14 Kasım 2018

eBay’in Çin Rüyası Yeniden mi Başlıyor, Geçmişte Neler Yaşandı?

eBay’in yıllar önce başlayan Çin macerasının, bu ülkedeki internet sektörünün kaderini değiştirecek zincirleme olaylara sebep olduğunu biliyor muydunuz?

Hiçbir kar amacı gütmeden, sadece eBay’e ciddi bir rakip olması amacıyla Alibaba.com tarafında kurulan Taobao, şu anda Çin internet pazar payının yüzde 70′ine sahip durumda bulunuyor. eBay ise başarısızlıkla sonuçlanan Çin macerasına bu sefer güçlü bir yerli partnerle yeniden atılmaya hazırlanıyor.

1.300 milyara ulaşan nüfusu ve toplam 121 milyar dolarlık e-ticaret hacmiyle dünyanın en büyük internet pazarı olan Çin, sahip olduğu devasa potansiyel sayesinde ABD’li şirketlerin de iştahını kabartıyor. eBay gibi e-ticaret siteleri de Çin internet pazarında kendine yer edinebilmek için uzun yıllardır yoğun bir çaba sarf ediyor aslına bakarsanız. İlk olarak 2004 yılında ülkeye adımını atan, ancak Alibaba.com‘un bir girişimi olan Taobao‘nun sergilediği çetin rekabet koşulları sebebiyle sektörde tutunamayan eBay, şansını yeniden denemeye hazırlanıyor.

Lüks perakende ürünlerine odaklanan Çinli Xiu.com ortaklığı ile pazara girmeye hazırlanan eBay’in bu işbirliğinin Çarşamba günü Shenzen’de yapılacak bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulacağı belirtildi.

2004 yılında büyük ümitlerle ve Çin pazarını domine etme amacıyla ülkeye adımını atan eBay’in, o sıralar e-ticaret alanında ülkede herhangi bir rakibi bulunmuyordu. Ancak Çinli işletmelerin kendilerini sektöre tanıtmalarına ve müşteri bulmalarına olanak tanıyan Alibaba.com, yaklaşmakta olan eBay tehdidini oldukça ciddiye aldı ve ileride kendi işine engel olabileceği düşüncesiyle hemen bir aksiyon planına girişti.

“eBay okyanustaki köpek balığı ise, Alibaba da Yangtze Nehri’ndeki timsahtır”

Herhangi bir kar etme amacı gütmeden, sırf eBay’in önüne ciddi bir rakip çıkarma amacıyla Taobao’yu kurma kararı alan Alibaba  bu şekilde, iş network’ü anlamında ülkedeki tek otorite olabilecek ve küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri eBay’e kaptırmayacaktı. Çinli müşteri kitlesini, doğal olarak eBay’den daha iyi analiz edebilen Alibaba, yürüttüğü agresif reklam ve pazarlama stratejisi sayesinde eBay’e ağır bir mağlubiyet yaşattı ve ülkedeki operasyonlarına son vermesine neden oldu. Hatta Alibaba.com’un süper star kıvamındaki CEO’su bir konuşmasında durumu şu sözlerle açıklama yoluna bile gitti: “eBay okyanustaki köpek balığı ise, Alibaba da Yangtze Nehri’ndeki timsahtır”. Bu söz aslında birçok şeyi açıklıyor.

Yalnızca birkaç yıl süren Çin macerasına yeniden başlama kararı alan eBay, bu büyük pazara daha fazla kayıtsız kalamazdı. Üstelik, 2015 yılına kadar toplam internet kullanıcı sayısı 600 milyona, online alışveriş yapan tüketicilerin sayısı ise 300 milyona ulaşacak olan Çin, ABD’yi de geride bırakarak, dünyanın en büyük e-ticaret pazarına sahip olacak. Bakalım eBay, bu sefer Çin’de nasıl bir strateji izleyecek? Bu sorunun cevabını Alibaba.com’un kurt CEO’su Jack Ma da en az bizim kadar merak ediyordur herhalde.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*