13 Kasım 2018

eBay ve Kate Spade Ortaklığında Mağaza Vitrininden Alışveriş Deneyimi

ebay-kate-spade-window-shoppingOnline alışveriş devi eBay ile tasarım ürünleri satan Kate Spade Saturday‘in yaptığı işbirliği, alışverişin gelecekte nasıl bir deneyime doğru gideceği üzerine enfes ipuçları taşıyor.

Daha önce açılış haberini verdiğimiz ve Manhattan’da dört farklı fiziksel mağazada yer alan yeni nesil elektronik vitrinler ile tüketiciler Kate Spade ürünlerini hem fiziksel anlamda inceleyebiliyor hem de dokunmatik ekrandan satın alabiliyorlar. Yalnızca ABD içinde satışı gerçekleşen ürünler, Manhattan’da oturanlar için ücretsiz bir şekilde kargolanıyor.

Tarih boyunca değişine alışveriş alışkanlıklarında hala önemli bir yere sahip olan vitrin alışverişine farklı bir boyut getiren bu iş ortaklığı ile mağazada fiziksel olarak stok tutmak gibi bir iş yükü olmaması da satıcılar açısından büyük avantaj. eBay perakende inovasyonu bölümünün başındaki isim olan Healey Cypher’a göre tüketicilerin beklentileri mobil odaklı olmak üzere hızla değişiyor: “Tüketiciler kendi istedikleri yerde kendi istediklerini alıyorlar”. Yani ne istediklerini biliyorlar.

Aşağıdaki tanıtım videosunda bu ortaklığın fiziksel deneyime nasıl yansıdığını inceleyebilirsiniz.

Alışverişin sektörünün gelecek trendleri listesinin başında fiziksel deneyim ile online deneyimin bir arada sunulmasının yer aldığını bundan böyle rahatlıkla söyleyebiliriz. Birçok marka artık fiyat odaklı pazarlama ve satış stratejisinin yerine hizmet odaklı (bkz: Zappos’un başarı hikayesi) bir yapıya büründü.

Yakın zamanda herkesin varmak zorunda olduğu sonraki basamak ise deneyim odaklı stratejiler üretmek. Bu yüzden de yakın zamanda birçok online alışveriş markasının fiziksel dünyada doğmuş olan markalarla iş ortaklığına gitmek istemesine şaşırmamak lazım. Hatta şimdiden birçoğunun indirim kuponları başta olmak üzere cross-selling ve up-selling anlaşmaları ile bu zeminde buluştuklarını da söyleyebiliriz (örn: Bonus kart puanları, aynı hedef kitleye hitap eden farklı markalar, özel günlerde artan iş ortaklıkları).

Bir süre önce hakkında yazdığımız Story isimli konsept mağaza da e-ticaret siteleri için deneyim yaratmayı hedefleyen bir iş modeline sahipti. Neticede online alışveriş deneyiminin en büyük eksikliği fiziksel deneyim ve bu eksikliği gidermenin yolu da fiziksel ortamda yer alabilmek.

Yakın zamanda QR kodlardan daha mantıklı ve işe yarar fiziksel pazarlama stratejileri göreceğimizi kendimizden emin bir şekilde söyleyebiliriz 🙂Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. E-TCARET MAGAZASI AÇMAK KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYEN KİŞİ BENİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİR
    http://www.bonanza.com.tr/temsilci/tufan-akturk

Fikrini söyle

*