16 Aralık 2018

eBay Dağıtım Merkezi Kurarak Amazon’a Rakip mi Olacak?

The Wall Street Journal‘da yayınlanan bir habere göre eBay 2011 sonuna kadar bir dağıtım merkezi kurarak Amazon yapısına benzer bir yapı oluşturmayı planlıyor.

Yani eBay bundan sonra bünyesinde satış yapan mağazalara depolama ve stok yönetimi hizmetleri de sunacak. eBay’in depo hizmetini kendisinin mi sunacağı yoksa outsource mu edeceği ise henüz bilinmiyor.

eBay konuşmacısı Johnna Hoff, yeni dağıtım sistemi hizmeti ile hem satış hem de satın alma deneyimlerini geliştirmeyi planladıklarını belirtiyor. Dağıtım merkezinin bir diğer amacının ise özellikle Çin üzerinden satış yapan markaların 18 günlük teslimat sürelerini kısaltmak olduğunu belirten Hoff, yeni sistem ile bu sürenin yarı yarıya azaltılmasını planladıklarını ekliyor.

Asıl iş modelinde stok yönetimi bulunmayan, web sitesi üzerinden satış yapan kişi ya da şahısların satılan ürünleri kendi stoklarından müşterilerine yollamaları yöntemi ile çalışan eBay, Amazon tarafından sunulan ve markalar için daha avantajlı görünen sistemi uygulayarak, satış yapmak için Amazon’u tercih eden mağazaları da bünyesine çekmeyi planlıyor.

Amazon tarafından uygulanan bu dağıtım merkezi sisteminde, Amazon.com web sitesi üzerinden satış yapan şahıs ya da mağazaların stok bulundurmalarına gerek kalmıyor. Stoklarını Amazon’a ileten satışçılar, Amazon tarafından belirlenen belli bir oranı satışları üzerinden Amazon’a ödüyorlar.

eBay, tedarik zinciri hizmeti sayesinde, sitesi üzerinden satış yapan markalara siparişten siparişe değil, stok durumuna göre ürün talebi yapan Amazon sisteminin online satış yapan markalar için kolaylığını farketmiş gibi görünüyor.

Fakat bu arada 1990’larda Amazon’un eBay’in açık arttırma sistemini deneyip başarısız olduğunu hatırlamakta da fayda var.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Sektörün gelişmesi açısından iyi olacak.

Fikrini söyle

*