14 Kasım 2018

Ebay ve PayPal Dijital Cüzdan Nedeniyle Google’ı Dava Ediyor

Ebay ve Paypal, Google‘ı mobil cüzdan hizmetini oluşturmak için kendilerinden ticari sırları çalmakla suçluyor. Google Dijital Cüzdan hizmetini perşembe günü hizmete sokmuştu.

Google’a dava açan Ebay ve Ebay’in ödeme sistemi PayPal, Google bünyesinde çalışmaya başlayan eski personelleri Stephanie Tilenius ve Osama Bedier’i de Google’a mobil ödemelerle ilgili bilgi paylaşımı yapmak ve Ebay’e olan sorumluluklarını yerine getirmemekle suçluyor.

Tilenius, geçen sene Google’da işe başlamadan önce Ebay Kuzey Amerika Kıdemli Başkan Yardımcısı görevini yürütmekteydi. Stephanie Tilenius şimdi ise Google’da Ticaret ve Ödemeler Başkanı olarak görev yapıyor.

Bedier PayPal Mobil ve Yeni Girişimler Başkanı olarak görev yaparken, benzer bir görev için Google’a transfer olmuştu.

Dava bildirisine göre Bedier, PayPal’den ayrılmadan sadece birkaç gün önce PayPal mobil ödeme ve satış noktası stratejilerini iş bilgisayarından kendi özel bilgisayarına transfer etti. Davacılar, Tilenius’u Googlela çalışmaya başladıktan sonra Ebay çalışanı Bedier’i Google’a transfer ederek Ebayle olan iş anlaşmasını bozmakla suçluyorlar.

Dava nedenleri içerisinde, 2008 ve 2011 yılları arasında Google ve Paypal’in, Google Android telefonu üzerinden yapılacak mobil ödemelerde PayPal’in ödeme aracı olarak kullanılması üzerine görüşmeler yaptığı, bu dönem içerisinde PayPal’in mobil ödeme konusunda Google’a teknik bilgiler ve eğitimler sağladığı belirtiliyor.

Bu dönemde Bedier Google ile olan görüşmeleri yürüten PayPal yöneticisi idi. Şirketlerin anlaşmayı noktalayacakları sırada Bedier’in PayPal’i bilgilendirmeden Googlela yeni işi ile ilgili görüşmeler yaptığı da belirtilirken, Bedier’in bu tavrının PayPal ile yaptığı iş anlaşmasına uygun olmadığı iletiliyor.

Google basın sözcüsünün Techcrunch’a yaptığı kısa açıklamada “Silikon Vadisi’nin bireylerin bilgileri ve uzmanlıklarını daha iyi iş imkanlarında kullanılabilme imkanı üzerine kurulduğu ve bunun Kaliforniya kanunları tarafından da kabul edildiği, aynı zamanda Google’ın ticari sırlar konusunda çok hassas olduğu ve hakkını mahkemede savunacağı” belirtildi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*