16 Kasım 2018

eBay, Pinterest’i Andıran Yeni Tasarımını Hayata Geçirdi

eBay LogoeBay köklü değişikliklere devam ediyor. 17 yıllık logosunu değiştirmesinin ardından geçtiğimiz Ekim ayında yeni bir tasarımla yoluna devam edeceğini açıklayan eBay, bu tasarımı Amerika’da yaşayan kullanıcıları için hayata geçirdi. Bu konuyla ilgili daha önceki yazımızda Pinterest’i anımsattığını belirttiğimiz yeni tasarımın aldığı geri dönüşler merak konusu olmaya başladı bile.

Yeni tasarımın getirdiği özellikleri inceleyecek olursak; kendinize ait bir sayfa açıp son trendleri ve markaları favorilerinize ekleyebiliyorsunuz. Diğer kullanıcıların yaptığı alışverişleri, önerileri görebiliyorsunuz. Siteye her girdiğinizde yeni bir ürünle tanışabiliyor, farklı çeşitlerini bir arada bulabiliyorsunuz. Bu özellikler sayesinde alışveriş deneyiminin daha da kişiselleşeceğini söylemek mümkün. eBay Başkanı Devin Wenig de yeni tasarım hakkında sitede yer alan yazısında amaçlarının bu olduğunu açıklıyor.

eBay’in Pinterest‘e benzemesi, sosyal alışveriş deneyimini güçlendirecektir şüphesiz. Ancak yeni özellikleriyle sosyal bir ağ kabuğuna bürünen şirketin, karşılaşması muhtemel handikapları yok değil. Yeni tasarımla gelen radikal değişiklerden biri de eBay artık herhangi bir ürünün açık arttırmasına teklifte bulunan kişilerin ve satıcının kim olduğunu öğrenme ve takip edebilme imkanı sunuyor. Her ne kadar daha çok seçenek ve bilgiyi beraberinde getirecekmiş gibi dursa da odak noktasını ürünlerden kullanıcılara taşıyan bu durum, sadece yeni bir arayüz değil, konumlandırma değişikliği de doğurabilir. Ayrıca belirli kullanıcıların etrafında dönen ürünlere olan ilgi, tasarımla birlikte gelen siteye her girildiğinde yeni bir ürünle tanışma özelliğiyle de ikilem oluşturabilir.

eBay’in yeni yüzünün şirkete getireceği avantaj ve dezavantaj denklemi için kesin bir şey söylemek henüz mümkün değil. Fakat şirketin alışveriş deneyimini kişiselleştirme amacıyla çıktığı bu yolda istediği noktaya gelmesi, sosyal ağları e-ticarete yakınlaştırmakla birlikte online alışveriş alışkanlıklarını kalıcı olarak değiştirme ihtimalini ortaya koyuyor.

eBay kullanıcı önerileriSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*