18 Kasım 2018

eBay 17 Yıldan Sonra İlk Kez Logosunu Değiştirdi

17 sene önce bozuk bir lazer satışıyla hikayesi başlayan eBay’in logosu, açıldığından beri ilk defa değişime uğradı.

Daha sade, modern ve kalıcı bir deneyimi yansıtacağı düşünülen yeni eBay logosu Ekim ayının ortasında kullanılmaya başlayacak. Yapılan resmi açıklama ile 100 milyon aktif kullanıcı ve 25 milyon satıcı ile ne kadar büyük ve küresel ölçekte bir pazar yeri olduklarını vurgulayan şirketin yeni logosunda yıllardır akılda yer etmiş olan renkler aynen kullanılmış.

Şirketin 17 yıl sonra logosunu değiştirmesi kolay alınmış bir karar değil. Zaten renklerin aynı şekilde kullanılması ama günümüzün modası olan sadeliğin ve inceliğin uygulanması ve böylece eskiden tamamen vazgeçilmemesi de bu yüzden. Bunun yanında şirket tarafından neredeyse her yerde büyük olarak yazılması tercih edilen “b” harfi aynen eski halinde olduğu gibi küçük şekilde kullanılmış. Bu durum da bir noktada yeniliğin yanında muhafazakar tarafın göstergesi olabilir. Neticede başarılı ve oturmuş bir algıyı bir harf ile bile olsa değiştirmek cesaret isteyen bir adım olmalı.

Şirketin başkanı Devin Wenig’in imzası ile yayınlanan resmi logo açıklamasında aynı zamanda eBay’e dair birçok veri de paylaşılmış. Buna göre eBay’de günde 260 milyon arama ve 350 milyon listeleme yapılıyor. 100 milyondan fazla indirilen eBay mobil uygulamalarının yanı sıra ise Temmuz 2012 itibariyle bugüne kadar 10 milyarlık bir mobil alışveriş kaydedildiği belirtiliyor.

Microsoft’un ardından eBay’den de yeni sezona taze bir başlangıç gerçekleşti. Sizce başka hangi dev şirketin yeni bir logoya ihtiyacı olabilir?
Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. hakan der ki:

    25 milyon satıcı mı ?? yalanın önde gideni.. satıcılar hızla ebayden kaçıyor.. ebayde ürün satmanın şartları çok ağır… aktif satıcılar 5 milyonu bile bulmaz, araştırılmasını ve ebay balonunun gerçeğinin ortaya çıkmasını isterdim…

Fikrini söyle

*