17 Kasım 2018

eBay, Mobil Ticarete Yatırım Yapmaya Devam Ediyor

iPhone ve iPad uygulamasına bu hafta başında eklediği bir takım yeni özelliklerle eBay kullanıcılara PC’leri üzerinden yapabildikleri ayarları, artık mobil cihazlar üzerinden de yapabilme imkanı sağlıyor.

Bu yeni uygulamayla beraber kullanıcılar mobil cihazları üzerinden bir ürün listesi oluşturabilecekler ve dilerlerse bu listenin detaylarını daha sonra PC’leri üzerinden düzenleyip, işlemlerini tamamlayabilecekler ya da bunun tam tersini de yapabilecekler. Böylelikle tüketiciler telefonları üzerinden ürünlerin resimlerini çekip, diledikleri gibi düzenleyerek (edit seçeneği ile) ürünlerini bu cihazlar üzerinden listelere ekleyebilecekler. Sonrasında da PC’leri üzerinden ürünün detay bilgilerini belirletebilecekler. Kısaca mobil cihazlarla masaüstü bilgisayarlar sürekli birbiriyle senkronize bir şekilde çalışabilecek.

Bunun yanında eBay kullanıcılara ürün listemeyi hızlandırmak için yeni bir kategorilendirme, fiyatlandırma ve kargolama rehberi sunuyor. Tüketiciler bir ürünü listelerken bir kelime girdiklerinde ya da eğer varsa ürünün barkodunu okuttuklarında bu rehber, onlara ürünle ilgili benzer isimleri ve detayları sunacak ve kullanıcılar kendilerine uygun olan içeriği oradan seçebilecekler. Ancak fotoğraf editleme özelliğinin şu an sadece iPhone’da olduğunu da belirtmek gerekiyor.

eBay’in getirdiği diğer yenilikler arasında, tek ekranda ürün yorumları görülebilecek ve yine aynı ekran üzerinde satın alma yapılabilecek. Uygulamayı ilk kez kullananlar için de PayPal ile ödeme yerine doğrudan kredi kartıyla satın alma seçeneği de sunuluyor. Böylece PayPal üyeliği olmayan kullanıcılar kredi kartlarıyla alışveriş yapabilecekler.

Mobil ticarete oldukça önem veren şirketin şu an mobil uygulaması üzerinde haftada ortalama 2,4 milyon yeni ürün listelere ekleniyor. 2012’in ilk 3 çeyreğinde mobil üzerinden eBay’e gelen yeni üye sayısı 1,8 milyon. Bununla beraber eBay’in 3. çeyrek raporunda 2012 sonunda mobil üzerinden toplam 10 milyar dolarlık bir satış yapması bekleniyordu. Bu verileri ele aldığımızda e-ticaret devi eBay’in neden mobile bu kadar ağırlık verdiğinin cevabı kendiliğinden ortaya çıkıyor aslında.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*