21 Kasım 2018

Ebay Mobil Ödeme Şirketi Zong’u 240 Milyon Dolara Satın Aldı

Ebay mobil ödeme şirketi Zong‘u 240 milyon dolara satın aldı. Satın alım işleminin 2011’in üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

PayPal‘in alt yapısını güçlendirmek adına satın alınan mobil ödeme sistemleri öncülerinden Zong, 45 ülkede 21 farklı dilde hizmet veriyor.

Zong kullanıcıları, online alışverişlerinde cep telefonu numaralarını girerek, satın aldıkları ürünlerin bedellerinin cep telefonu faturalarına yansıtabiliyorlar.

Kullanıcıların online alışverişini tamamlamak için cep telefonu numaralarını girmeleri ile başlayan süreçte, kullanıcıların cep telefonuna sms mesajı olarak satın alınan ürün ve fiyatı geliyor. Tüketiciler, işlemi sms mesajı ile onayladıktan sonra satın alım işlemi tamamlanmış oluyor. Zong bu alt yapıyı sunmak için tüm dünyada 250’den fazla teknoloji sağlayıcısı ile işbirliği yapıyor.

Ebay, Zong’ın farklı satın alım yöntemi ile PayPal’in teknolojisini tamamlayacağını, değişen ticaret alışkanlıkları göz önüne alınacak olunursa, mobil ödemelerdeki her türlü kolaylaştırmanın, daha fazla kullanıcının kullanım kolaylığı nedeni ile mobile yönelmesini sağlayacağını iletiyor.

Zong 2008 yılında David Marcus tarafından kuruldu. Firmanın bu güne kadar 27.5 milyon dolar yatırım aldığı belirtiliyor. PayPal eski CTOsu (Chief Technology Officer) Dana Stadler, Zong yönetim kurulunda görev yapıyor.

Zong geçen sene içerisinde Facebook Credits mobil ödeme hizmetini gerçekleştirmeye başlamıştı. Firma aynı zamanda Big Fish Games, Sony Online Entertainment, Zynga, Playdom ve Bigpoint ile de iş ortaklığı yapıyor.

Zong, bir süre önce müşterilerinin ödemelerini ATM ya da kredi kartlarıyla yapabilmelerini sağlayan Zong+ hizmetini başlatmıştı.

Zong kurucusu Marcus firma web sitesinde, PayPal’ın geniş kullanıcı kitlesi, marka gücü, risk yönetim deneyimi ve finansal dengesi ile buluşmaktan memnun olduğunu, Zong’un yenilikçi yapısı ve sınıfının öncüsü ödeme teknolojisi ile PayPal’in çok daha hızlı yol alacağına inandığını dile getirdi.

PayPal ve Zong, Zong markasının korunup korunmayacağı hakkında bilgi vermiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*