18 Kasım 2018

eBay, Bitcoin Konusunda Hükumetlerle Aynı Görüşte Değil

ebay bitcoin
2013’ün son aylarında 1000 doların üzerindeki değeriyle bir anda gündeme oturan Bitcoin, hükumetlerin de dikkatini çekmişti. Fransa ve Çin Merkez Bankaları Bitcoin’i tanımadıklarını duyurmuşlardı ve Türkiye’de BDDK’dan Bitcoin’e yönelik endişeli bir basın açıklaması gelmişti.

Bu gelişmeler süre gelirken, eBay’den farklı bir yaklaşım geldi. PayPal Genel Müdürü David Marcus geçtiğimiz günlerde attığı tweet ile Bitcoin’e inandıklarını belirtmişti.

 

Bu gelişmelerin ardından eBay İngiltere’nin yaptığı açıklamaya göre, kullanıcılar, eBay tarafından belirlenen reklam bölümünün altında sanal para birimlerini 10 Şubat’tan itibaren satabilecekler. Bu gelişme hem eBay hem de PayPal için oldukça önemli; çünkü bu gelişmenin ardından şirket Bitcoin ve sanal para birimlerine yönelik ürünleri sitelerinde kullanmaya başlayabilir.

eBay İngiltere kullanıcıları “Sanal Para Birimi” (Virtual Currencey) kategorisi altında Bitcoin ve diğer sanal para birimlerini satabilecekler; ancak bu para birimleri açık artırma ya da Buy-it-Now seçenekleriyle listelenemeyecek. Şirket, kullanıcılardan 10 Şubat 2014 tarihine kadar bu ürünleri satışa çıkarmamalarını talep ediyor ve ilerleyen zamanlarda sorun yaşanmaması için bu ürünleri listelemeden önce eBay’in yardım sayfalarından destek almalarını öneriyor.

Sanal para birimi kullanan veya ilgisi olan kullanıcılar için eBay’in bu hizmeti oldukça ses getirebilir; ancak Finlandiya Merkez Bankası’nın da Bitcoin’i tanımadığını açıklaması ve kısa bir süre önce Norveç’in de benzer bir açıklamada bulunması nedeniyle bu para birimlerini nasıl bir geleceğin beklediği hakkında tahminde bulunmak zorlaşıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*