18 Kasım 2018

eBay, 2012’nin 4. Çeyreğinde 4 Milyar Dolar Gelir Elde Etti

2012’nin 4. çeyrek rakamlarını paylaşan eBay, bu dönemde 3.99 milyar dolarlık gelir elde ettiğini ve hisse başına 0.70 dolar kazandırdığını açıkladı.

4. çeyrekte gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17.8 oranında artırarak 4 milyar dolara ulaşan eBay, 2012 yılının tamamına baktığımızda ise 2011 yılına göre yüzde 21’lik bir büyüme rakamıyla 14 milyar doları aştığını açıkladı. Rakamlar hakkında açıklama yapan eBay CEO’su John Donahoe, 2012 yılının kendileri için beklentilerinin üzerinde gerçekleşen kusursuz bir yıl olduğunu ifade etti. Mobil cihazların, ticaretin kurallarını yeniden yazmaya devam ettiğini belirten Donahoe, gelecekte de mobil ticaret ve ödeme sistemleri konusunda liderliklerini devam ettireceklerini ifade etti.

eBay’in mobil gelirlerini bir önceki yıla oranla iki kat artırarak 13 milyar dolarlık bir hacme ulaştığını ifade eden şirketin CEO’su, PayPal mobilin ise, bir önceki yılın rakamlarını üçe katlayarak 14 milyar dolara ulaştığını belirtti ve 2013 yılında bu rakamın 20 milyar doları göreceğini beklediklerini açıkladı. Özellikle eBay’in mobil uygulamasının kullanıcılar tarafından yoğun ilgi gördüğünü anladığımız çeyrek raporundaki bilgilere göre 2012 yılında eBay, mobil uygulamalar sayesinde 4 milyon yeni müşteri kazandı.

Küresel ödeme pazarında liderliğini koruyan PayPal‘ın aktif hesap sayısını yüzde 15 oranında artırıp, yaklaşık 123 milyon kayıtlı hesaba ulaşıldığı da raporda açıklanan bilgilerden. Şirket, özellikle son çeyrekte başarılı bir performans sergileyerek ayda 2 milyon yeni kullanıcıya erişti. Toplam ödeme hacminde ise yüzde 24 oranında bir artış yakalayan PayPal’ın, özellikle mobilde ciddi bir büyüme kaydettiği açıklanan veriler arasında. Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız, ABD genelindeki 23 perakendecinin 18.000 mağazasında kullanılabilecek olan bu uygulamayla beraber PayPal artık sadece online alışverişlerde değil, offline mağazalarda da tüketicilere hizmet verecek.

2012 yılının 3. çeyreğinde de oldukça başarılı bir performans sergilemiş olan eBay, bir önceki yılın 3. çeyreğine kıyasla bu sene ABD’de %16′lık bir büyümeyle satış rakamlarını 5,59 milyar dolardan 6,48 milyar dolara çıkarmış ve 3. çeyrekte sadece mobilden 800 bin yeni kullanıcı kazanmıştı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ebay’ın hala bu kadar yüksek büyüme oranlarına sahip olduğuna gerçekten de inanamıyorum. Böyle giderlerse artık günlük milyar dolar cirolar yapmaya başlayacaklar. Bu da online alışverişin yakında tüm finansal öğelere hükmedeceğinin bir göstergesi olarak gösterilebilir.

Fikrini söyle

*