14 Kasım 2018

eBay Siparişleri Gün İçerisinde Teslim Etmeye Başlıyor

eBay bugün, San Francisco’daki kullanıcıları için “eBay Now” adında yeni bir uygulama piyasaya çıkardı. Bu uygulamayla kullanıcıların satın aldıkları ürün aynı gün içinde kargolanabilecek. Bir iOS uygulaması olan eBay Now’ın Beta sürümü ile kullanıcılar 5 dolar ödeyerek aynı gün içerisinde kargo hizmetinden yararlanabiliyorlar. Şu an özel bir kampaya ile uygulamanın beta sürümüne herkes üye olabiliyor ve kabul edilen üyelere, yakın bir zaman içinde bu uygulamanın indirme linki gönderilmesi planlanıyor.

TaskRabbit ve Uber gibi yerel girişimler kullanıcılara bu memnuniyeti zaten vermekteydiler ve şimdi teknoloji devi eBay de bu hizmeti kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor. Bu uygulama 25 doların üzerindeki alışverişler için kullanılabilecek; ancak beta sürümü kullanıcıları eBay Now’dan yaptıkları ilk alışverişe 10 dolarlık bir harcama yapabilecek ve 5 dolar tutarındaki ilk 3 kargo ücreti kullanıcılardan alınmayacak.

Alınan yeni bilgilere göre, kullanıcılar eBay‘in San Francisco sakinlerine (Pazartesi – Cumartesi saat 9-21, Pazar saat 9-18) hizmet veren Milo platformundan alışveriş yaptıklarında, aldıkları ürün bir saat içerisinde kapılarına ulaşmış olacak. Tabi sipariş verilirken, mağazanın sipariş verilmeden en az yarım saat önce mesaiye başlamış olmasına dikkat etmek gerekiyor. Bu uygulamanın geçerli olduğu mağazalardan bazıları ise, Macy’s, Toys’R’us, Target ve Best Buy. eBay tarafından davet edilen kullanıcılar, genel üyelikler başlamadan önce, ayrıcalıklı olarak bu hizmetten yararlanabilecek.

eBay bu uygulaması ile Amazon ile kafa kafaya gelecek diyebiliriz. Amazon Prime kullanıcıları yılda 79 dolar ödeyerek iki gün içerisinde ücretsiz kargo teslimatı alabiliyor ve 39 dolar ödeyerek de ertesi gün ücretsiz kargo teslimatı uygulamasından yararlanabiliyorlar. Fakat, Amazon’un CFO’su Tom Szkutak ikinci çeyrek raporlarında yaptığı açıklamada, aynı gün içerisinde geniş ölçekli bir kargo teslimatı yapmalarının ekonomik olarak mümkün olmadığını söylüyor.

Aynı gün içinde teslimat hem Amazon, hem de eBay için oldukça pahalı. Bu uygulamanın güvenilirliği ve etkinliği başarısız olursa bunu yapan şirket için büyük bir zaman ve itibar kaybı olacak. Tom Szkutak, şehirden uzak kesimlerde yapılamayacak olsa da, büyük şehirlerde aynı gün içinde teslimat uygulamasının yapılabileceğine dair de açık kapı bıraktı.

eBay’in bu hizmeti, kullanıcıları daha çok alışveriş yapmaya yönlendirebilir. Kullanıcılar en çok kargo beklerken geçen sürenin uzunluğundan yakınıyor. Günlerce beklemeden, alınan her ürünün birkaç saat içinde kullanıcının kapısında olması, online alışveriş sektörünün daha da gelişmesini sağlayacak. Kargo aynı gün içinde kullanıcıya ulaşacağı için, kullanıcının o gün içerisinde başka bir alışveriş daha yapması mümkün olabilecek. Kişi hiç evinden çıkmasa bile bu uygulamayla her türlü ihtiyacını kısa bir süre içinde karşılamış olacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*