20 Kasım 2018

Dünya Çapında 112 Milyon Üyesi Olan eBay’in İlk Çalışanı Kim?

Jeff SkollYeni kurulan bir şirketin ilk çalışanlarından biri olmanın her zaman, kendine göre avantaj veya dezavantajları bulunabiliyor. İşler beklenildiği gibi gittiğinde, şirketin ilk zamanlarında yaşanan zorluklar ve mücadeleler, yüzlerde bir tebessüm olarak kalarak ilerleyen dönemlerde güzel anılara dönüşebiliyor.

Bu zorluklarla baş etmiş ve alnının akıyla bu işlerin altından kalkmış isimlerden biri de açık artırma denince dünyada ilk akla gelen şirketlerden olan ve dünya çapında 2012’nin sonunda 112 milyondan fazla üyeye sahip eBay‘in ilk tam zamanlı çalışanı ve ilk başkanı olan Jeffrey Skoll diyebiliriz.

48 yaşında olan (D.T. 1965) Jeffrey Skoll’un kökleri Kanada’ya uzanıyor. Montreal, Quebec doğumlu olan Skoll, şu an Skoll Foundation adındaki bir hayır kurumunun başında ve aynı zamanda Skoll’un bir de Participant Media adında bağımsız film yapım şirketi bulunuyor.

2013 yılında Forbes’un dünyanın en zenginleri listesinde de kendine 363. sırada yer bulan Jeffrey Skoll’un gelirlerinin büyük çoğunluğunu eBay’deki hisseleri oluşturuyor. Bu hisselerin dışında kalan gelirlerini ise kendi kazandığı belirtiliyor. Toronto Üniversitesi Elektrik Mühendisliği mezunu olan Skoll, yüksek lisans eğitimini de Stanford Üniversitesi‘nde tamamladı. Şu an 3,7 milyar dolarlık servetiyle Skoll, Forbes 400 listesinde ise 120. sırada yer alıyor.

İlgili yazı: 40 Binden Fazla Çalışanı Olan Amazon’un İlk Çalışanı Kim?

Jeffrey Skoll’un eBay ile yollarının kesişmesi 1996 yılına yani şirketin kuruluşundan bir yıl sonraya denk geliyor. eBay’in kara geçmesinin ardından şirketin ilk ve tam zamanlı çalışanı olarak başkanlık koltuğuna oturan Skoll’un ilk görevi, eBay’in iş planını hazırlamak oldu. Ocak 1998’e kadar şirketin başında olan Skoll, Meg Whitman‘ın başkanlık koltuğuna oturmasıyla beraber Başkan Yardımcısı olarak görevine devam etti. Strateji planlama ve analizleri yaparak eBay’e katkılarını devam ettiren Skoll, sağlık problemleri sebebiyle şirketteki tam zamanlı görevini bırakmak zorunda kaldı.

Skoll’un, 1998 yılında eBay Foundation’ın kuruluşunda da parmağı var. Omidyar’dan sonra şirketin en çok hissesine sahip olan Skoll, bu kazancının bir kısmını, kendi kurduğu bir yardım kuruluşu olan Skoll Foundation‘a bağışladı. 1999 yılında kurulan bu kuruma eBay’in hisselerinden elde edilen gelirden toplam 1 milyar dolarlık bağışta bulunan Skoll’un yaptığı en büyük bağışı ise Alliance for Climate Protection Campaign’e (İklim Değişikliğini Koruma Kampanyası) 30 milyon dolar oldu.

Jeffrey Skoll

Skoll’un çalışmaları bunlarla da sınırlı değil. Skoll’un bir de medya şirketi bulunuyor. İlk açıldığında adı Participant Productions olan şirket, zaman içinde adını Participant Media olarak değiştirdi. Los Angeles merkezli şirket, sosyal değerlere yer veren film ve belgesellere fon oluşturmak amacıya kuruldu. Şirketin desteklediği Syriana, Good Night, Good Luck, North Country ve Murderball filmleri 2006 yılında 11 dalda Oscar’a aday oldu.

Al Gore’un küresel ısınmaya dikkat çekmek için düzenlediği kampanyaya özel hazırlanan ve Türkçe’ye Uygunsuz Gerçek olarak çevrilen “An Inconvenient Truth” adlı belgesel de Skoll’un sahibi olduğu Participant Media’nın desteklediği bir yapım oldu. Bu belgesel 2007 yılında 2 dalda da Oscar kazanmayı başarmıştı. Şirket 2012 yılında da 2 dalda Oscar alan Amerikan Başkanı Abraham Lincoln’ün hayatını anlatan Lincoln adlı filme destek oldu. Participant Media, bugüne kadar toplamda 43 farklı filmin yapımına destek oldu ve bu filmler toplamda 35 farklı dalda Oscar adayı olmayı başardı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*