20 Kasım 2018

eBay 2013’ün İkinci Çeyreğinde 18,3 Milyar Dolarlık Satış Yaptı

ebay
Kullanıcıların ve satıcıların site içindeki alışveriş deneyimlerini artırmak için yeni bir arama motoru geliştiren eBay, 2013’ün ikinci çeyrek rakamlarını açıkladı. eBay’in ABD’deki satışları 7,3 milyar dolara ulaşırken, küreseldeki satışlarıyla beraber bu rakam 18,3 milyar dolara ulaştı ve bu rakamlara araç satışlarının dahil edilmediği belirtiliyor.

2. çeyrekte geçen yıla oranla %16’lık bir büyüme yakalan şirketin satışlarını artıran faktörlerin başında mobil ticaret, araç yedek parçalarına ve ev-bahçe dekorasyon ürünlerine olan ilgilinin artması geliyor. Şirketin ABD dışındaki satış hacmi %11 artarak 11 milyar dolar seviyelerine ulaştı. Şirketin toplam satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %13 oranında artış gösterdi.

Sabit fiyatlı ürünlerin satışı genel satışların %69’unu oluştururken, yıllık büyüme oranı ele alındığında bu ürünlerin satışlarında %17’lik bir artış olduğu görülüyor.

Açık artırma devinin net cirosu 2012’nin ikinci çeyreğine göre %10 artış göstererek 2 milyar dolara ulaştı. Geçtiğimiz yıl eBay üzerinden satış yapan, satın alan veya açık artırmaya katılan kullanıcıların toplam sayısı ise 119,7 milyona ulaştı. Bir önceki yıl 104,8 milyon olan bu rakam %14’lük bir artış göstermiş oldu.

PayPal’ın cirosu da bir önceki yılın aynı dönemine oranla %20 oranında artış gösterdi ve 1,6 milyar dolar oldu. PayPal’ın işlem hacmi ise %24 artarak 43 milyar dolara ulaştı.

eBay CEO’su John Donahoe, Avrupa ve Kore’deki ekonomik sıkıntıların 2013’ün ikinci yarısında kendilerini de etkilediğini; ancak mobile yaptıkları yatırımlarla milyonlarca kullanıcıya ulaşarak bu süreçte büyümeye devam edeceklerini dile getirdi. 2013’ün ilk çeyreğinde eBay mobilden 2,8 milyon yeni üye kazanmıştı ve 2012’de şirket, mobilden 13 milyar doların üzerinde satış gerçekleştirmişti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. nastya der ki:

    bu tarz haberleri aslında reklam olsun diye yapıyorsunuz değil mi ? ebay den şikayetçi olan veya ayrılan veya binlerce satış gerçekleştirmesine rağmen sebepsiz yere aboneliği ansızın iptal edilen kullanıcılarla ilgili de bir yazı yazabilir misiniz ? satış komisyonları yada alıcıyı mağdur eden uygulamalar hakkında belki ? ebay de işler bu yazıdaki gibi gitmiyor aslında, biraz google da arama yaparak ciddi kaynaklar bulabilirsiniz

    • Batuhan Apaydın der ki:

      Merhaba, deneyimlerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz. Birçok insan merak ediyordur, aydınlatıcı olacaktır.

Fikrini söyle

*