14 Kasım 2018

E-Ticaret’te Yükselen Trend: Sosyal Ticaret

Bu yazının içeriği Webrazzi Summit 2012‘de yapılan Facebook oturumu kapsamında gerçekleşen “Platformda Öne Çıkanlar” sunumunda kullanılmıştır.

Öncelikle bir senaryo düşünelim. Bir alışveriş merkezine gittiniz ve bir mağazaya girdiniz. Mağazanın ismini daha önce duymadınız. Mağazanın sol tarafına baktığınızda arkadaşlarınızın isimlerini gördünüz, bu arkadaşlarınız mağazaya daha önce girmiş olanlar. Sağ tarafınıza baktınız ve arkadaşlarınızın mağazada hangi ürünleri beğendiklerini, favorilerine eklediklerini hatta hangi ürünleri satın aldıklarını görüyorsunuz. Biraz ilerliyorsunuz ve mağazanın size özel bir ürün reyon hazırladığını görüyorsunuz, en sevdiğiniz filmlerin DVD’leri, en beğendiğiniz müzik gruplarının CD’leri, tuttuğunuz takımın forması, sürekli oynadığınız oyunun yeni versiyonu… Bir anda üstte bir yazı beliriyor ve mağaza bana arkadaşımın doğum gününün haftaya olduğunu ve onun en sevdiği konsol oyununun yeni versiyonunu %10 indirimle alabileceğini söylüyor. Bu senaryonun, gerçek dünyada yaratılması maalesef mümkün değil, ancak online dünyada mümkün.
Alışveriş kendi içinde sosyal bir aktivite ve tüketiciler arkadaşlarıyla alışveriş yapmaktan keyif alıyorlar. Bu yazının ilerleyen bölümlerinde e-ticaret sitenizi daha sosyal nasıl yapabileceğinizden örneklerle bahsedeceğim.

Bazı istatistiklerle başlayalım. Yapılan araştırmalara göre tüketicilerin %64’ü bir ürün satın almadan önce ya her zaman ya da çoğu zaman ürünle ilgili yorumları okumayı tercih ediyor. Diğer bir araştırmaya göre, online tüketicilerin %90’ı tanıdıkları kişilerden gelen tavsiyelere güveniyorlar. Ayrıca tüketicilerin %67’si arkadaşlarından gelen yorumlarla birlikte daha fazla online alışveriş harcaması yaptıklarını söylüyorlar.

Peki tüketicilerin kendi aralarında sizin hakkınızda konuşmasını, paylaşımlar yapmalarını, onları yeniden sitenize getirmeyi ve sonuç olarak satın alma gerçekleştirmelerini nasıl sağlayabilirsiniz? Sosyal ticareti sitenizde en doğru şekilde nasıl hayata geçirebilirsiniz?

“Login with Facebook” ile başlayalım. Artık bütün web siteleri ziyaretçilerinden sitelerine kayıt olmalarını istiyor. Hepsi ayrı ayrı formlarla ziyaretçilerini üye yapmaya çalışıyor ancak bireyler artık bu formların hepsini doldurmak, hepsinde tek tek aynı bilgileri vermek istemiyorlar. Hatta bazı sitelerde email kutularına gönderilen onay kodlarıyla uğraşmak da artık kullanıcılar için büyük zaman kaybı. Login with Facebook bunu ortadan kaldırıyor ve kullanıcıların, talep ettiğiniz bilgilerini, onların da izinleriyle birlikte sadece iki tıklama ile paylaşmasını sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca kullanıcılar, Login with Facebook penceresinde hangi arkadaşlarının bu siteye üye olduğunu görebiliyorlar. Bu da onların siteye daha olumlu bir yaklaşım sergilemelerini sağlıyor. Diğer yandan, kullanıcının izniyle birlikte onu yakından tanıma fırsatı yakalayacağınız değerli bilgiler elde edebiliyorsunuz, örneğin kullanıcının Facebook’taki beğenileri, arkadaş listesi gibi.


Kullanıcı, sitenize Login with Facebook’la üye oldu. Artık ona, sitenizde aldığı aksiyonları arkadaşlarıyla paylaşma imkanı verebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için Open Graph’i kullanabilirsiniz (detaylı bilgi için: https://developers.facebook.com/docs/opengraph/). Kullanıcılarınızın sitenizde aldıkları aksiyonları Open Graph entegrasyonuyla birlikte en doğru şekilde (satın alma, favorilere ekleme, listeye ekleme, sahip olduğunu belirtme vb) Facebook’ta paylaşmalarını sağlayabilirsiniz. Alttaki örnekte, farklı tasarım ürünleri satışı yapan Fab.com’da favorilerime eklediğim ürünü Facebook’ta arkadaşlarımla paylaşmış oldum. Bu linke tıklayan arkadaşlarım Fab.com’da bu ürünün sayfasına giderek ürünü inceleyebilirler. Bu da hem ağızdan ağıza iletişiminden yararlanmanız, hem de Facebook’tan daha fazla trafik çekebilmeniz anlamına geliyor.


Diğer tüketiciler üzerinden, müşterilerinizi etkileyebilmede en önemli unsurlardan bir tanesi sitenizde sosyal etkileşimi arttırmak. Örneğin, Londra’da beyaz eşya satan bir e-ticaret sitesi, appliancesonline.co.uk üyelerini, Facebook sayfalarında siteleri hakkında yapılan güzel yorumlarla karşılıyorlar. Bu örnekte, Roy, fiyatların çok iyi olduğunu, hızlı teslimat yapıldığını, çok başarılı bir iletişim kurduklarını ve appliancesonline.co.uk’yi kesinlikle tavsiye ettiğini söylüyor. Bu şekilde appliancesonline, üyelerini, kendileri hakkında yapılan bu yorumla olumlu yönde etkileyebilmiş oluyor. Yoruma tıklandığı takdirde sayfadaki gönderinin orijinaline ulaşabiliyorsunuz.


Bir diğer örnekte, modayı yakından takip edenlerin bir araya geldiği ve beğendikleri ürünleri paylaştıkları Fashiolista, bana arkadaşlarımı sitelerinde takip etme fırsatı veriyor. Böylelikle, onların hangi kıyafetleri sevdiklerini takip edebiliyorum. Onların tercihlerini görerek, yeni ürünler keşfedebiliyorum.
Bu noktada gerçek hayattan şöyle bir örnek verelim: bir mağazaya girdiğinizde eğer bir reyonda çok fazla yoğunluk varsa, o reyonda ne satıldığını merak edersiniz, tıpkı bunun gibi, arkadaşlarınızın veya diğer insanların en fazla favorilerine ekledikleri, en fazla sevdikleri, satın aldıkları ürünleri görüyor olmak daha ilginç, daha çok keşfetmek isteyeceğiniz ürünlere ulaşmanızı sağlayacaktır.


Login with Facebook ile sitenize üye olan kullanıcılardan, onların izinleriyle aldığınız bilgilerle onları çok daha yakından tanıyabilirsiniz. Örneğin, beğenilerini aldığınız kullanıcıların, hangi markalarla daha çok ilgilendiklerini, hangi filmleri izlediklerini, hangi müzik gruplarını beğendiklerini, hangi takımı tuttuklarını bilerek, onlara bu bilgiler doğrultusunda ürünler göstermeniz çok daha fazla ilgilerini çekecektir ve satın alma motivasyonları yükselecektir.

Örneklere geçelim:

* Ticketmaster, yaptığı analizde Facebook’ta paylaşılan her bir link üzerinden ortalama 5.3 dolarlık gelir elde ettiklerini tespit etti. Bu linklerin daha fazla ve daha doğru bir şekilde paylaşılabilmesi için Open Graph entegrasyonu yaptılar. Böylelikle kullanıcılar hangi etkinlikleri beğendiklerinden öte, hangi etkinliklere gitmek istediklerini ve hangi etkinliklere bilet satın aldıklarını arkadaşlarıyla doğru aksiyonlarla birlikte Facebook’ta paylaşabiliyorlar.

* Lyst.com, e-ticaret sitelerinde listelenen ürünlerin bir araya getirildiği bir site olarak hizmet veriyor. Kullanıcılar Lyst.com üzerinde bütün ürünleri fiyatlarıyla birlikte inceleyerek, beğendikleri ürünleri, ürünü satan siteden satın alabiliyorlar. Lyst.com Login with Facebook ile giriş yapma imkanı sunduğu kullanıcılarını Stylefeed sayfası ile karşılıyor. Bu sayfa, kullanıcıların takip etmelerini önerdiği arkadaşlarının ve diğer kullanıcıların listeleriyle birlikte, kullanıcının cinsiyetine yönelik, stoktaki ürünlerle açılıyor. Bu şekilde, kişiselleştirmeyi en temel anlamda kullanmış oluyorlar. Stylefeed ile birlikte, kullanıcılarla takip ettikleri diğer kullanıcıların aldıkları aksiyonlar paylaşılıyor ve kullanıcılar yeni ürünleri bu şekilde keşfedebiliyor. Son olarak, kullanıcılar takip ettikleri arkadaşlarının hangi ürünlerini listelerine eklediklerini görüyor ve onların tercihleri yeni ürünleri keşfetmelerinde daha etkili oluyor. Sitede alınan bir aksiyon da Facebook’ta arkadaşlarla paylaşılabiliyor. Lyst.com bu entegrasyon sayesinde kullanıcı sayısını iki katına, Facebook’tan gelen trafiği iki katından daha fazlasına çıkardı. Ayrıca, Facebook’tan gelen kullanıcıların sitelerinde %50 daha fazla vakit geçirdiklerini gördüler.


* Fab.com da, sitelerinde üyelerinin aldıkları aksiyonları Facebook’ta arkadaşlarıyla paylaşma imkanı sunuyor. Bu örnekte Andy’nin Fab’dan satın aldığı ürünü arkadaşlarıyla paylaştığını görüyoruz. Ayrıca Fab.com da Live Feed sayfasında diğer Fab kullanıcılarının hangi ürünleri satın aldığını, hangi ürünleri favorilerine eklediğini sizinle paylaşıyor ve diğer kullanıcılar sayesinde yeni ürünler keşfetmenize olanak tanıyor. Sonuç olarak Fab.com, tüm entegrasyonları sayesinde, Ocak ayından, Haziran ayına kadarki dönemde üye sayısını 1.8 milyondan 4.5 milyona çıkardı. Ayrıca Jason Goldberg, kendi blogundan yaptığı açıklamada, ABD özelinde, sosyal özellikleri kullanan kullanıcılarının toplamda diğer kullanıcılara göre iki kat daha fazla alışveriş yaptıklarını belirtti.


Mobil cihazlarımız, özellikle akıllı telefonlarımız artık hayatımızın bir parçası ve bu cihazlar üzerinden satın alma davranışları da giderek artıyor. Mobilde, masaüstünde yapabileceğiniz tüm entegrasyonları yapabilirsiniz. Fab.com’un ekran görüntüsünü gördüğünüz iPhone uygulamasında Login with Facebook ile uygulamaya giriş yapabilir, izinlerinizi verebilir ve Live Feed keyfini iPhone’unuzdan tecrübe edebilirsiniz. Özellikle de mobil cihazlarda üyelik formunu doldurmanın daha zor olduğunu düşünürsek, yapılacak bir Login with Facebook entegrasyonuyla birlikte kullanıcılara uygulamanızı çok kolay bir şekilde kullanma olanağı sağlayabilirsiniz. Open Graph entegrasyonu da tıpkı masaüstündeki gibi çalışarak sorunsuz bir şekilde kullanıcılarınızın aldıkları aksiyonları Facebook’ta arkadaşlarıyla paylaşma imkanı tanıyabilirsiniz.


Peki tüm bu aksiyonlar nasıl daha fazla ön plana çıkarılabilir? Cevaplarından birisi Open Graph Sponsorlu Haberler. Artık sizin sitenizde belirlediğiniz bu aksiyonları alan kullanıcıların arkadaşlarına bu aksiyonları tekrar gösterme fırsatına sahipsiniz. Bu örnekte Spotify’ın dinleme aksiyonu daha fazla ön plana çıkarılmış ve dinleyen kişinin arkadaşlarına masaüstü news feed üzerinden, mobil newsfeed üzerinden ve sağ taraftaki standart reklam alanı üzerinden tanıtımı daha çok yapılmış.


Fark ettiyseniz, tüm örneklerim yurtdışındandı. Maalesef Türkiye’de bu tarz detaylı entegrasyonlar yapan örnekler çok fazla değil (ancak giderek çoğalıyor). Siz de e-ticaret sitenizi daha sosyal yapmak, kullanıcılarınıza daha kolay üye olma imkanı ve diğer insanlarla, özellikle de arkadaşlarıyla birlikte alışveriş yapma imkanı tanımak istiyorsanız, şu dört adımı izleyebilirsiniz:

1) Üyelik sürecini Login with Facebook’la kolaylaştırın ve kullanıcılarınızın izinleriyle birlikte alacağınız bilgilerle onları çok daha yakından tanıyın.

2) Sitenizde sosyal bir ortam oluşturun, kullanıcılarınızın birbirleriyle ve arkadaşlarıyla etkileşim haline geçmesini sağlayın.

3) Müşterinizi analiz edin, neye ihtiyacı olduğunu, nelerden hoşlandığını öngörmeye çalışın ve bu ürünleri daha çok ön plana çıkarın.

4) Sonuçları kontrol edin ve optimizasyon yapın, daha iyi sonuçlar almak için sürekli yenilik yapmaya devam edin.

Tüm bu adımlar size daha fazla kullanıcı, daha fazla trafik, daha fazla sitede kalma zamanı ve en önemlisi daha fazla satış rakamları getirecektir.



Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Mert bey merhaba, öncelikle paylaşım için teşekkürler.

    appliancesonline.co.uk sitesindeki facebook uygulaması kendilerinin yazdığı bir uygulamamı yoksa piyasada bulabileceğimiz bir uygulamamı?

    Birde bize e-ticaret ile alakalı eticaret mag dışında nereleri takip etmemiz gerektiğini söylermisiniz acaba sakıncası yoksa? Türk ağırlıklı olarak lütfen.

    Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Fikrini söyle

*