bir ışıklandırma (mesela güneş ışığı) ve iyi bir ses kaydı çoğu ürün videosu için yeterlidir.

2. İyi bir hikaye anlatın

Hiç bir ürün durduk yere kullanılmaz. Bir ihtiyacı karşılamak için kullanılır. Kendinizi bu ürünü satın almayı düşünen müşterinizin yerine koyun. Neden satın almak isteyebilir, ürünü satın alması kendisine nasıl bir fayda sağlayabilir, ürünü ne şekillerde kullanabilir? Bu videolar spontane veya senaryolu olabilirler, önemli olan ürünün neden alınması gerektiğini ve alındığında nasıl bir fayda sağlayacağını öykülemek.

3. Ürüne odaklanın

Ürünlerinizi tanıtmak için ünlülere veya mankenlere ihtiyacınız yok. Aslında videoda ürün haricinde herhangi bir şey göstermek kullanıcıların videoyu anında kapatması ile sonuçlanabiliyor. Kullanıcıların %45’i bir videoyu 1 dakika seyrettikten sonra öyle ya da böyle zaten kapatıyor, yani ürünü göstermek haricinde başka bir şey ile oyalanmaya pek vaktiniz yok.

4. Hikayenizi uzatmaktan çekinmeyin

Önceki maddede verdiğimiz istatistik gözünüzü korkutmasın. Evet, kullanıcıların %45’i 1 dakika sonra videoyu kapatıyor. Peki, ya kapatamazlarsa? Eğer hikayenizi anlatmak 1 dakikadan uzun sürecekse, anlatın. Eğer yeterince başarılı ve kullanıcının ilgisini çeken bir hikaye anlatırsanız zaten kapatmak istemeyeceklerdir. Ayrıca, videoları 1 dakika sonunda kapatmayanların oranı %65. %45 için %65’i umursamazlık etmeyin.

5. Aramalar için optimize edin

Videonuzu, arama cümleleri ve anahtar kelimeleri girmeden yüklerseniz size hiç bir yararı olmayacaktır. Her arama optimizasyonunda olduğu gibi, rakiplerinizin kullanma ihtimalinin az olduğu anahtar kelimeleri seçmeniz gerekiyor. Böylece uzun vadede videolarınız daha çok kişiye ulaşacaktır. Bu durum özellikle YouTube için çok daha önemli çünkü genellikle YouTube videoları arama sonuçlarında marka sayfalarından bile daha yukarıda çıkabiliyor.

6. Ölçümlerinizi kontrol edin

Videolarınızı kimse seyretmiyorsa size hiç bir yarar sağlamayacaklardır. Videolarınızı yayınladıktan sonra bir gözünüz sürekli istatistiklerde olsun. Görüntülenme düşükse, promosyonlar ile videolarınızı öne çıkartın. Anahtar kelime stratejinizi gözden geçirin. Ücreti mukabilinde videolarınızı öne çıkartın. Hiç biri işe yaramıyorsa, video içeriklerinizi tekrar gözden geçirin ve düzeltilebilecek hataları bulun. Çok mu uzunlar? Hikayeler ilgi çekici değil mi? Kullanıcıların işine yaramıyorlar mı? İstatistikler size bu konuda yardım edecektir. Gözden geçirin, düzeltmeleri yapın ve tekrar test edin.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Video ile pazarlama güzel güzel kazanımlar getirebilir doğru uygulanırsa yazınız için teşekkürler

  2. İade oranlarını düşürmek, müşterilerimizin alım kararlarını kolaylaştırmak amacıyla kendi stüdyomuzda video çekimlere başladık, şuana kadar yaklaşık 1000 adet saatimizin videosunu çektik ve youtube kanalımıza ( https://www.youtube.com/user/konyalisaat ) yükledik. Görüntülenme ve organik trafikteki artış, iade değişim oranlarındaki düşüş gerçekten inanılmaz, operasyonel uygunluğu olan tüm firmalara kesinlikle tavsiye ederim.

  3. Çok uzun meşakkatli bir iş. Fakat dediğiniz gibi geri dönüşleri oldukça iyi olacaktır. Çok ürünlü sitelerde her ürün için yapılması mümkün olmasa da popüler ürünler için mutlaka yapılmalı. Teşekkürler.

Fikrini söyle

*