18 Aralık 2018

Ebay Bünyesinde Satılan Sahte Ürünlerden Sorumlu Tutulacak

Avrupa Birliği mahkemelerinden açıklanan bilgiye göre, Ebay bünyesinde satış yapan kullanıcıların sattıkları sahte mallardan sorumlu tutulabilecek.

Ebay’in bünyesinde sahte ya da markalar tarafından satış için üretilmemiş mallar satılmasında aktif rol oynadığı belirlendiği takdirde, firma marka hak ihlallerinden sorumlu tutulacak.

Avrupa Birliği, Ebay’in aynı zamanda bünyesinde satılan ürünlerin yasallığı konusunda denetleme yapmasını da zorunlu hale getirebilecek.

L’Oreal tarafından Ebay üzerinde satış için yapılmayan tester ve örnek ürünlerin satılması üzerine açılan davada, Ebay hem bu malların satışına izin vermekten hem de sahte ürünlerin de sitesinde satılmasını engelleyememekten dolayı eleştirildi.

EU mahkemeleri, Avrupa Birliği ülkelerinde olmasa dahi, AB bölgesinde satılmak istenilen sahte ya da satış için üretilmemiş malların sorumluluğunun Ebay’e ait olduğunu belirtti.

Yani Ebay bundan sonra Avrupa Birliği’ne satış yapan bütün kullanıcılarının ürünlerinin Avrupa Birliği standartlarında olup olmadığını denetlemekle yükümlü tutulacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*