18 Kasım 2018

eBay: “Tüketicilerin Yüzde 30’u Markaları Umursamıyor”

eBay’in reklam araştırma sonuçlarına göre, tüketicilerin %33’ü alışveriş yaparken öncelikle fiyata, ürün özelliklerine ve işlevselliğe dikkat ediyorlar. Bu kesim için ürünün markasının önemi son sırada. Aldıkları ürünün markasına dikkat eden veya belli bir marka ürünü satın almak için gelenlerin oranı %37. İki veya daha fazla marka arasında seçim yapıp, herhangi bir marka bağlılığı bulunmayan tüketicilerin oranı ise %30.

ebay_logo_ll_v2_frei_f396

Markalar arası seçim yapan kitle, markaların özelliklerinden haberdarlar, fakat özellikle bir markaya bağlı değiller. Bu kitledeki tüketiciler, ürünler arasında seçim yaparken kolaylıkla seçtikleri markayı değiştirebilirler. Daha genç satın alma kararı vermeden önce daha çok markaya bakıyorlar. 25-34 yaş arasındaki kitle karar vermeden önce 3,14 markaya bakarken, 65 yaş ve üzerindeki kitle 2,72 markaya bakıyor. Dahası, tüketicilerin %20’si, bir markada karar kıldıkları halde aktif olarak başka ürün arayışlarını sürdüyüyorlar.

Rapordaki diğer istatistikler şu şekilde:

  • Bir markada karara varmayı etkileyen en önemli faktörlerin başında daha önceden sahip olma (%68), fiziksel bir mağazayı gezme (%53) ve aile ya da arkadaşlardan alınan tavsiyeler (%34) geliyor.
  • Marka seçiminde ürünün bulunabilirliği (%68), çekiciliğinden (%40) önce geliyor.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*