13 Kasım 2018

eBay, PayPal’ın Ayrılması Konusunda Hissedarlarla Anlaşmazlık İçinde

ebay paypalın ayrılması
eBay ve PayPal’ın ayrılması gerektiğine yönelik tartışmalar bir süredir devam ediyordu ve geçtiğimiz Ocak ayında eBay CEO’su John Donahoe konuyla ilgili yaptığı açıklamayla eBay ile PayPal’ın ayrılmasının söz konusu olmadığını dile getirmişti.

Ancak Donahoe’nun bu kararı hissedarlarla şirketin yönetim kurulu arasında tartışmalara yol açtı. Şirket hisselerinin yüzde 2,15’lik bir bölümüne sahip olan Carl Icahn, eBay’in yıllık toplantısı öncesinde şirket yönetimine PayPal’ın ayrılması gerektiğine yönelik bir açık mektup yolladı.

Mektubun detaylarında Icahn, John Donahoe’nin affedilmez yeteneksizliğinin şirket hissedarlarına 4 milyar dolarlık bir kayba neden olduğunu söylüyor.

eBay’in yıllık toplantı öncesinde hissedarlara Icahn’ın PayPal’ın ayrılması gerektiğine yönelik taleplerini dikkate almamalarını belirten bir açıklama yolladığı da belirtiliyor. Bu açıklamada eBay, PayPal’ı ayırma konusu üzerinde düşündüklerini ve PayPal’ı farklı bir şirkete ayırmanın şirketin ve hissedarların menfaatine olmayacağını karar verdiklerini hisse sahipleriyle paylaştı.

PayPal’ın ayrılmasının yeni bir konu olmadığını da hissedarlarla paylaşan eBay yönetimi, bu konu üzerinde yaptıkları değerlendirmelerde PayPal ve eBay’in aynı çatı altında olmasının şirketin menfaatlerine uygun olacağını bu nedenle de Icahn’ın teklifini kabul etmemeleri gerektiğini hissedarlara iletti.

eBay’in yıllık toplantısında PayPal’ın ayrılmasına yönelik nasıl bir karar çıkacağını da ilerleyen günlerde göreceğiz. Detaylar geldikçe sizlerle paylaşıyor olacağız.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*