16 Kasım 2018

eBay, Büyü ve Sihire Savaş Açtı

İnternetten alışveriş yaparak; gıda, tekstil, konaklama gibi genel ihtiyaçlarımızı rahatlıkla karşılayabiliyoruz. Ancak internet, diğer birçok mecranın aksine satış konusunda kendi uzun kuyruğuna da “long tail” sahip. Yani, online satış kanallarında iyi-kötü her niş ürün için illa ki bir alıcı bulunabiliyor. İnternetten büyü ve sihir malzemeleri satışı da bir şekilde kendi talebini yaratmış durumda. Özellikle Amerika’da oldukça ilgi gören büyü ve sihir malzemelerini kim neden alır bilemeyiz; ancak dev online perakende mağazası Ebay, bu ürünlerin kendi mecrasından satışına karşı savaş açmaya hazırlanıyor.

eBay, tıpkı önceden Etsy‘nin de yaptığı gibi büyü, sihir, tılsım gibi ezoterik ve rahatsız edici ürünlerin satışını yasaklama kararı aldı. Sonbahar için yayınladığı satıcı güncellemesinde eBay, 30 Ağustos’tan itibaren tüm sihirli iksir, büyü ve tılsımların satışını yasaklayacağını duyurdu. Kullanıcılardan gelen yoğun tepki üzerine bu kararı aldıklarını belirten site, ayrıca psişik büyü kitaplarının da satışını durduracak.

Bu karar en çok Amerika’daki “Zindanlar ve Ejderhalar” gibi fantastik oyun tutkunlarını rahatsız edecek gibi görünüyor. Mashable, eBay’in bu radikal kararını esprili bir dille okuyucularına duyururken; “Bir sonraki maceranızda kullanmak üzere iksirleriniz bittiyse şanısınıza küsün, Ebay artık büyü ve iksir satmıyor” gibi alaycı ifadeler kullandı.

Firmanın satışını yasaklayacağını duyuruduğu ürünlerden bazıları şu şekilde; büyülü dualar, lanetlenmiş objeler, sihirler, şifa seansları, kutsanma hizmetleri, hokkabazlık ürünleri, nazar ve uğur objeleri.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*