18 Kasım 2018

eBay’in 14 Dolarlık Bozuk Bir Lazer Satarak Başlayan Tarihi

eBay, o günlerde daha yaygın olan adıyla “World Wide Web” kullanımı henüz daha yaygınlaşmadan önce hayata geçirilen girişimlerden biri. 3 Eylül 1995 yılında evinde yazdığı kod ile kendi internet sayfasını açan 28 yaşındaki Pierre Omidyar, Apple bilgisayarlarına yazılım geliştiren Claris adlı şirkette yazılım geliştiricisi olarak çalışıyordu.

Bir açık artırma sitesi hazırlayan Pierre Omidyar, internet sitesinin adını ilk başta “AuctionWeb” olarak düşünmüştü. eBay ismi ise 1997 yılına kadar telaffuz edilmedi. Pierre, siteyi test etmek için ilk olarak 14,83 dolar değerindeki bozuk bir lazeri sayfaya koymayı denedi. İlginç bir şekilde bir kullanıcının bu ürünü satın almak istemesiyle şaşkına dönen Omidyar, kullanıcıya ürünün bozuk olduğunu söylemesi üzerine, “ben bozuk lazer koleksiyonu yapıyorum” cevabını aldı ve sonradan eBay adını alacak olan AuctionWeb’in hikayesi de böylece başlamış oldu.

1997 yılında eBay’de yapılan açık arttırmaların sayısı bir önceki yıla göre 8 kat artarak 2 milyona ulaştı.

1996 yılında internet kullanıcı sayısının 50 binlerden milyonlara çıkmasının da etkisiyle Pierre, şirket için ilk çalışanı Jeff Skoll’u AuctionWeb’in başkanı olarak işe alıyor. Bunun ardından bir ay içinde şirketin cirosu 10 bin dolara çıkıyor.


1995 yılındaki AuctionWeb.com’dan bir görüntü.

Takvimler 1997 yılını gösterdiğinde ise AuctionWeb’in tarihin tozlu rafları arasına kaldırıldığını görüyoruz. Pierre Omidyar 1997 yılında internet sitesinin adını değiştirmeye karar veriyor. Auction Web, Pierre’in Echo Bay Technology Group adlı danışmanlık şirketine aitti, bu yüzden de echobay.com adresini almak isteyen Pierre, bu adresin zaten kullanılmakta olduğunu görünce, echobay’i kısaltıp ebay olarak değiştirmeye karar vererek ebay.com adresini aldı ve böylece eBay doğmuş oldu.

eBay’de satışa çıkarılan en ilginç ürünlerden biri de Elvis Presley’in küllerinin saklandığı kap.

Mart 1998’de 30 çalışanı olan şirketin kullanıcı sayısı yarım milyona ulaştı ve ABD’deki geliri 4.7 milyon dolar olarak belirlendi. Bu yıl içinde eBay’in ilk CEO’su Meg Whitman’ın şirketin başına geçmesinin ardından da firma, Eylül ayı içinde NASDAQ üzerinden halka arz edildi. Bu yılın sonunda ise alıcı ve satıcılar eBay.com üzerinden 700 milyon dolarlık ürün alışverişi yaptılar.

1999 yılında eBay’in internet site 24 saatlik bir çökme yaşadıktan sonra, firmanın 400 çalışanı mağdur olan kullanıcıları tek tek arayarak özür diledi.

1999 yılında kullanıcılar daha yeni yeni internetten alışveriş yapmaya ve güvenmeye başlıyorlardı. Bunu farkeden eBay, online ödeme hizmeti veren Billpoint’i 1999 yılının Mayıs ayında satın aldı. Bunun yanında 1999 yılı eBay’in dünyaya açıldığı yıl oldu. eBay İngiltere, Almanya ve Avusturya’da hizmet vermeye başlamasının yanı sıra, eBay Motor’da bu sene yayınlandı ve şirketin en büyük kategorilerinden biri halini alarak eBay’in daha da büyümesini sağladı.

1999 yılında eBay’de bir kullanıcı böbreğini satışa çıkarttı ve 5 milyon dolarlık bir teklif alsa da, yasalara aykırı olduğu için eBay, satış gerçekleşmeden bu ilanı yayından kaldırdı.

1999’da ortaya çıkan PayPal, 2000 yılında oldukça büyüyerek sadece eBay’de günlük 200.000 online ödemenin yapıldığı bir site haline geldi. Buna rağmen eBay’in satın aldığı Billpoint’ten sadece 4000 adet ödeme gerçekleşiyordu. PayPal’ın gelişimini farkeden eBay 14 Ekim 2002’de PayPal’ı 1,5 milyon dolara satın aldı.

2001 yılında eBay’de satılan Gulfstreem jet 4,6 milyon dolar ile o güne kadar satılan en pahalı ürün oldu.

2004 yılında şirket Asya’da da varlığını göstermeye başladı. İlk olarak Malezya ve Filipinler ayağı açılan site bugün Kore, Singapur ve Japonya’da sürdürdüğü varlığı ile Asya’da da kullanıcılara ulaşmaya devam ediyor.

2008’de John Donahoe şirketin hem Başkanı hem de CEO’su oldu ve bu yıl içinde eBay dünyanın ilk National Medal of Technology (Teknoloji Ulusal Madalyası) ünvanını alan internet şirketi oldu.

2001 yılında bir kullanıcı 400 dolara ruhunu satmaya çalıştı.

2010 yılında 15. yılını mobil dünyaya girerek kutlayan eBay; iPhone, iPad ve Android cihazlarla uyumlu olarak çalışan uygulamasıyla mobil pazarda da yerini aldı.

2012’de ise eBay kargo teslimatında yaptığı bir dizi yenilikle gündeme geldi. eBay Now hizmeti ile kullanıcılarına aynı gün içinde teslimat hizmeti sağlayan eBay 17 yıldır büyümeye devam ederek internetteki en başarılı ve en çok kazanan şirketlerden biri ünvanını elinde tutuyor.

14 dolarlık bozuk bir lazer satarak işe koyulan eBay, bugün milyar dolarlık bir şirket haline geldi ve yaptığı yeniliklerle her geçen daha da büyümeye devam ediyor.

Kaynaklar:

http://www.telegraph.co.uk/finance/personalfinance/8451898/The-history-of-eBay.html
http://www.catalogs.com/info/history/history-of-ebay.html
http://www.bestinfographics.info/ebay-milestones/Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Raif Terzioğlu der ki:

  Başarılarınızı devamını dilerim eticaretmag.

 2. hakan der ki:

  ebay bugün ürün satmanın imkansız hale geldiği, kendi kanunlarıyla yönetilen, ne alıcının ne satıcının haklarını umursamayan kötü ama gerçekten kötü bir hale gelmiştir. Oldukça yüksek komisyon oranları ve ilan listeleme ücretleri satıcıları çoktandır başka alternatifler aramaya yöneltmiş, hatta eski çalışanları tarafından kurulan benzer bi sitenin ekmeğine yağ sürmüştür. bugün ebay.com da bir Türk’ün sürekli olarak ürün satması mümkün değildir. kullanıcılar da şunu bilmeli ki ebay de satılan bir ürün ya çok kalitesiz ya da piyasada bulabileceğiniz fiyatından çok daha yüksek fiyatla listelenmiştir. (son kulalndığımda ebay+paypal, satış tutarınını %20’sini kendisi alıyordu) rekabet ortamı oluşmasına izin vermeyen ebay in karşısına umarım daha ciddi rakipler çıkar ve bu tekel yapı ortadan kalkar. eski bir ebay satıcısı olarak artık ebayin ismini duymaya bile tahammül edemiyorum.

  • muhammet der ki:

   Ebay de ürün satmak artık hayal ..bozuk lazer satarak işe başlasalarda bugün sadece bussiness seller olmanız veya Türkiyede yaşamamanız lazım ayrıca paypal Türkiye tam bir profesyonel çakal ordusu. Paypal güvenli falan değil kafası estiğinde paypal hesabınızı dondurabilir ve 180 gün paranıza el koyabilir.. ebay+paypal = kan kardeştir haklı olsanız dahi haksiz çıkartılırsınız.. bir dönem satış yaptım ebay de gerizekalı çakal amerikalının teki açıkartırma ile 60 dolara ürünümü aldı ürünü gönderdim pozitif feedback bıraktı sonra 2 3 gün sonra Ebay de case açmış .ürün sahte diye..ürün orjinal panasonic ürünüydü ve türkiye panasonic faturalıydı.faturasını ebay e faxladım ama nafile alıcıyı haklı buldular.kendi çıkarları uğruna sizi satar paypal ise sırtınızdan bıçaklar.. he bi satmayı deneyin görürsünüz.3 5 10 da değil bi kaç ay sonra ebay göstermeye başlar yüzünü. (Ebay veya paypal benim babamın oğlu değil) paypal türkiye neden paypal bakiyesi ile alışveriş yapılamıyor neden yurtdısındaki başka bir paypal kullanıcısına para gönderilemiyor? sorun bunu sorun? diğer ülkeler bakiyeleriyle alışveriş yapabiliyorlar ama türkiye hep ksıtlı…ağzı 3 5 laf yapan lisans mezunu yavşak elemanı oturtmuşlar aldıkları maaş için her yalanı söyleyen bir ekippp..paypal onlara maaş veriyor paypal onların anası babası..ebay çakallarla dolu ana diliniz gibi ingilizce konuşmazsanız ebay müşteri hizmetlerini arayamazsınız.bir alıcı hemen sattığınız ürüne itiraz edebilir ve parasını geri alabilir.sizin sattığınız ürün geri gelir ama ya ambalajı açıktır yada kullanılmış olarak elinize geçer..

 3. Muhammet yeterince açıklayıcı olmuş teşşekür ederiz.

 4. Güzel ve kaliteli bir yazı olmuş. Teşekkürler…

 5. Yabancılar ofisini garaj’da açıyor dünya şirketi oluyor. bizdemi garajda şirket açsak yav 🙂

Fikrini söyle

*