14 Kasım 2018

eBay CEO’su John Donahoe’dan Alışverişin Geleceğine Dair Öngörüler

John-DonahoeeBay CEO’su John Donahoe, alışveriş kavramının yakın gelecekte ne boyutlara taşınacağı hakkında görüşlerini aktardı. Bu alanda önümüzdeki birkaç yıl içerisinde radikal değişiklikler olacağının altını çizen eBay CEO’su, online ödeme sistemi PayPal‘ın ise bu dönüşümde ciddi katkıları olacağını ifade etti.

Gün geçtikçe kullanıcı sayısı ve kullanım alanı genişleyen mobil cihazlar sayesinde, mağaza içinde daha kişiselleştirilmiş hizmetler sunulacağını söyleyen John Donahoe, bugün sıklıkla kullandığımız cüzdanların anlamını yitireceğinin de altını çizdi. Bu değişimin bir gecede gerçekleşmeyeceğini fakat mobil cihazlarda kullanılan dijital cüzdanların, geleneksel ödeme modellerinin yerini alacağını vurgulayan eBay CEO’su, bu yöntemlerin daha güvenli ve hızlı olduğunu belirtti: “Ödeme sistemleri için vizyonumuz fiziksel cüzdandan her şeyi Cloud’a aktarmak: Kredi kartları, nakit, banka kartları, sadakat kartları, vb. Sonrasında ise güvenli bir şekilde herhangi bir internet bağlantılı aygıttan bu hesaplara erişim sağlamak mümkün olacak. ”

Donahoe: “Mobilin, tüketici alışkanlıklarındaki kaçınılmaz bir dönüm noktası olduğunu anlamış bulunuyoruz ve bunu, sonuçları olumlu ya da olumsuz olsa da destekliyoruz. Bugün ise eBay’n mobil uygulaması toplamda 100 milyon kere indirildi ve mobilden 10 milyar dolarlık ticaret hacmi yaratıldı. Bu inanılmaz rakamlar her geçen gün artmaya devam ediyor.”

John Donahoe

Mobilin önemi her geçen gün artıyor

Hem eBay’e, hem de PayPal’a bakıldığında mobil platformlarda herkesten önce yer almanın meyvelerini topladıklarını ifade eden CEO, eBay’in 2008 yılından beri App Store’da olduğunu hatırlattı. eBay’in mobil gelirlerdeki baş döndürücü artışın toplam gelirin yüzde 15 ile 20’sine ulaştığını belirten Donahoe, bu büyümenin önümüzdeki 3 yıl boyunca hız kesmeden devam edeceğinin altını çizdi. Bu büyümenin şirketin tüm operasyonel yapısını değiştirdiğini ve mobil cihazların tüketicilerin kontrol mekanizmalarının merkezine yerleştiğini söyleyen John Donahoe, geçtiğimiz yıl ABD’deki perakende işlemlerinin yarısının online olarak gerçekleştirildiğini, mobil cihazlar sayesinde ise; herhangi bir zamanda herhangi bir yerde kullanıcıların alışveriş yapmalarının mümkün olduğunu ifade etti:“Online ve offline arasındaki farklar belirsizleşiyor.”

İlgili Haber: eBay’in 14 Dolarlık Bozuk Bir Lazer Satarak Başlayan Tarihi

eBay, küçük ölçekli perakendecileri sektörün devlerine karşı koruyor

eBay’de bu süre zarfında başka önemli değişiklikler de meydana geldi. Birkaç yıl önce şirketteki satışların üçte ikisi genellikle açık artırma ile satılan ikinci el ürünlerden kaynaklanıyorken; şimdilerde ise satışların üçte ikisi genellikle yeni perakendecilerin sattığı sabit fiyatlı ürünlerden oluşuyor. Bu değişiklik karşısında eBay sahip olduğu ruhu kaybediyor diyenler de oldu, ancak bu durum aslında birçok küçük ve orta ölçekli işletmeyi, sektörü domine eden dev perakendecilere karşı koruyor.

Artık “kazanan hepsini alır” demiyoruz. Yeni motto: “kazanmak için her şeyini ver”

Satış şekillerinin bu yönde değişmesi ile beraber, birçok perakendeci eBay’in şemsiyesi altına girmeyi kabul etti. “Aslında bakarsanız bu girişimlerin büyük bir çoğunluğu eBay ile ortak çalışıyor.” diyen Donahoe, çünkü kendilerinin bu firmaların rakibi olmadıklarını, Amazon‘un aksine eBay’in fiziksel stok barındırmadığını belirtiyor. PayPal ile de bu tarz girişimlere, alışveriş deneyimlerini kişiselleştirme ve yerelleştirme imkanı verdiklerini ekleyen eBay CEO’su, kendilerinin her zaman küçük ve orta ölçekli firmaların yanında olduklarını ifade etti.

İlgili Haber: Kıvanç Onan: Türkiye’de 1,6 Milyondan Fazla PayPal Kullanıcısı Var

Mobil ve bulut teknolojisinin gelişmesiyle beraber, ticaretin tahmin edilemez boyutlarda değişeceğini vurgulayan Donahoe, yakın zaman içersinde; “yerel-küresel”, “online-offline” veya “büyük-küçük” diye ayrımların kalmayacağını, bu kavramların bir bütün içerisinde ele alınacağını iddia etti: “Teknoloji, pozitif bir alışveriş ekosistemi için tüm imkanları sunuyor. Teknoloji ayrıca tüketicilere de maksimum seçenek sunuyor. Artık “kazanan hepsini alır” demiyoruz. Yeni motto: “kazanmak için her şeyini ver”.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. kerem der ki:

    ebay de ürün satacağınıza, ürünü bedava verin, emin olun daha çok kar edersiniz…

Fikrini söyle

*