17 Kasım 2018

Ebay Günlük Fırsat Sitesini Asya’da Test Ediyor

Büyük internet şirketlerinin gerek rekabet koşulları gerekse markalarının zarar görmemesi adına yeni ve riskli buldukları ürünleri ABD gibi önemli pazarları dışında, belirledikleri bölgelerde test ettikleri bilinen bir gerçek. eBay de bu tekniği sene başından beri uygulayanlardan.

eBay, online alışverişin yeni trendi günlük fırsat (grup satınalma) projesini sene başından beri Asya’da test ediyor. Kuponan adı ile yayına giren günlük fırsat sitesi, Filipinler ve Hindistan’da aktif olarak yayında. eBay’in aynı zamanda Malezya kökenli kuponan.com.my sitesini aldığı da belirtiliyor.

eBay yetkilisi Johnna Hoff, eBay’in grup satın alma projesini diğer ülkelerde de yaygınlaştırıp yaygınlaştırmayacağı konusunda henüz bir bilgi veremeyeceklerini açıkladı.

eBay Günlük Fırsat Sitesi

eBay’in grup satın alma sistemi ise şöyle işliyor; öncelikle günün fırsatı olarak belirlenen ürünleri almak isteyen kullanıcılar belirli bir kapora ödüyorlar. 3 gün süre ile yayında kalan fırsat belli bir alıcı sayısına ulaştıktan sonra satın alıma uygun hale geliyor ve tüm tutar kullanıcı hesabından çekiliyor. Fırsatı satın almak isteyen yeterli sayıda üye olmadığı takdirde de fırsat iptal oluyor.

eBay Kuponan sisteminin iş yerlerine hızlı nakit akışı sağladığını, aynı zamanda kısa sürede çok fazla kişiye ulaşarak etkili bir reklam olarak da işlev gördüğünü belirtiyor.

Günlük fırsat sitelerinin birçoğu grup satın alma hizmetini yaygınlaştırabilmek için uğraşıyor. Facebook Deals da Nisan ayında grup fırsatlarını ABD’de Atlanta, Austin, Dallas, San Diego ve San Francisco şehirlerinde hizmete sokmuştu.

ABD’de fırsat sitelerinin ilki ve en büyüğü olan Groupon‘ın ardından pazar payı olarak LivingSocial ikinci sırada geliyor.

eBay’in Asya’da test etmeye başladığı günlük grup fırsat iş modelini ABD ve diğer büyük pazarlarda uygulamaya koyup koymayacağını zaman gösterecek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*