19 Kasım 2018

eBay’de Satışa Çıkan En İlginç 10 Ürün

Dünya’nın en büyük açık arttırma ve online alışveriş şirketlerinden olan ve geçtiğimiz günlerde yayınladığı ikinci çeyrek raporunda görüldüğü üzere cirosunda geçen seneye oranla yüzde 23’lük artışın not edildiği eBay‘de satışa çıkarılan alışılmadık ürünlerle ilgili birçok ilginç detay bugüne kadar birçok eğlenceli yazıya konu oldu.

Henüz içinde bulunduğumuz ay içerisinde bile 42 yıl önce çalınan arabasını bulan eBay müşterisi ile online ruh satışının yasaklanması gibi ilginç gelişmelerle karşılaştık. eBay yalnızca büyüklüğü ve gelirleri ile değil bu tip ilginç ürün seçenekleri ile de epey konuşulan bir firma.

Aşağıdaki listede ise eBay’de bugüne kadar satışa sunulmuş ürünler arasında ilginç bulduğumuz 10 tanesini bir araya getirdik. Britney Spears’in sakızından, Papa’nın şapkasına benzeyen cipse kadar bugüne kadar hiç duymadığınız eBay ürünlerine aşağıda göz atabilirsiniz.

10 – Kavanozdaki Hayalet

Evindeki bir kavanozun içinde hayalet olduğuna inanan bir kişi, hayalet onu rahatsız ettiği için bu kavanozu eBay üzerinden satmaya karar vermiş. Teajay101 adlı kullanıcı ilanında, “eğer siyah hayalet kavanozdan kaçarsa ben olanlardan sorumlu değilim. Satın alırsanız bir daha geri veremezsiniz.” şeklinde bir açıklama yapmış. 7 gün sonra ilana yapılan saysız başvurunun ardından bu kavanoza 50.922 dolarlık fiyat bir veren alıcı çıkmış, fakat alıcı bu parayı ödememiş.

9 – Hayali Arkadaş

Bir eBay kullanıcısının Jon Malipieman adındaki hayali arkadaşı da eBay’de satışa sunulanlar arasında. Yukarıdaki fotoğraf hayali arkadaş Jon’a ait. Görebildiğiniz gibi satışa çıkarılan “şey” tamamen hayal ürünü. Jon’un satılmasına sebep olan şey ise yaşlanması. Bu ilanı veren adam, onu satın alacak olan kişiye Jon’un sevdiği ve sevmediği şeyleri söyleyeceğini ve bir de Jon’un otoportresini vereceğini söylemiş. İlana gelen 31 başvurudan sonra Jon, 3000 dolara satıldı ve artık adı da Wacky.

8 – Papa’nın Şapkasına Benzeyen Doritos Cipsi

Bunu kim alır ki demeyin; çünkü bir eBay kullanıcısı buna 1,209 dolar ödedi. Şaka gibi ama gerçek. Massachusetts’te bir kişi Doritos cipsini açıyor ve içinden Papa’nın şapkasına benzeyen bu cips çıkıyor. Böyle bir şey gördüğünüzde aklınıza ilk gelen şey herhalde eBay’e koymak olmaz ama bu satıcının aklına gelmiş.

7 – Karaciğer

eBay’de satışa sunulan bir diğer ilginç ürün ise bir karaciğer. Florida’dan bir kullanıcı internette karaciğerini satmak için ilan veriyor ve 5,7 milyon dolara bir alıcı bulmasına rağmen internet üzerinde organ satışı yasak olduğu için internet sitesi bu ilanı kaldırıyor.

6 – Britney Spears’ın Sakızı

Britney Spears’ın bir otelden çıkarken düşürdüğü sakızı alıp internette satan bu kişi 239 dolar kazandı. Böyle bir şeyi sadece çılgın bir Britney Spears hayranı almıştır heralde. Bir daha eğer bulunduğunuz ortamda bir ünlü görürseniz bir şeyler düşürür mü acaba diye dikkatli olun, belki internette satmaya değer bir şeyler bulabilirsiniz.

5 – Vampir Avcısı Kiti

Şu sıralar Twilight ve True Blood gibi vampir yapımlarını takip etmek bir trend başlatmış olsa da kimileri de vampir avcılarının hayranı olmayı seçti. Bu avcı kitinin içinde bir adet yay, 4 adet gümüş başlı ok, büyük bir kavanoz kutsal su ve çeşitli tıbbi malzemeler bulunuyor. Bu kit 4,500 dolara satıldı. Kim bilir belki bir gün birinin işine yarayabilir.

4 – Seri Katil Tırnağı

1979’da Lawrence Bittaker ve Roy Norris Güney Kaliforniya’da beş kişiyi öldürmüşler. Bu olaydan 30 yıl sonra bir kişi Roy Norris’in tırnaklarını internet üzerinden 9,99 dolara satmaya karar vermiş. Bu tırnakların yanında bir de hediye olarak katilin kendisinden imzalı bir not ile katilin baş pamak mührü de eklenmiş.

3 – 750 El Bombası ve Bir Sovyet Roket Atarı

42 yaşındaki David Sampson, birçok etkisiz hale getirilmiş silahı eBay üzerinden satmış. Sahip olduğu bu mühimmatların çoğunu yasal yollarla edinmiş olsa da David, Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma Alman Luger tabanca, çift namlulu bir pompalı tüfek ve bir adet antik Belçika yapımı tabanca bulundurmaktan 5 yıl hapis yatmış.

2 – 61 Yaşındaki Büyükanne

eBay’de bir ilan verirken, dikkate alınması gereken kriterlerden biri de ürün hakkında gerçekçi, doğru bilgiler verilmesi ve eğer ürünün eksiklikleri varsa onların da bildirimesine dikkat etmek gerekiyor. 10 yaşındaki Zoe Pemberton’da büyükannesini eBay’in satış listesine koyduğunda oldukça dürüst davranmış. 61 yaşındaki büyükannesi tarif etmek için “sinir bozucu, sürekli söylenen” gibi ifadeler kullanan küçük kız aynı zamanda büyükannesinin sevimli ve kelime oyunlarını da sevdiğini de bu listeye eklemiş. Bu ilan her ne kadar bir şaka olarak verilse de, birçok insan bu ilana başvurmuş ve 20.000 dolardan daha fazla bir teklif yapılmış; ancak internet sitesi satış politikaları gereği bu ilanı kaldırmış.

1 – Alnına Reklam İlanı Veren Adam

Bir adam, 30 gün boyunca alnına yazılacak bir reklam için eBay’de açık arttırma açmış. Reklam veren şirket ya da kişi, bu adama bir dövme ya da yazı gönderecek ve adam da 30 gün boyunca alnında bu reklam ile dolaşacak. Reklamın içeriği tamamen gönderene bağlı. Şirket ismi, internet istesi adı ya da bir logo olabilir. Açık arttırma 322 dolar ile son bulmuş.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Alnına reklam alan adamla görüsmek lazım:)

  2. Riko Məmmədli der ki:

    öldüm gülmekden… ne garip insanlar var )))

Fikrini söyle

*