14 Kasım 2018

E-Ticarette Yeni Dönem: AmazonFresh online müşteriden yılda 300 dolar alacak

amazon_fresh

E-ticaret devi Amazon, Prime Fresh mağazalarından online alışveriş eden ve evlere servis isteyen müşterilerden yılda 299$ ücret alacağını duyurdu. Salt online satış yapan standart web sitesine ek olarak AmazonFresh adıyla kendi market zincirini açan Amazon, Los Angeles’taki müşterilerden evlere teslimat için ücret alıyordu. Şimdi Seattle, New York City ve Philadelphia’daki müşterilerden de yılda 299 dolar alacak.

Daha önceki yazılarımızda online müşterilerin Amazon’dan fiziksel mağaza açmasını istediğini ve şirketin Amerika ile Avrupa’da AmazonFresh adıyla bu uygulamaya geçtiğini söylemiştik. Hatta son araştırmalar, fiziksel mağazaların online satışları ve online mağazaların da çoklu kanal stratejisinde fiziksel mağaza satışlarını artırdığını gösteriyor. Peki, Amazon’un ücretli premium hizmet modeli dünyada e-ticaretin geleceğini nasıl etkileyecek? Birlikte görelim.

İlgili yazı: Amazon’dan e-ticaret dersi > online satışları artırmak için fiziksel mağaza açın

Teslimat seçeneklerinde büyük rekabet var

Marketten taze meyve-sebze satın aldığınızda aynı gün evlere teslimatın bir bedeli var ve günümüzde e-ticaret şirketleri arasında asıl rekabet indirimli satışlarda değil, ucuza evlere teslimatta yatıyor. Özellikle de evlere aynı gün veya ertesi gün müşterinin istediği zamanda teslimat yapan veya “arabanla gel kendin al” modeliyle güvenli teslimat noktaları sunan şirketler kazanıyor ki Türkiye’de Borusan’ın Bukoli markası bunu yapıyor. Yine bu noktada Amazon’un evlere teslimattan yıllık ücret alması büyük önem taşıyor.

Amazon müşterileri çok kızdı

Bu aslında Amazon’un müşteriler arasında çok tutan 99 dolarlık ücretli iki günlük teslimat programının yükseltilmiş bir sürümü. Öyle ki online sipariş veren müşterilere internetten film ve müzik yayını da yapılıyor. Kısacası Amazon, PrimeFresh abonelerine Spotify ve Netfilix gibi internet radyo ve TV markalarıyla rekabet edebilecek veya onlarla anlaşmalı olarak yürütülebilecek bir hizmet sunuyor.

Bu nedenle Amazon’un online alışverişte evlere teslimattan yıllık abonelik ücreti alacak olması şaşırtıcı değil. Ancak burada e-ticaret şirketleri için bir ders var: Müşterilerin asıl kızdığı bu değil. Yakın zamana kadar Amazon müşteri kazanmak amacıyla bu hizmeti ücretsiz olarak veriyordu. 30 günlük ücretsiz deneme süresi vardı ve Amazon bu süreyi “süresiz” olarak uzatıyordu.

İlgili yazı: Bukoli ile siparişini kel kendin al devri

amazon_fresh

Ancak şimdi tatlı hayat sona erdi ve Amazon ücretli hizmete geçti. Aslında şirket baştan bunun deneme sürümü olduğunu söylemişti. Bu yüzden kimse Amazon’a müşteriye yalan söyledin diyemez. Öte yandan Amazon’un müşteriyi bedava teslimata alıştırdığı da kesin. Eh tabii, şimdi de ücret alacağını söylüyor ve müşteriler çıldırıyor.

Peki bu Amazon gibi “nasıl olsa yine bana gelecekler, alıştılar ve en iyi hizmeti veren benim diyen” bir şirketin umurunda mı? Pek değil. Ancak her e-ticaret şirketi de Amazon değil. Bu nedenle evlere teslimat kampanyaları düzenleyen yerel e-ticaret şirketlerinin müşteriyi kızdırmamak için dikkatli olması gerekiyor.

Başından beri söylüyoruz: Teslimat bilgilerini net verin

E-ticaret sitenizde ürün özellikleri, ödeme seçenekleri, ürün iadesi, ürün teslimat seçenekleri ve teslimat ücretleri gibi bilgileri net verin. Müşterinin kafası karışmasın, yanlış sipariş vererek veya aldatıldığını düşünerek ürün iadesi yapmasın ve varsa çağrı merkeziniz ya da online destek ekibinizi gereksiz sorularla meşgul etmesin.

Amazon’dan yeni teslimat modeli

Amazon’un fiziksel mağazalarla online mağazaları bir araya getirerek sadece kendi ürünlerini satan bir şirket olarak değil, aynı zamanda çok sayıda marka satan bir pazar yeri olarak çoklu kanal stratejisini benimsediğini görüyoruz. Ancak şimdi Amazon başka bir şey daha deniyor.

İlgili yazı: E-ticaretin geleceği iki saatte teslimat

Müşteriyi mikro siparişlerden kurtarmak

Mikro sipariş nedir? Marketler söz konusu olduğunda sık karşılaştığımız bir durumdur. Örneğin müşteri her gün ekmek alır, iki günde bir yoğurt alır, haftada iki kez meyve alır. Evlere siparişte her seferinde teslimat ücreti öder. Türkiye’de daha yaygın olan trendde ise bir pazar yerinden yaptığı her ayakkabı alışverişinde kargo parası öder.

Öte yandan müşteri pazar yerinden ayakkabı, pantolon, hatta bilgisayar alabilir. Bugüne kadar bütün bu siparişlerden tek tek teslimat ücreti alınıyordu. Şimdi Amazon diyor ki buna gerek yok. Ben müşteriden yıllık ücret alayım, müşteriye de belirli bir büyüklük ve kiloya kadar tüm siparişlerde ücretsiz teslimat yapayım.

Ama sadece Amazon Fresh!

Evet, Amazon aptal değil. Bunu şimdilik market ürünleriyle sınırlandırdı. Ancak yakında e-ticaret şirketlerinin bunu beyaz eşya gibi seçeneklerle tam kapsamlı ürün gamına genişleteceğinden emin olabilirsiniz. Peki sizce ne olacak? Müşteri yıllık veya aylık ücret karşılığı (yani tıpkı online oyunlara abone olur gibi) ücretsiz teslimat seçeneğinden yararlanmak ister mi? Görüşlerinizi aşağıda yazın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Batuhan der ki:

    Ben böyle birşey istemem çünkü yıllık olarak yazıyor ben şimdilik yılda 5 10 kez alışveriş yapıyorum 6 tl kargo ücreti versem 60 tl tutuyor ben gidipte 299$ dolar vermem zaten bu türkiyedede böyledir hergun alışveriş yapmıyoruz daha o çağa erişemedik ama egerki ilerisi için düşünmek gerekirse orta halli gibi çünkü türkiye de kargo şirketleri anlaşmalı olduğu firmalarla ufak ürünleri belese gönderdikleri bile oluyor. Suan için enzidan türkiye buna şimdilik hazır degil yeni yeni güven kazanmaya basladi.. Saygılar….

Fikrini söyle

*