15 Kasım 2018

eBay’in Satıcılara Yönelik Yeni Fiyatlandırması Amazon’u Etkileyebilir

ebayeBay, dün yaptığı açıklamada, satıcılar için bir takım yenilikler getirdiklerini belirtirken, yılın ilk güncellemesini de yapmış oldu. Yaptığı bu güncellemelerle eBay’i satıcılar için daha avantajlı bir yere dönüştürdüklerini de belirten şirket, rakibi Amazon‘a da gönderme yaptı.

Site üzerindeki satıcılara Amazon’dan daha uygun teklifler sunduklarını belirten eBay, yeni fiyatlandırma yapılarıyla Amerika’da rekabet ortamı en iyi sağlanmış e-ticaret platformu olduğuklarını da dile getirdi.

eBay’in, kendi platformu üzerinde satış yapan diğer satıcı firmalarla rekabet içinde olmaması, açık artırma platformunu Amazon’un bir adım önüne geçiriyor denebilir. Amazon’un kendi ürünlerini de satıyor olması, markalarla rekabet içinde olmasına neden oluyordu. eBay’in buradaki açık kapıdan faydalanarak, satıcılara yönelik fiyat yapısında güncellemeye gitmesi, şirkete bir artı olarak dönebilir.

Amazon’un ABD’de iyi bir ünü olsa da son dönemlerde kargo ve lojistik masraflarını karşılamak için 3. parti satıcılardan belli bir ücret kesmesi tepkilere yol açmıştı. Amazon’un mobilya satıcılarından olan Wayfair CEO’su Niraj Shah, Amaozon’un 3. parti satıcılardan bu ücretleri kesmeye devam etmesi halinde, bu satıcıların bu platformda ürünlerini satmayı durduracağını söylüyor.

Bunun dışında Amazon’un uyguladığı bu ücret kesintisi uygulaması birçok satıcı ve e-ticaret girişimcisinin de tepsini çektiğini belirtmek de fayda var.

eBay’in 2012’deki yeni site tasarımı, logo değişikliği ve mobil tarafa yaptığı yatırımların yanı sıra, şimdide satıcılara yeni ve daha uygun bir fiyatla ürün satma imkanı sağlıyor olması, internet üzerinden satış yapan 3. parti kullanıcıların bu platformu tercih etmelerine neden olabilir. Eğer kullanıcılar eBay üzerinden satış yapmayı tercih ederek, Amazon üzerindeki hesaplarını dondururlarsa, açık artırma devinin büyük rakibi karşısında kendi hanesine 1 puan yazdıracağını söyleyebiliriz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Hakan der ki:

    Ebay de bugün satıcı olmak kumar oynamak kadar risklidir. Son 2-3 yıldır ebay satıcılarına o kadar kötü davrandı ki ebay dolandırıcılara kaldı. Dünyanın her yerinden binlerce işlem (satış) gerçekleştirmiş deneyimine Sadık satıcılarının hesaplarını sudan sebeplerle bir gecede kapatarak büyük şoklar yaşattı. Satıcıdan alınan komisyonların aşırı fazla olması bir yana robotik ve çözüm odaklı olmaktan uzak müşteri desteği nedeniyle insanlar ciddi arayışlar içerisine girdi. Ben zaman zaman ebayin açıkladığı kar ve büyüme oranlarına inanmıyorum insanlar ciddi bir ebay alternatifi arıyorlar…

Fikrini söyle

*